Ayşenur Özkan 'unutulma hakkı'nın unutulmasını talep edecek mi?

Google hayatımıza 20 küsür yıl önce dahil olduğunda daha konforlu bir hayat yaşayacağımızı hiç düşünmedik. Bir konu hakkında en hızlı bilgiyi artık Google'la öğreniyoruz. Her şey o kadar detaylıca kayıt altında ki, unutmak ve unutulmak istediğimizde neler yapabileceğimizi pek bilmiyoruz. Gelin, 2013 Best Model Of Turkey birincisi Ayşenur Özkan'ın 'unutulma hakkı' istemesini biraz daha farklı açılardan ele alalım...

Ayşenur Özkan 'unutulma hakkı'nın unutulmasını talep edecek mi?

'Unutulma hakkı'nı istemiş

'Unutulma hakkı'nı istemiş

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Sulh Ceza Hakimliği'ne başvuran Ayşenur Özkan, hakkında çıkan aşk haberlerinden ötürü 'unutulma hakkı'nın göz önünde bulundurularak bu haberlerin erişiminin engellenmesini istemiş.

Bu haberden sonra "Ayşenur Özkan kimdi?" diyenler için kısaca özet geçmek istiyor ancak biraz tıkanıyoruz.

Hatırlamak istemiyor

Hatırlamak istemiyor

Ayşenur Özkan, 2013 yılında Best Model Of Turkey yarışmasına katılmış ve birinci olmuştu. Onun hakkında bilmemiz gereken en önemli şey bu. Bu gerçek değiştirilemeyecek hiçbir zaman.

Eski eşi, eski eşinin kim olduğu, eski eşiyle çekilmiş fotoğrafları, hakkında çıkan aşk haberleri, bu aşk haberlerinin gerçek olmaması vs... Bu konuları Ayşenur Özkan unutmak istiyor.

"Yanlış tanınmaktadır"

"Yanlış tanınmaktadır"

Daha önce yazılı basında yer alan ve haliyle dijital dünyaya da taşınan bu haberlerin kişilik haklarına zarar verdiğini belirtiyor Özkan ve avukatı.

Avukatının dilekçesinde, "Bu haberler gerçek olmamakla müvekkilimin isminin anıldığı diğer kişilerin prestijine, onur ve şerefine, kişilik haklarına ciddi manada zarar vermektedir. Müvekkilim bambaşka bir hayat sürmekte ise de; eski tarihli bu haberlerin halen yayında olması sebebiyle; çevresi tarafından yanlış tanınmaktadır" ifadeleri yer alıyor.

Ters tepiyor

Ters tepiyor

Onun kararı, elbette saygı duymamız lazım. Ancak 'unutulma hakkı' meselesi henüz kafalarda tam oturmuş değil. Ayşenur Özkan 'unutulma hakkı'nın unutulmasını talep edecek mi? Şu anda birçok kişi ondan bu şekilde haberdar oldu sonuçta.

Google dışındaki başka mecralara bakalım: Ekşi'de hakkınızda negatif şeyler yazılmasını istemiyorsanız hukuki süreç başlatıyorsunuz ve yazılanlar siliniyor. Ancak bu kez de Ekşi Sözlük kullanıcılarının tepkisini doğuruyorsunuz bu tavrınızla.

Herkes herkesi eleştirmek istiyor

Herkes herkesi eleştirmek istiyor

Neden? Çünkü herkes herkesi eleştirmek istiyor. Sadece Ekşi'de değil sosyal medyada da böyle. 100 kişi düşünelim. 99'una eksi ve artı şeyler yazılıyor, çiziliyor. Kalan 1 kişi "Kişilik hakkıma zarar veriyor" gerekçesiyle önlem alıyor.

Adalet duygusu haliyle devriye giriyor. "E o zaman herkes hukuki süreci başlatsın!" isyanı doğuyor.

Unutulma hakkı nedir?

Unutulma hakkı nedir?

Peki 'unutulma hakkı' nedir? Kısaca özetleyelim: Unutulma hakkı, internet yoluyla yapılan yayın içeriği gerçek olsa bile geçmişte yaşanan olayın kişinin hayatındaki olumsuz etkisini ortadan kaldırmayı sağlamakta. Mağduriyetin giderilmesi amaçlanıyor. Yani negatif bir olayın yansımalarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

'Arşiv' sıkıntısı

'Arşiv' sıkıntısı

İşte bu konuda da görecelik kavramı devreye giriyor. 'Unutulma hakkı'ndan bihaber birçok kişi var. Vakti zamanında amcası, dayısı yüz kızartıcı bir suç işlemiş ve o habere konu olmuş.

İnsanlar Google'da onun adını arattığında dolaylı bir habere denk geliyor. Tabii ki herkesin hassasiyeti, tepkisi farklı. Ama yaşanmış olayların yaşanmamış kabul edilmesi de internetin 'arşiv kültürü'ne gölge düşürüyor.

"O olay hiç yaşanmadı"

"O olay hiç yaşanmadı"

Google'da bir şey arattığımızda o konuya dair hiçbir içerik görmediğimiz için aklımızı yitirmiş kabul edilebiliriz mesela distopik bir gelecekte. "Deli misin ya, öyle bir şey olmadı hiç, yaşanmadı" diye.

Madem konumuz teknoloji ve madem dijital arşivler önem teşkil ediyor. Biz hep iyi şeyleri mi anacağız mesela? Tabii ki kimse mağdur olmamalı, kimse mağdur edilmemeli.

Ancak gerçeklerin 'yaşanmamış' kabul edilmesi ne kadar adaletli geliyor kulağa? Ayşenur Özkan ya da bir başkası. Asıl mesela dijital dünyanın arşiv kültürünün fazla göreceli olması...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak