10.03.2013 02:30 | Son Güncelleme:
ABDULLAH KARAKUŞ

Ayrım yapmıyorum Arap kızıyla evlendim

Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan’ın memleketi Siirt’te inkar ve asimilasyon politikalarını kabul etmediğini söyleyerek “Bunların hepsi bizim ayağımızın altında. Arap’ın Acem’e üstünlüğü yok” dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan’ın memleketi Siirt’te çözüm sürecine destek istedi ve “Kürt, Arap, Türk kardeşimi de seviyorum. Hiçbirisi arasında ayırım yapmıyorum. Hepsine aynı mesafedeyim. Bu ayırımı yapsaydım, Siirt’ten bir Arap kızıyla niye evleneyim; evlenmezdim. Bu, bu işin en açık ispatıdır” dedi.  Erdoğan, dün Siirt’te toplu açılış töreninde özetle şunları söyledi: 
ÇOK KAN VERDİK: Çok kan verdik, çok can verdik. Dinimizde can almak haramdır! Bir insanı öldürmek, tüm insanlığı öldürmek gibidir. Ama bu teröristlerin böyle bir derdi var mı? Bunların dinle, diyanetle bir alakası var mı? Yapılacak tek iş var; silahlarınızı ayaklarınızın altına alacaksınız. Siyasetinizi parlamentoda yapacaksınız. Bunu yaptığınız anda muhatap bulursunuz.
HAKKA YAKIN OLAN ÜSTÜNDÜR: Çözüm süreci yoluna, bedeli ne olursa olsun, gerekirse baldıran zehiri içeriz diyerek çıktık. Tek derdimiz var; bu ülkedeki huzuru, bu ülkedeki refahı, bu ülkedeki mutluluğu lütfen kimse tehdit etmesin. 12 yıl önce yola çıkarken etnik milliyetçiliğe ‘hayır’ dedik. Çünkü biz inkar politikalarını tanımıyorduk. Biz ret politikalarını kabul etmiyorduk. Biz asimilasyonu kabul etmiyorduk. Bunların hepsi bizim ayağımızın altında. Ne Arap’ın Acem’e, ne Acem’in Arap’a üstünlüğü var. Üstünlük hakka yakınlıkladır. 
BİZİM İNANCIMIZ VAR: Ayırımcı dinsel milliyetçiliği ayaklarımızın altına aldık. Hangi dinden, mezhepten olursa olsun hepsine aynı mesafede olduk. Hepsi güvencemiz altında. Ne dedik? Tek millet dedik. Çünkü bizi bölmek isteyenlere karşı tek millet. Neden; Türk’ü, Kürt’ü, Acem’i, Zaza’sı, Arnavut’u, Boşnak’ı, Gürcü’sü, Roman’ı. Hepimizi Allah yarattı mı? Yaratırken biz ne olacağımızı biliyor muyduk? Ama bizim bir inancımız var, bu inanç bizi bir yere taşıyor.
EMİNE ERDOĞAN MESAJI: Ben Kürt kardeşimi seviyorum, Arap kardeşimi de seviyorum, Türk kardeşimi de seviyorum. Hiçbirisi arasında ayırım yapmıyorum. Hepsine aynı mesafedeyim. Ben eğer bu ayırımı yapsaydım, Siirt’ten bir Arap kızıyla niye evleneyim; evlenmezdim. Bu, bu işin en açık ispatıdır. Öyle mi? Dolayısıyla ‘laf ola beri gele’ yok. İş, iş, iş.
EŞ BAYRAK TANIMIYORUZ: İki, şu bayrak, tek bayrak. Tek bayrak, bizim bayrağımız, bağımsızlığımızın, şehidimizin ve şehit kanlarımızın ifadesidir. Bu bayrağımıza eş bayrak tanımıyoruz. Ne dedik; tek vatan. Hepimiz bu topraklarda kendimize yer bulduk. Hepimizin barınacağı yer var burada. Fazlasıyla yeter bizlere. Evelallah yeter. Yeter ki, art niyet olmasın. Fitneye, fesada yer olmasın.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0