Ayla Çelik 'Daha Bi Aşık'la 'konsept albüm'ü seçmiş

'Bağdat' şarkısıyla yeri göğü inleten Ayla Çelik, uzun bir zamandır yeni albümünün hazırlıklarındaydı. 'Daha Bi Aşık' adlı albüm en sonunda geçtiğimiz günlerde yayınlandı. 'Daha Bi Aşık'ı dinledikten sonra bestecinin neden bu albüm için epey titiz davrandığı çok net ortaya çıkıyor...

Ayla Çelik 'Daha Bi Aşık'la 'konsept albüm'ü seçmiş

'Daha Bi Aşık' sıcak bir şarkı

'Daha Bi Aşık' sıcak bir şarkı

'Daha Bi Aşık' adını taşıyan yeni Ayla Çelik albümünün çıkış şarkısı, aynı zamanda albüme adını veren şarkı. 'Daha Bi Aşık' ilkbahar tadında, sıcak, sempatik ve albümün en pop şarkısı.

Ve her çıkış şarkısı gibi yalnızca şarkıcıların kendi hayranlarına değil aynı zamanda genele de, farklı müzik zevkine sahip dinleyicilerin 'sürpriz beğeni'sini kazanmaya oynayan da bir şarkı.

Aranjesi Çelik'in yolculuğuna ışık tutuyor

Ancak 'Daha Bi Aşık' şarkısının asıl vitamini şu: Ayla Çelik bu şarkıda kendi ses rengine en yakın sound'u da bulmuş. Şarkının sözü Çelik'e ait, müziği ise hem kendisine hem de Serdar Aslan imzalı.

Ancak 'Daha Bi Aşık'ı 'daha bi sıcak' kılan düzenleme çok daha büyük bir alkışı hak ediyor. Okay Barış aranjesiyle dinlediğimiz şarkı, Ayla Çelik'in müzik kariyeri için de "Şöyle yola devam edebilirsin" önerisinde bulunuyor.

Klipte modern ve sempatik

Klipte modern ve sempatik

Keza Nihat Odabaşı tarafından çekilen klipte de Çelik'i hem modern hem de sempatik görüyoruz. Dönem dönem magazin basınına flaş açıklamalarda bulunup birçok kişi tarafından 'şarkıcı' olarak görülse de Çelik, başta Ebru Gündeş olmak üzere pek çok önemli vokale şarkı veren, özellikle Gökhan Tepe ile birlikte hit şarkılar üreten bir besteci. 

Yazıyor, söylüyor, dağıtıyor

Yazıyor, söylüyor, dağıtıyor

Ancak Çelik, güzel ve iddialı imajına rağmen birçoklarının gözünde biraz fazla mesafeli ve soğuk. Magazin basınında yer alan bazı flaş lafları sayesinde de egosunun yüksek olduğunu net bir şekilde gözlemleyebiliyoruz.

Ki egosunun yüksek olmaması ihtimal dahilinde değil. Çelik hem yazıyor, hem söylüyor hem de dağıtıyor!

Ve belki de 'Bağdat' şarkısı hit olmasa birçokları onun isminden -çok büyük bir haksızlık olarak- haberdar bile olmayacaktı.

'Ben'den daha farklı bir yolda

'Ben'den daha farklı bir yolda

Nihat Odabaşı imzalı klipte ise oldukça hoş kareler var. Yine güzel, yine iddialı, yine hoş. Ama daha da önemlisi şarkının sıcaklığına uyumlu bir şekilde sempatik. Bu noktada 'Daha Bi Aşık'ın hem doğru bir şarkı hem de doğru bir klip olduğunu düşünüyorum...

Albümün geri kalanını dinlediğimizde ise bir önceki 'Ben' adlı remix'lerle EP'den çıkıp albüme dönüşmüş çalışmasından daha farklı bir adım attığını görüyoruz.

'Konsept albüm' bütünlüğünde

'Konsept albüm' bütünlüğünde

Çünkü 'Daha Bi Aşık', bir albüm olarak Çelik'in bugüne kadar attığı en büyük ve en kalıcı imza...

'Bağdat' şarkısıyla hit yakalamayı başaran, ya da daha doğru bir ifadeyle kendi hit'ini başka vokalistlere vermeyerek markasına büyük bir katkı sunan Çelik, bu şarkının yakaladığı başarıyı kalıcılaştırmaya çalışmış.

Albümün şarkı sıralamasından tutun da görsellerine kadar 'konsept albüm' bütünlüğünde olması sevindirici.

Onu 'oktav sınavı'ndan muaf tutuyoruz

Onu 'oktav sınavı'ndan muaf tutuyoruz

Çelik, 'aşk' konseptiyle bir hikâye anlatmış. Evet, sadece pop dinleyen dinleyiciler için bir tık fazla arabesk ya da alaturka gelebilir şarkılar. Ancak Ayla Çelik'in güzel ve dengeli bir isim olduğunu düşünüyorum. Ebru Gündeş'ten daha pop, Sıla'dan daha geleneksel/alaturka bir isim.

Vokal performansı olarak da yabancıların 'singer-songwriter' dedikleri 'besteci-şarkıcı' kategorisine dahil oluyor. Dolayısıyla sesinin oktavından ziyade kendi bestesini nasıl yorumladığına dikkat kesiliyoruz, onu 'oktav sınavı'ndan muaf tutuyoruz. Tıpkı Sıla'yı ya da Nazan Öncel'in seslerinin gücünü sorgulamadığımız gibi.

Albümün en büyük bombaları...

Albümün en büyük bombaları...

'Daha Bi Aşık'ın en büyük artılarının dinledikçe çok sevilecek 4 şarkı barındırması.

Açılış şarkısı 'Daha Bi Aşık', ikinci sıradaki 'Yıldırım', İşte Benim Stilim programında orijinali 'Mabrouk'la çok sevdiğimiz 'Mecbur' ve en az bir 'Bağdat' kadar sevilmesini dilediğim kapanış şarkısı 'Aşk Tutar Beni'...

Bu 4 şarkının da albümün en 'baba', en demirbaş şarkıları olduğunu düşünüyorum. 

'Mabrouk' daha iyi 'Mecbur'laşamazmış

'Mabrouk' daha iyi 'Mecbur'laşamazmış

Lübnanlı şarkıcı Ramy Ayach'tan dinlediğimiz 'Mabrouk'un Türkçe versiyonu 'Mecbur', Türkçeye daha iyi adapte edilemezmiş bence. Keza 'Yıldırım'ın da radyolar tarafından benimsenecek bir şarkı olduğunu düşünüyorum.

Kapanış şarkısı 'Aşk Tutar Beni', bir 'Bağdat' kadar sükse yaratmasa da bence Çelik'in bugüne kadar yazdığı en iyi şarkılardan biri. Tüm bunlardan daha önemlisi ise bu şarkıların hiçbirinin 'Bağdat' kadar iddialı olmadan uzun vadede sevilecek şarkılar olması, 'konsept albüm'ün hem 'üzerine oynanacak' hem de 'bütünlüğü koruyacak' şarkılar olması.

Bu albümde bir 'Bağdat' yok ama...

Bu albümde bir 'Bağdat' yok ama...

Ayla Çelik'in 'Daha Bi Aşık'la daha imzasını kalıcılaştırması, zor olanı yapıp uzun vadeli başarı hedefinde ilerlemesi, daha konsept odaklı bir şarkıcıya dönüşmesi sevindirici. 'Lavanta' ve 'Ben'den albüm olarak fersah fersah ötede olan bu albüm muhtemelen uzun soluklu olacak, dinledikçe keşfedilecek. 'Bağdat'tan sonra Çelik zaten hangi şarkılarla dönse sıkıntıydı, beklentiler yüksekti.

Bu albümde 'single' olarak 'Bağdat' kadar çıkar çıkmaz ortalığı yıkacak bir şarkı bence yok. Ki mutlaka olmalıydı. En büyük eksiği, işi zora sokması bu albümün. Daha uzun vadeli bir hedefin yansıması ve bilinçli bir seçim de olabilir bu. Çünkü  bir 'Bağdat'la daha karşılaşsaydık Çelik'in, müzik yolculuğunu yalnızca 'hit'lerden oluşturmak istediğini düşünebilirdik.

Çelik zaten bizi hit yağmuruna tutmak yerine markasına nitelik katmalıydı. 'Daha Bi Aşık'ın bütünlüğü tam olarak bu yüzden önemli. Kısa vadede işi zor olsa da uzun vadede muhakkak keşfedileceğini düşünüyorum albümün. Çelik iyi ki 'Daha Bi Aşık' ve iyi ki zor olanı seçmiş.

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak