Ege

12.10.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 12.10.2018-1:30

Aydın şaha kalkıyor

Aydın Büyükşehir Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun Kuşadası’nda dalış turizmine kazandırdığı AIRBUS uçağı, Serçin’de kurduğu ekoturizm merkezi ve turizme açtığı Arapapıştı Kanyonu, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor

Sitene Ekle

AYDIN MİLLİYET

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu 4 yılda, tüm canlıların yaşam haklarını, güzelliklerini koruyarak kent ve yöresini yeni bir turizm cenneti haline getirdi. Birbirinden güzel sahillerinden sualtı yaşamına, kanyonundan dünyaca ünlü antik kentlerine ve doğal yaşamın özenle korunduğu ekoturizm merkezi ve batık AIRBUS uçağına kadar turizmin bütün gözdeleri yerli yabancı turistlerin beğenisine sunuldu. Aydın, yapılan yatırım ve tanıtımlarla Avrupa’da eko turizmde 1’inci, Türkiye’de de en fazla turistin ziyaret ettiği iller arasında 5’inci sırada yer aldı. 2016’da açılan Serçin Ekoturizm Merkezi’ne gelen ziyaretçiler bir taraftan doğa yürüyüşü yapıp bir taraftan da Bafa Gölü’ndeki kuşları gözlemleyebiliyor. 

Doğayla içiçe

Başkan Özlem Çerçioğlu, yeni turizm rotasıyla ilgili şunları söyledi: “Bafa Gölü Tabiat Parkı ile Serçin Mahallesi’nin bütünleştirilmesiyle ortaya çıkan ekoturizm merkezi, doğal yaşam alanı olarak cazibesini koruyor. Bölgede 80’e yakın bitki familyasının yanı sıra 261 kuş, 22 sürüngen ve 19 memeli türü yaşıyor. Merkezin eşsiz doğasının içerisinde kamp ve doğa yürüyüşü, Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı ücretsiz bisikletlerle de tur yapılabiliyor.” İlginin her geçen yıl arttığı Aydın, 2017’de 4 milyon 50 bin turisti ağırladı. Aydın’ı bu yıl sonuna kadar toplam 6 milyon turistin ziyaret etmesi bekleniyor.

Eşsiz güzellikler

Antik dönemde Ege Denizi’nin bir körfezi olan Bafa Gölü, çevresindeki antik yollar, Bizans dönemine ait savunma yapıları, kaleler ve mezarlarla önemli bir nokta. Kuşadası’nı dalış turizminin merkezi haline getirmek için batırılan AIRBUS A 300, Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise sayılı büyük yapay resifleri arasında. Başkan Çerçioğlu’nun ‘dünyanın 8. harikası’ olarak nitelendirdiği Arapapıştı Kanyonu da doğaseverlerin akınına uğruyor. 


Hititlerin başkenti neresidir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.