Bade İşçil'in 'Fakiri oynamaya tipim müsait değil' açıklamasının sebebi ne?

Biliyorsunuz Türk dizileri holding ve şirketten geçilmiyor. Ya da tüm holding ve şirket sahipleri aslında birer dizi karakteri. Ama sonuç olarak dizilerimizdeki 'zenginlik' anlayışı oldukça sığ ve tek tip. Bade İşçil'in her dizide 'zengin kız'ı oynama sebebi ve "Fakir karakteri oynamaya tipim müsait değil herhalde" açıklamasının sebebi de tam olarak bu senaryo sığlığı.

Bade İşçil'in 'Fakiri oynamaya tipim müsait değil' açıklamasının sebebi ne?

Zengin insan nasıl olur?

Zengin insan nasıl olur?

Türk dizilerindeki zengin insan tasvirlerinin hepsi birbirinin hemen hemen aynısı. Evvela 'zengin kusursuzluğu' diye bir şey var. Nedir o? Güzel/yakışıklı, fit, boylu poslu olmak. Yani dizilere göre zengin dediğin, dış görünüş olarak ideal olmalı. Sanki hiç çirkin zengin yokmuş gibi, hiçbir zengin, kısa boylu değilmiş gibi, zenginler arasında bakımsız ve pinti yokmuş gibi...

Ayrıca Türk dizilerine göre zenginler evde bile topuklu ayakkabıyla, abiyeyle, takım elbiseyle gezer. Hiç kimse gri eşofmanla (hatta haşortmanla), koltuk altı sökülmüş soluk siyah tişörtle, pofuduk terlikle gezmez. Çünkü zenginseniz uyurken bile fönlü, yeni uyanmışken dahi makyajlı, saten gecelikli olursunuz.

Dizilerdeki zenginlerin mükellef sabah kahvaltısını asla doya doya yememesi ve holdinge geç kaldığı için portakal suyundan sadece bir yudum alarak evden çıkması da 'dizilerdeki zengin anlayışı' hakkında yapılmış en güzel tespitlerden.

Bade de haklı bir yerde...

Bade de haklı bir yerde...

Bade İşçil, Ezel, Kuzey Güney ve Ufak Tefek Cinayetler'de hep 'zengin kız'ı oynadı. Çünkü uzun boylu, zengin, fit ve düzgün fizikli. Türk dizilerindeki zengin prototipine tam uyuyor. Cast seçimi yapılırken "Zengin ve güzel kızı kim oynar?" sorusuna hiç düşünmeden yazılacak bir oyuncu. Neden macera arasın ki cast'ı seçenler, değil mi? Neden kalıpların dışına çıksınlar?

İşte taa en başından oluşturulan bu kalıplar artık resmen kural haline gelmiş. 'Zengin tip' ve 'fakir tip' diye keskin bir ayrım oluşmuş. Bade İşçil de bunu kast ediyor. Dizilerdeki bu keskin ayrımın oluşturduğu 'fakir tip'e uymadığını söylüyor.

Halbuki gerçek hayatta bu çizgi bu kadar keskin değil. Bade İşçil'e 'fakir kız'ı oynatmak o kadar zor değil. Çünkü dizilerin cast'ını yapanlar emin olsun, fakirler arasında da uzun boylular var. Fakirler arasında da güzel ve yakışıklılar var. Zayıflık konusuna ise girmiyorum, fakirsen zaten 'mecburen' fit ve zayıfsın.

Bade İşçil de "Belki Trakya köylüsünü oynayabilirim" diyerek aslında tipin zenginliği değil, olsa olsa coğrafyanın tip üzerindeki etkisini temsil edebileceğini ima ediyor.

Yani "Fakiri oynamama tipim müsait değil" demiyor. Trakya köylüsünü de gayet iyi oynayacağına eminim.

Oyuncu kalitesi

Oyuncu kalitesi
Bir dizi/film oyuncunun kalitesinin birden fazla role girebilmesiyle anlaşılacağını düşünüyorum. Ekranlarda kendine devamlı yer bulan fakat oynadığı her rolde aslında aynı kişiyi canlandıran oyuncular var. Karakter değişmesine rağmen hal hareketler aynı, şive aynı, ağız aynı, gülüşler bile aynı. Sıktı, sıkıyo...

Bade İşçil'in hem kendini denemek, hem de 'zengin kız' imajını üstünden atmak için farklı roller beklediği açık. Bu konuda cesur davranacaktır. Bakalım bu cesarete hangi dizi yapımcısı karşılık verecek?

Bu makaleye ifade bırak