Ayşe Hatun Önal 'Dur Dünyam' klibiyle neyi kanıtladı?

Ayşe Hatun Önal 'Selam Dengesiz' albümüyle geçen yıla damga vurmayı başarmıştı. Özellikle 'Olay' şarkısıyla dinleyicilerinden tam not alan Ayşe Hatun Önal 'Dur Dünyam'ı hiç beklenmedik bir anda kliplendirdi ve hayranlarına sürpriz yaptı. Ancak klip, müzik sektörü için de hoş sürprizlerle dolu...

Ayşe Hatun Önal 'Dur Dünyam' klibiyle neyi kanıtladı?

"Bu kadın ne kadar havalı"

"Bu kadın ne kadar havalı"

Ayşe Hatun Önal'ın müzik yolculuğunun bu kadar 'cool' olacağını tahmin edebiliyor muyduk? Dürüst olalım, hayır. 'Kalbe Ben' şarkısıyla dikkatleri üzerine toplamıştı, "Bu kadın ne kadar havalı" dedirtmişti. 'Çak Bi' Selam' şarkısı ise Ayşe Hatun Önal'ı 'Ayşe Hatun Önal' haline getirmişti.

Tepeden tırnağa!

Uzun bir aradan sonra 'Selam Dengesiz'le müziğe dönen Ayşe Hatun Önal için 'Coolstar' tanımı yapılmıştı. Geçtiğimiz yıl Molatik'te yazdığımız yazıda da bu tanımın doğruluğuna değinmiştik. Evet, bu ülkenin en önemli 'coolstar'larından biri Ayşe Hatun Önal. Hiçbir şey yapmasına gerek yok, kadın tepeden tırnağa cool! 

Zira kendisi bir aslan burcu! Aslan burcu özelliklerini tamamen taşıyor. Şu yazıdan da anlaşılabileceği gibi... : http://www.milliyet.com.tr/aslan-burcu-ozellikleri-pembenar-yazardetay-yasam-2711577/

Sözü ve müziği ona ait

Sözü ve müziği ona ait

İşte bu cool'luk 'Dur Dünyam' klibinde de karşımıza çıkıyor. 'Selam Dengesiz'in en havalı şarkılarından biri olan 'Dur Dünyam' muhakkak kliplenmeliydi, ki öyle de oldu. 'Dur Dünyam' albümün üçüncü klibi oldu. Hem de aylar sonra, hem de hayranlarının hiç beklemediği anda! Sözü ve müziği kendisine ait olan şarkının düzenlemesi ise dünyayı ayağa kaldıran DJ Mahmut Orhan imzalı.

Karadeniz'in eşsiz doğası eşliğinde

Karadeniz'in eşsiz doğası eşliğinde

'Dur Dünyam'a klip gelmesi başlı başına "Asın bayrakları" sebebiyken, bir de üstüne Ayşe Hatun Önal'ın kaliteden asla ödün vermediğini görmek sevindirici. Yönetmenliğini Serhat Hayri'nin yaptığı klipte Ayşe Hatun Önal, aralarında Rize ve Artvin'in de olduğu Karadeniz'in eşsiz doğasında resmen kayboluyor.

En 'kulaklıkla yolda yürürken hayali klip çekilesi' şarkısı

En 'kulaklıkla yolda yürürken hayali klip çekilesi' şarkısı

Evet, albümün en havalı, en mesafeli, en 'kulaklıkla yolda yürürken hayali klip çekilesi' şarkısı 'Dur Dünyam' iyi bir klibi hak ediyordu. Ayşe Hatun Önal da şarkının hakkını teslim etti. Buraya kadar her şey normal. Ancak güzel bir sürpriz de var, o da şu: Ayşe Hatun Önal'ın kliplerinde asla kolaycılık yok!

Son dönemin en büyük klişesi...

Son dönemin en büyük klişesi...

Son dönemde yayınlanan Türkçe pop kliplerinde stüdyo çekimleri, GreenBox müthiş bir klişe oldu. Neredeyse birçok şarkıcı, klipleri daha az maliyetli ya da 'çekimi daha kolay' olsun diye masraftan, zamandan, emekten çalıyor ve ortaya birbirinin çok benzeri klipler çıkıyor. Klipler önemli mi? Evet, oldukça önemli.

Bütünlük var

Bütünlük var

Ayşe Hatun Önal'ın da mesela 'Çak Bi' Selam' klibi stüdyoda çekilmişti ama öyle karakteristik bir hali vardı ki o şarkıya ancak öyle bir klip çekilebilirdi. Son albümün kliplerine bakıyoruz: 'Olay', 'Beyaz Atletli' ve 'Dur Dünyam'ın her birinde dış çekimler göze çarpıyor, her birinde ciddi emek var. Emeği de geçelim, konsept var, bütünlük var.

Titiz ve vizyon sahibi

Titiz ve vizyon sahibi

Ayşe Hatun Önal 'Dur Dünyam' klibiyle neyi kanıtladı? Sözü ve müziğini kendisi yazan, müzisyen mantalitesine sahip, üreten, kapsamlı ve katmanlı düşünebilen bir şarkıcı olduğunu elbette. Önal'ın bugüne kadar yaptığı işleri beğenin ya da beğenmeyin ama bir şey var ki inkâr edilen çarpılır: Kadın mükemmeliyetçi, titiz ve vizyon sahibi. 2 artı 2 eşittir 4.

'Dengesiz' kliplenir mi?

'Dengesiz' kliplenir mi?

Ayşe Hatun Önal'ı işte tam da bu yüzden tebrik etmek gerekiyor. Herkesin işin kolayına kaçtığına bir dönemde başarılı bir prodüksiyonla, albümle karşımıza çıktığı yetmiyormuş gibi, bir de üstüne bütünlükten asla şaşmadığı, kalitesinden ödün vermediği için. Albümün bombalarından 'Dengesiz'e klip gelir mi bilemiyoruz ama gelirse Ayşe Hatun Önal'ın yine cool ve kaliteli bir şekilde karşımıza çıkacağından hiç şüphemiz yok...


twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak