Dünya
12.07.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 12.07.2017-2:30

Bağdadi’nin ölümünü DAEŞ de doğruladı

DAEŞ lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin ölümü, örgüt içinde yapılan bir açıklamayla da kabul edildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin de doğruladığı haberle, Bağdadi’nin Rusya’nın hava saldırısının ardından öldüğü bilgisi kesinlik kazanmış oldu

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Terör örgütü DAEŞ’in lideri olan Ebu Bekir el Bağdadi’nin, Rusya’nın hava saldırısı sırasında öldürüldüğü yolundaki haberler, sonunda kesinlik kazandı. Nitekim DAEŞ’in de, kendi içinde yaptığı açıklamayla lideri Bağdadi’nin ölümünü doğruladığı iddia edildi. Irak merkezli El Sumaria televizyonunun, adını açıklamadığı bir DAEŞ kaynağına dayandırdığı haberlerde, Bağdadi’nin öldürüldüğü ve yerine “yeni halife” olacak ismin de açıklandığı belirtildi. Buna karşın bu ismin kim olduğuna yönelik bilgi paylaşılmadı. 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de, dün haberin ortaya çıkmasından kısa süre sonra yayımladığı açıklamayla Bağdadi’nin ölümünü doğruladı. Gözlemevi’nin açıklamasında “Elimizde DAEŞ’in Deyrizor’daki birinci düzey yöneticilerinin de dahil olduğu isimlerden gelen doğrulanmış bilgi var” ifadesi kullanıldı. 
Kaos yaşandı
Öte yandan El Sumaria’nın haberine göre, örgütün Musul yakınlarındaki Telafer’de yaptığı açıklamanın ardından kaos yaşandı. Telafer’de Bağdadi yandaşları ile karşıtları arasında yaşanan olayların ardından çok sayıda örgüt üyesi tutuklandı. DAEŞ, daha önce Bağdadi’nin ölümüyle ilgili konuşmaları yasaklamış, yasağı bozanlara 50 kırbaç cezası vermişti. Hatta Bağdadi’nin öldüğünü ima eden bir imamı da öldürmüştü.
Rus Savunma Bakanlığı, 28 Mayıs’ta Rus Hava Kuvvetlerinin Rakka’nın güneyinde gerçekleştirdiği hava saldırısında DAEŞ lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin öldürüldüğünü açıklamıştı. Bu açıklama, daha sonra aralarında Iraklı ve İranlı yetkililerin de olduğu birçok kişi tarafından doğrulanmış, ancak kesinliği teyit edilememişti. DAEŞ’in Bağdadi’nin ölümüyle ilgili bir açıklama yapmaması nedeniyle soru işaretleri bir süre devam etti. Ancak bölgeden gelen son haberler DAEŞ’in kendi içinde Bağdadi’nin ölümünü duyurduğunu gösteriyor. Bununla birlikte haberlerle ilgili Iraklı resmi makamlardan henüz bir açıklama yapılmadı.
 

Bilgi YarışmasıBir sebeple bitirilmemiş cümle sonuna hangi işaret gelir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Ünlü komedyen oyuncu Kemal Sunal hangi sebeple ölmüştür?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.