Taktik başarı

Kritik
Aydın Örs KritikTüm Yazıları
20 Mayıs Cumartesi 2017

Fenerbahçe dünkü galibiyeti ile maç önü hazırlık ve stratejinin ne kadar önemli olduğunu kanıtladı. Panathinaikos serisinde olduğu gibi bu maçta da bir taktik başarı vardı. Maçın kilit noktası, rakibin tempolu oynadığını düşünerek geriye iyi koşmaktı. Savunmada agresif olmak ve onları içeriye sokmadan dış şuta zorlamak da planlanmıştı. Fenerbahçe bunları çok iyi yaptı ve Real Madrid’e özellikle ilk çeyrekte potayı göstermedi, çok skorer bir rakibi 13 sayıda tutmayı başardı.

Hücumda da planlar hazırdı. Rakibin bütün konsantrasyonunun ve hazırlığının Bogdanovic üzerinde olacağını hesap ederek topu elde tutmadan çok iyi paylaşarak ekstra paslarda boş adamları buldular. Vesely, Udoh ve Panathinaikos serisindeki gibi Kalinic’in oyunuyla maçın büyük bölümünü domine ettiler. Özellikle ilk yarıdaki performans gerçekten çok çok iyiydi. İkinci yarının başında da etkili oyun devam etti. Maçın bitmesine 7 dakika kala fark 16 sayıya çıkana kadar da rakip hiç oyuna giremedi. Ama o farkla birlikte oyun disiplininden biraz uzaklaşmak, 3 çeyrek sonunda 50 sayı bulan Real Madrid’i bir anda hücumda devreye soktu ve sıkıntı yarattı. Real Madrid son çeyrekte 25 sayı atınca 75 sayıya ulaştı ama onların birçok sayısı maç bittikten sonraydı. Ribauntlardaki 33-21’lik üstünlük daha çok istemenin, asistlerdeki 24-14 üstünlük de top paylaşımın göstergesiydi. Yani Fenerbahçe fazlasıyla hak etti...

Ancak Udoh’a ayrı bir parantez açmak da gerek. Ribauntları, blokları, rakibi caydıran savunması, hücumdaki asistleri ve ürettiği 18 sayıyla gerçekten maçın kahramanıydı. Genel olarak kararlı ve inançlı oynayan Fenerbahçe’nin bir adım öne çıkan ismiydi. Çok güzel bir atmosferde, çok güzel bir taraftar önünde önemli bir galibiyet alındı.

Oyuna stratejik olarak iyi başlayınca, bunun karşılığını da alınca, Fenerbahçeli oyuncular hiç stres yaşamadı. Sonuçta herkes iyi hazırlanıldığını ve taktik olarak rakipten iyi olduğunu ilk çeyrekte anladı. Sonunda da gece çok mutlu tamamlandı.

Günün ilk maçına da değinmek gerekirse, Final Four’da sahada bir taraf Olympiakos’sa, onların kazanma ihtimali her zaman vardır. CSKA karşısında farklı geriye düştüklerinde de bir hamle yapmalarını bekliyordum ve o hamleleri çok kritik bir anda geldi. Ruslar gereksiz panik yapıp, düzen dışı şutlar atmaya başladılar ve kaybettiler.

Olympiakos çok tecrübeli bir takım, buraları iyi oynuyor ama Fenerbahçe çok kararlı, çok inançlı. Bu görüntü şampiyonluğa Fenerbahçe’nin çok yakın olduğunu gösteriyor.

canlı skor
Tüm maçlar için tıklayın