Yazarlar
19.02.2012 - 02:30

Bademler’de sert badem 5 TL

Sitene Ekle
Olayların içinden  |  Güngör Uras guras@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

Tahtacılar göçmen olarak   yaşarken onlara, ‘Badem ağacı olan yerin toprağı sulak, havası güzel olur’ demişler. Onlar da 1923’te ‘bademi bol’ diye bugün yaşadıkları yörede, yerleşik düzene geçmişler. Yerleştikleri yere “Bademler Köyü” adını vermişler. Geliniz görünüz ki günümüzde, Bademler’de çok az badem ağacı kalmış. Bademler İzmir’e 35, Seferihisar’a 10, Urla’ya 9 km. uzaklıkta.
Gonca ve Bülent Zarif  dostlarımız götürmese, kendi imkânlarımla gidemezdik. Geçen pazar Bademler’e gittik. Baktık köy meydanındaki kahvede bir masanın üzerine şeffaf bir  seçim sandığı konmuş. CHP Urla İlçe Başkanı Yusuf Baltalı sandık başında idi. CHP’liler kongre için delege seçiyorlardı.
Kahvede oturduk. Partililerle, köylülerle sohbet ettik. Daha sonra Bademler Köyü Pazarı’nı dolaştık. Pazara da, pazarcılara da hayran oldum. İmkân olsa her pazar Bademler pazarında alışveriş yaparım. Her şey o kadar doğal, taze ve ucuz ki...

‘Bir yastıkta kocama’ yastıkları
Yeni mahsul enginarlar küçücük, yemyeşil. Tanesi 2 TL...Yöresel otlar; çibez, turp otu, gelincik otu, ısırgan otu, ebegümeci, hardalotu. Demeti 1-2 TL. Gödence Köyü’nün çerezlik zeytini, “Taze Hurma”nın (Hurma değil. Zeytin. Ama hurma tadında) kilosu 13 TL... Sert (kabuklu) badem 5 TL. Evde soba yakmak için kullanılan çıraların demeti 1.5 TL.
Böyle yerlerde 1 TL o kadar değerli ki… (İstanbul’da otopark 20 TL!) Yasa Şentürk, kendi tasarımı küçük küçük, uçları dantel, üzeri mavi boncuklu yastıklar yapmış. Bunlara “Bir yastıkta kocama” yastığı adını vermiş.  “Sadece bu işe mi yarar ?” diye sorduk. “Hayır her eve  bereket ve mutluluk  getirir “ dedi. El emeği, göz nuru yastıkları 1.5 TL’ye satıyor.
Köylü kadınlar evlerinde yaptıkları börekleri, tatlıları pazarlıyor. Ev ekmeği yapmışlar (5 TL.). Gülsün Ertaş, İzmir’de “Üretici Kadınlar Derneği”nin kurslarına katılmış. Evde yaptığı  yaprak dolmasını plastik kutulara dolduruyor. Kilosunu 12 TL’den satıyor. Ali Baran’ın tezgahında farklı ürünlerden az az vardı. “Bunların hepsi benim ürünüm. Hepsi doğal” dedi. Zeytinyağı, sabun, kuru otlar, kuru meyveleri tezgâha sıralamış.

Pazar kesme çiçek dolu
Eski bakanlardan rahmetli Mahmut Türkmenoğlu çiçekçiliği başlatmış. Bademler köyünde, 50 kadar serada kesme çiçek  yetiştiriliyor.
Kemal Gün’ün tezgâhında  10 adet  lale 15, 4 lilyum 10,10 iris 15 TL idi... Köylü kadınlar iris, şebnem, dağ menekşesi, nergis satıyordu. Dayanamayıp aldık. İstanbul’a getirdik. Bir hafta bozulmadılar. Köylüler topladıkları zeytinden sıkılmış yağları, zeytinyağı ile yaptıkları sabunları pazara getirmiş. Kuru üzüm, incir, doğal ürün  ve her türlü mevsim sebzesi. Ne ararsanız var.
Arkeolog  rahmetli Dr. Musa Baran, baba evinde Türkiye’nin ilk oyuncak müzesini açmış. Müzeyi ve dede evini oğlu Murat Nadi Baran yaşatıyor. Ev toprak damlı eski köy evi. Sergilenen oyuncaklar, Anadolu’nun değişik yörelerinde çocukların kendi imkânlarıyla yaptığı farklı oyuncaklar. Fabrika oyuncağı değil. Folklorik bir derleme.
Muhtar Mahmut Uysal ile köy kahvesinde çay içtik. Eskiden tütüncülük ve üzümcülükle geçinen köy halkının geliri, şimdilerde, kesme çiçek ve zeytinden geliyor. Yaklaşık 600 dönüm sulanabilir alanda çiçek yetiştiriliyor. İlkokul öğretmeni Mustafa Ararat, 1933’de öğrencilerine Köy Meydanı’nda tiyatro oynatmış. İşte o tarihten bu yana Bademler Köyü’nün tiyatrosu var. Köy Tiyatrosu’nun bu yılki oyununun galası 27 Mart’ta yapılacak. 


Yazarlarda Ara
Bul
Evlenmek üzere olan erkeğe ne ad verilir?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.