21.04.2017 02:30 | Son Güncelleme:

AYM’nin yetkisi yok, bu iş bitti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP’nin referandum sonuçlarını AYM ve AİHM’e taşımayı gündeme getirmesine ilişkin “YSK’nın kararı kesin. Bu iş bitti. Halkım ‘Evet’ kararı vermiştir. Bu iş AYM ve AİHM’in yetki alanında değil” diye konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP’nin 16 Nisan halk oylamasına yönelik itirazını AYM’ye taşıyacağını açıklamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan “YSK’nın kararı kesin. Bu iş bitti. AYM ve AİHM’in yetki alanında değil. Kimsenin milletin iradesine saygısızlık yapmaya hakkı yok” dedi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, A News televizyonunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Referandum sonuçlarına göre, 1 milyon 400 bin farkla ‘Evet’ çıktığını kaydeden Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:
‘YSK nihai kararı verir’
“YSK bir defa seçimlerde nihai kararı veren mercidir. Bunu bilmesi lazım. Bunu ben de yaşadım, çok iyi biliyorum. O zaman da yine aynı zihniyette bunların bir adamı vardı. O yetkiyi kendine devşirmek istedi. YSK’nın başında o zaman bulunan zat, isim vermeyeceğim, dedi ki ‘Bu yetki senin değil, bu yetki benim’ dedi. ‘Nihai kararı, YSK Başkanı olarak ben veririm’ dedi ve ikileyemediler. YSK olarak kararı verdi ve o karar uygulamaya girdi. Anayasa Mahkemesi’nin özellikle bireysel başvuruda, bu, onun yetki alanı içinde değil. AİHM kesinlikle zaten ilgi alanı içinde değil. Bu, Türkiye’nin kendi iç meselesidir, kendi yasal düzenlemeleri içinde bu yapılır ve adım da buna göre atılır. Dolayısıyla oralardan alınacak cevap, YSK’dan alınan cevap dışında bir cevap olmayacaktır. Yüzde 86 katılım olan bir seçimi, referandumu şaibeli hale düşürme gayretinden başka bir şey değildir. Ortada bir gerçek var artık ya, boşuna uğraşma. Sen bu işi götüremiyorsun, anlatamıyorsun.”
Erdoğan, referandumda anayasa değişikliğine yaklaşık yüzde 51,5 oy oranıyla “Evet” dediğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi bundan sonraki süreç 2019 Kasım’da atılacak adımdır. Cumhurbaşkanının  partisine dönüşüne imkan verilecektir. Bir diğer yön de; Hakimler Savcılar Kurulu  ile alakalı olarak hemen süratle 13 kişilik, 4’ü Cumhurbaşkanı tarafından 7’si Parlamento tarafından olmak üzere 2 de Adalet Bakanı ve müsteşar olmak üzere 13 kişilik  Hakimler Savcılar Kurulu üyelerinin atanması sürecidir. 2019 Kasım’ına kadar atılacak adım bu konuda. Ondan sonra 2019 Kasım’ında seçim yapılacak ve yüzde 50 artı 1’i alan kişi bir sandıktan cumhurbaşkanı olarak çıkacak, diğer sandıktan da milletvekilleri çıkacak ve asıl süreç bundan sonra başlayacak.”
‘Erken seçim yok’
Erdoğan, gündemde erken seçim olmadığını belirterek, “Tabii ki Türkiye’nin alt yapıda, üst yapıda bu 14-15 yıl içerisinde attığı çok büyük adımlar var ama yeterli mi? Değil. Eğitimde attığımız adımlar var, sağlıkta  attığımız adımlar var, adalette, emniyette attığımız adımlar var, ulaşımda,  enerjide, gıda, tarımda attığımız adımlar var ama bütün bunlarla beraber sizlerin  de ifade ettiği gibi dış politikada da tabii yeni bir süreç başlayacaktır” dedi. l AA

AGİT’e fotoğraflı tepki
 

Erdoğan, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Türkiye’ye gönderdiği gözlemci heyetine ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. AGİT üyelerinini PKK bayrağının arkasında çekilmiş fotoğraflarını gösteren Erdoğan, “Bakın kimlerle Avrupa’daki ülkeler çalışıyor, bunu görme bakımından bunları ben çok çok önemli görüyorum. Zira AB biliyorsunuz PKK terör örgütünü, terör örgütleri listesinde kabul etmiştir ve Avrupa’nın mevcut ülkelerinin tamamı bunu terör örgütü olarak kabul etmiştir” vurgusu yaptı. Almanya, Avusturya, Belçika, İsviçre, İsveç, hatta Fransa’da “Hayır” kampanyalarının yürütüldüğüne işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti: “Şimdi mesela Fransa’da seçim var bu hafta. Fransa’daki bu seçimde Türkiye üzerinden hala kampanya yapılıyor. Bu çok çirkin bir şey. Türkiye orada seçime girmiyor ki veyahut da Erdoğan orada seçime girmiyor ki. Bizim üzerimizden niçin böyle bir kampanya yapıyorsunuz veya PKK terör örgütünü niye yanınıza alıyorsunuz?” Erdoğan, “Siz teröristlerden kalkıyorsunuz, raportörler oluşturuyorsunuz, onlara rapor hazırlattırıyorsunuz. Böyle bir anlayış bizim tarafımızdan kabul görmez ve bugüne kadar hazırladığınız ne kadar rapor varsa hepsi de ideolojiktir, siyasidir” dedi. Erdoğan, Avrupa’da olayların en şiddetli geçtiği yerler Hollanda ve Avusturya’da yüzde 70 civarında “Evet” çıktığına dikkati çekerek, “Zorla bu işler olmaz. Siz insanların iradesine, o milli iradesine müdahil olmaya çalışırsanız  ters teper ve ters tepmiştir” dedi.

Partimde olmaya hazırım
Erdoğan, AK Parti’ye ne zaman üye olacağının sorulması üzerine, YSK’nın kesin neticeleri açıklayıp, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından, kurucusu olduğu partiye gidip, üye olmayı düşündüğünü bildirdi. Erdoğan, “Olağanüstü kongreyle ilgili ise bu konu tabii ki şu anda partimizin yetkili kurullarının vereceği bir karardı” dedi. “2017’de sizi yine partinizin başkanı olarak görecek miyiz?” sorusu üzerine Erdoğan, “Böyle bir kararı eğer partimizin yetkili kurulları alıyorsa, böyle bir görev şahsıma tevdi ederse, ben tabii bu hizmeti partimde de seve seve vermeye her zaman hazırım” dedi.

16 Mayıs’ta Trump’la görüşme
Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile ne zaman görüşeceğinin sorulması üzerine “15-16 Mayıs’ta Çin’e gideceğim. Çin’den oraya geçeceğim. Herhalde 16-17 Mayıs olacak görüşme tarihimiz” dedi.  Erdoğan, Trump ile görüşmesinden beklentilerinin sorulması üzerine ise, belgeler ve atılacak adımlar noktasında ciddi bir hazırlık içinde olduklarını belirtti. FETÖ ele başının, stratejik ortak olan ABD’de barınıyor olmasının, sadece kendisini değil, tüm milleti üzdüğünü anlatan Erdoğan, şu görüşlerini paylaştı: “İnanıyorum ki Sayın Trump bu konuda Sayın Obama’nın yapamadığını yapacaktır. En azından idari noktada bir karar vermek suretiyle, ‘Pensilvanya’dan 170 ülkeyi idare ediyorum’ diye beyanatlar veren bu adama ‘Nasıl idare ediyorsun sen böyle bir terör örgütünü?’ diye soracaklardır. En azından idari noktada böyle bir hesaplaşma olacaktır diye düşünüyorum.”
 


 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0