Ege

Ege

13.12.2017 - 05:16 | Son Güncelleme: 13.12.2017-5:17

‘Baba, Oğul Balaban’ Ekol Sanatta

Ekol Sanat Galerisi, Çağdaş Türk Sanatı’nın usta ismi İbrahim Balaban ve oğlu Hasan Nazım Balaban’ı ağırlıyor.

Sitene Ekle

Ekol Sanat Galerisi’ndeki sergi 15 Aralık’ta İzmirli sanatseverlerle buluşacak. Resimlerinde Anadolu köylüsünün yaşam ve uğraş biçimlerini naif bir yaklaşımla düşsel bir boyut içinde işleyen İbrahim Balaban, köyden kente göç sorunlarını kendine özgü resim diliyle yansıttı. Anadolu halk masallarındaki tipleri anımsatan figürlerden, Türk halk nakışlarından yararlandı.

30 Aralık son

Geometrik bir düzen ve istif görülen resimlerinde, grafik kurgulu yüzeyler ve canlı renkler egemen. Balaban’ın desenleri, tuval resmi zenginliğinde köy yaşamının dramını, yoksulluğunu baharı, çiçekleri, çocukları ve özellikle de Anadolu yaşantısını anlatan eserler. Doğduğundan itibaren resim ve sanatın içinde yetişen Hasan Nazım Balaban’da toplumcu, somut, figüratif çizgide eserler üretiyor. Ekol Hastaneleri ve Ekol Sanat Galerisi Yönetim Kurulu Başkanı Opr. Dr. Mehmet Baz, “Türk Resim Sanatının önemli isimlerinden İbrahim Balaban ve Hasan Nazım Balaban’ı sanat galerimizde ağırlamaktan dolayı mutluyuz. Sanatçıların “Baba, Oğul Balaban” adını verdiği farklı tekniklerden oluşan resim sergisinin 15 Aralık 2017’deki Ekol Sanat Galerisindeki açılışına tüm sanatseverleri davet ediyorum” dedi. Sergi, 31 Ocak 2018’e kadar izlenebilecek.

 


Hangisi tropikal bir meyve değildir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX