Ayrılık sonrası dinlenince fena halde tribe sokan 10 şarkı

Bazı şarkıları aslında seversiniz. "Aaa" dersiniz, "ne hoş".  Ama o anda o kadardır. Kanınıza aslında pek de dokunmaz. Ama o şarkıları öyle bir zamanda dinlersiniz ki, mesela bir aşk acısı, bünyenizde 6.4'lük bir deprem etkisi yaratır. Aval aval tavana bakarsınız. Kahveniz dökülür, içkiniz devrilir hiç umursamazsınız. İşte size 10 şarkı... Bu şarkıları dinlerken acı çekmeyeceksiniz ama tribe gireceksiniz...

Ayrılık sonrası dinlenince fena halde tribe sokan 10 şarkı

1- Depeche Mode - Barrel of a Gun

Depeche Mode'un efsanevi 'Ultra'sının çıkış şarkısı, albümün gözbebeğidir 'Barrel of A Gun'. Hollanda'nın gururu Anton Corbijn imzalı klipte Dave Gahan'ın çekiciliği, girdiği tripler gerçekten de efsanevi. Gahan'ın tripleri mahveder dinleyeni/izleyeni...

2- Hurts & Kylie Minogue - Devotion

"Kylie Minogue iyi de çevresi kötü" kesinlikle. Sesinin güzelliğini  anlamak için de bu şarkıyı mutlaka dinlemelisiniz. 'Wonderful Life'la yıldızı parlayan Hurts'ün kesinlikle başyapıtı 'Devotion'.

3- IAMX - The Stupid, The Proud

Avrupa'da, özellikle Almanya'da verdiği çılgın konserlerle yıldızı parlayan İngiliz müzisyen Chris Corner'ın en kıyıda kalmış, en sakin şarkılarından biri 'The Stupid, The Proud'. Tatlı melodisi alıp götürüyor. Gece gece delirmecelere çok müsait.

4- Jay-Jay Johanson - Escape

Taksim'e benden fazla giden, artık şehrimizin Jay-Jay abisine dönüşen Johanson'un kariyerindeki en iyi şarkı 'Escape'. Tane tane mıy mıy içinizi kıyarcasına acınız her ne ise çekiyorsunuz. "Gidin başımdan!"lara çok güzel uyum sağlıyor bu şarkı.

5- Moby - Mistake

Moby bizi eğlendirir. Öyle bildik hep değil mi? Hayır, hayır. Yeryüzündeki en acıtıcı ayrılık sonrası şarkısı yazıp bir de üstüne animasyon kliple daha da pisleşen bir adamdır Moby... 'Mistake' şahane bir ayrılık sonrası şarkı değil de ne?

6- Portishead - Magic Doors

Portishead'in 'Magic Doors'unu her dinlediğimde 'Karışık Pizza' filminde takside 'Maksat Muhabbet Olsun' çalarken ağlama krizine giren Meltem Cumbul gibi hissediyorum. Bu şarkı en iyi arabada gidiyor yani.

7- Sneaker Pimps - Black Sheep

Chris Corner'ın projesi 'Sneaker Pimps'in en iyi şarkılarından 'Black Sheep'i sokakta dinleyin. "Yazmamışlar kaderimi kimseyle" tadında 'kalabalıklar içinde yalnızlık' tribine girerek tabii ki.

8- Massive Attack - Live with Me

Cuma akşamı. Alın içkinizi. Çekilin köşenize. Sabaha kadar müzik. Sonra gece 4'te açın kapıyı. Merdivenlerden kaydırak gibi inin. Parka gidin. Bir banka yatın. Gökyüzüne bakın ve uyuyun. Massive Attack'in bombastik şarkısı 'Live with Me' tam olarak bu ruh halini anlatıyor bize.

9- Mono - Life in Mono

Mono'nun 'Life in Mono'su melodisiyle sizi deler geçer... Bence bu şarkıyı es geçin. Sağlıksız, üzgün, mutsuz olmanızı istemiyorum. Aa yok lütfen bu şarkıyı dinlemeyin. Hayır. Lütfen. Lütfen dedim bak. 

10- Parov Stelar & Claudia Kane - Six Feet Underground

Macar yönetmen Bela Tarr'ın 'Torino Atı' filmini izleyin. Bitince hayata dönmek için Avusturyalı Parov Stelar'ın bu şarkısını dinleyin. Rüzgâr, duvar ve boşluk takıntılı şahane bir şarkı. Claudia Kane'in vokali mükemmel uymuş şarkının kasvetine...

Bu makaleye ifade bırak