Siyaset
18.03.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 18.03.2012-2:30

AYM: Delege seçimi demokrasiye aykırı

Anayasa Mahkemesi, beşyüzden fazla üyesi olan diş hekimleri odalarının Türk Diş Hekimleri Birliği Genel Kurulu’na sadece 10’ar asıl ve yedek delege gönderilmesine ilişkin Türk Diş Hekimleri Birliği Kanunu’nun ilgili hükmünü oy birliğiyle iptal etti. Gerekçeli kararda, “Sınırlandırmayla, birliğin en önemli organının oluşumunda temsilde adaletin önlenmesi, demokrasiye aykırı düşen bir düzenlemedir” denildi

Sitene Ekle

Ankara 6. İdare Mahkemesi, gördüğü bir davada, 3224 sayılı Türk Diş Hekimleri Birliği Kanunu’nun 7. maddesinin 2. fıkrasının Anayasaya aykırılığı iddiasıyla iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Yüksek Mahkeme, Türk Diş Hekimleri Birliği Genel Kurulu’nun görevlerini düzenleyen söz konusu yasa maddesinin 2. fıkrasında yer alan, “Odalar, 2 yıllık bir dönem için Birlik Genel Kurul toplantılarına katılmak üzere, gizli oyla, üye sayısı ikiyüze kadar olanlar beş, beşyüze kadar olanlar yedi, beşyüzden fazla olanlar onar asıl ve yedek delege seçerler” hükmünü oy birliğiyle anayasaya aykırı bularak iptal etti. İptal gerekçesinde, çok sayıda diş hekiminin kayıtlı olduğu diş hekimleri odalarının Genel Kurul’da üye sayıları oranında değil, sınırlı sayıda delege ile temsil edildiklerine işaret edilerek, “Herhangi bir kuruluşun oluşmasında demokrasinin temel kuralı olan seçime yer verilmişse, bu kuruluşun seçim sisteminin, yönetim ve işleyişinin de demokratik kurallara aykırı olamayacağının kabulü gerekir” denildi.


Etiketler: Anayasa
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Hangisi "Misak-ı Milli" ifadesinin Türkçe karşılığıdır?

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX