15.05.2019 13:21 | Son Güncelleme:

Babalar Günü hangi güne denk geliyor? 2019 Babalar Günü tarihi

12 Mayıs Anneler Günü sonrası gözler Babalar Günü'ne çevrildi. Bu özel günde babasını mutlu etmek isteyen milyonlarca vatandaşımız 2019 Babalar Günü ne zaman sorusunun cevabını arıyor. İşte 2019 Babalar Günü tarihi...

Babalar Günü ne zaman sorusu binlerce vatandaş tarafından araştırılmaya devam ediyor. Anneler Gününün 12 Mayıs tarihinde kutlanmasının ardından Babalar Günü içinde araştırmalar başladı. ABD'de ilk olarak 1910 yılında kutlanan Babalar Günü 1966 yılında resmiyet kazanmıştır. 1972 yılında ise ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

Babalar Günü, birçok ülkede her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü babaların onuruna kutlanan özel bir gündür. Babalar Günü bu sene 16 Haziran'a denk gelmektedir.

BABALAR İLK NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy1