Ayça Tilki, ablası Aleyna Tilki'ye rakip olabilir mi?

Aleyna Tilki güldürüyor, izlettiriyor, dinlettiriyor. Ve daha birçok şey. Muhakkak farkını ortaya koyuyor. Ama asıl bomba altyapıdan Ayça Tilki geliyor. Henüz 14 yaşındaki Ayça Tilki, bir röportaj vermiş ve oldukça fantastik laflar etmiş...

Ayça Tilki, ablası Aleyna Tilki'ye rakip olabilir mi?

"Nesin sen? Ayça Tilki falan mı?"

"Nesin sen? Ayça Tilki falan mı?"

'Masal Şatosu: Sihirli Davet' filminde oynuyormuş Ayça Tilki. Ablasıyla beraber şarkı sözü yazmış. Hatta bir kişisel gelişim kitabı, çocuk kitabı ve bir roman yazdığını da söylemiş. Daha bombası ise senaryo yazdığını duyurması ve bu senaryoda şizofreniye bakış açısını anlattığını söylemesi...

Ayça Tilki, adeta ablasının kardeşi değil de kim ki? İnsanın ona Aleyna Tilki'nin malum tweet'indeki gibi "Nesin sen? Ayça Tilki falan mı?" diyesi geliyor.

14 yaşında olmak

14 yaşında olmak

Büyük hayaller kuruyor, büyük laflar ediyor Ayça Tilki. Gayet sempatik bir isim. Tıpkı ablası gibi büyüklerin dünyasına adım atma hevesinde. Ablası bunu gayet güzel kotarıyor. Ayça Tilki şu anda o kadar küçük ki, gerçekten cebimize filan kaçabilir.

14 yaşında olmak ne demek? Ben mesela 14'ümde Radiohead'i daha yeni keşfetmiştim. Ya da Sezen Aksu'nun diskografisine daha yeni hakim oluyordum. Keza çocukken izleyip bayıldığım 'Leon' filmini çeken adamın Fransız yönetmen Luc Besson olduğunu da keza o yaşlarda idrak etmiştim.

'Tilki kardeşler'den kaçış yok

'Tilki kardeşler'den kaçış yok

Kafamdan geçenler gayet basit şeylerdi. Ayça Tilki'ye bakıyoruz. "Kişisel gelişim kitabı yazıyorum" diyor. "Wow, wow, wow" demek istiyorum. Ya da "Şizofreniye bakış açıma yer vereceğim" filan diyebiliyor 'junior Tilki'...

Biz memleket olarak 'Tilki kardeşler'le çok daha uzun bir süre içli dışlı olacağız, bu artık kesinleşti.

'Çok bilinmeyenli denklem' olmaktan çıkacak

'Çok bilinmeyenli denklem' olmaktan çıkacak

Şikâyetçi değil, heyecan verici buluyorum bu gelişmeyi. Ayça Tilki'den belki bir Aleyna Tilki çıkmayacak. Ama elbet onu tanıyınca Aleyna Tilki'yle 'hesaplaşmamız' da sona ermiş olacak.

Aleyna Tilki 'çok bilinmeyenli denklem' olmaktan çıkacak bence. Tıpkı Candan kardeşler gibi olacak aslında 'Tilki'ler de.

Candan kardeşler gibi olacaklar

Candan kardeşler gibi olacaklar

'İşte Benim Stilim'de önce Nihal Candan yarışmıştı. Yadırgamıştık. "Bu kız da biraz fazla enteresan" derken, birkaç sezon sonra Bahar Candan'la karşılaşmıştık. Ve "Ablası meğer ne kadar doğalmış, asıl garip olan kardeşi" gibi şeyler telaffuz etmiştik.

Bence Ayça Tilki'nin mevzuya sert dalışıyla, 14 yaşında şizofreniden, kişisel gelişim kitabından bahsetmesiyle birlikte Aleyna Tilki otomatik olarak 'normalize' olacak.

'Öcü' muamelesi yapmayacağız

'Öcü' muamelesi yapmayacağız

Ayça Tilki, ablası Aleyna Tilki'ye rakip olabilir mi? Neden olmasın? İlla şarkıcı olacak değil Ayça Tilki. Ama şöhret olarak ya da 'ses getirme' bazında ne bombalar patlatır ben şu anda hayal bile edemiyorum.

Ama bundan daha önemlisi, artık genç şöhretlilere 'öcü' muamelesi yapmayacak oluşumuz.

'Bin' yerine 'K' demek

'Bin' yerine 'K' demek

Artık Z kuşağını tanımak mecburiyetindeyiz. Youtube fenomenleriyle gün yüzüne çıkan bu gerçeğin 'pop' tarafındaki yansıması Tilki kardeşler.

Onların hayata ve insanlara bakış açısına hak vermesek bile, anlamasak dahi en azından kulak kabartmak mecburiyetindeyiz.

'Bin' yerine 'K' demelerini -espri niyetine bile olsa- daha fazla 'tuhaf' ve 'dejenere' bulmamalıyız.

Klişe ve üstten bir bakış değil mi?

Klişe ve üstten bir bakış değil mi?

Yeni nesli kendi doğrularımıza yaklaştırmak yerine aradaki bakış açısı farklılıklarını analiz etmek çok daha doğru. Doğrulara, yanlışlara yaklaştırmamamız gerekiyor.

Dijitalleşmeyle gelen özgürlük alanını en doğal şekilde kullanan genç nesli 'cahillik'le suçlamak sizce de aşırı klişe ve üstten bir bakış değil mi?

'1984'ü satın alan minik Booktuber'lar gibi

'1984'ü satın alan minik Booktuber'lar gibi

Genç bir kız çocuğu 'şizofreni' diyor, 'kişisel gelişim' diyor. Bence bu, "Ne diyor bu ya?"lıktan çok daha fazla dikkat çekici. İlgi çekmek için de yapabilir bunu. Ama fark etmiyor.

George Orwell'in '1984' kitabını sırf kapağının dikkat çekici olmasından ötürü satın alıp okuyan ama hiçbir şey anlamayan 10 yaşındaki Booktuber'lar gibi.

En azından bu kitabı yüzde 100 anlamasalar dahi okumaya değer buluyorlar Bu önemli zaten. Ne Tilki kardeşlere ne de Z kuşağının diğer temsilcilerini fazla hafife almamak lazım...

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak