15.08.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 15.08.2018-1:30 A-A+

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRMEK İÇİN PROPOLİSYaz aylarında tatiller, klimalar ve bir sıcak bir soğuk ortamlar derken, bağışıklık sistemimiz ayrıca önem kazanıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent’ten Gıda Yüksek Mühendisi arkadaşım Aslı Elif Tanuğur Samancı ile propolis üzerine konuştuk. Altısı uluslararası, 13’ü ulusal      olmak üzere, 19 farklı ödüle layık görülen Tanuğur, yerli üretimi gerçekleştiren, Türkiye’nin ilk ve tek propolis firmasının kurucularından... Türkiye’de yine ilk defa ‘Sözleşmeli Arıcılık’ modeliyle yerli propolis üretimini başlattı. Onun bir kadın girişimci olarak yerli üretimi de destekleme çalışmalarını kutluyorum ve çok önemli buluyorum. İşte sevgili Aslı’nın propolis hakkında söyledikleri...

Propolis nedir?

Arıların, bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip, tamamen doğal bir arı ürünüdür. Propolisin antioksidan etkisi, nar suyuyla karşılaştırdığında, nar suyundan tam 80 kat daha güçlü antioksidan etkiye sahip olduğu ortaya konulmuştur. Propolis, arılar tarafından, kovandaki mikropları yok etmek ve sterilizasyon için kullanılır. Propolis kovanda hangi işlevi görüyorsa, doğru işlendiği takdirde, insan vücudunda da aynı etkileri gösterir. Virüs ve bakterileri yok ederek, vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur.

Okul döneminin başlamasıyla, çocuklar, kreş, okul vb. kalabalık ortamlarda maruz kaldığı mikroplardan dolayı sık sık hasta oluyor. Propolis düzenli tüketildiğinde, bağışıklığı güçlendirerek, hastalanma sıklığının azalmasına yardımcı olur ve antibiyotik kullanımını azaltır.

Antibiyotiklerle tüketildiğinde sinerjistik etki gösterir. Propolis, vücutta B ve T lenfositleri aktive ederek antikor üretimini artırır. Böylece doğrudan bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra, propolisin solunum sistemi rahatsızlıklarında, ağızda çıkan yaralar, aftlar, uçuklarda, mide bağırsak rahatsızlıklarında kullanım alanının bulunduğu ve kansere karşı etkilerinin de olduğu yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya konmuştur. Ayrıca, sağlıklı ve canlı hücre sayısını artırdığı da gösterilmiştir.

Antioksidan nedir?

Vücudumuzda metabolik faaliyetler sonucu her gün serbest radikaller üretilir. Bunlar, otoimmun rahatsızlıklar ve kansere kadar, hücreye pek çok zarar verir. Antioksidanlar, onları yakalayarak, vücudumuza
vereceği zararları önler.

Günlük ne kadar antioksidan almalıyız?

Her gün en az beş porsiyon meyve-sebze ve altı porsiyon tam tahıl tüketilmesi önerilir.

Her gün antioksidan almak şart mıdır?

Vücudu-muzda serbest radikaller her an üretilir. Yıkıcı etkilerini önlemek adına, her gün takviye yapmalıyız.

Yaz aylarında da propolis kullanmalı mıyız?

Propolisin yaz-kış tüketilmesini öneriyorum. Yazın klima ve havuzdan gelen mikroplar, hastalıklara neden olabilir. Doğal bağışıklık güçlendirici desteklerle, antioksidan takviyesi yapmalı ve savunma sistemimizi güçlendirmeliyiz. Burada propolisin önemi büyük…

Bilimsel çalışmalarda propolisin bağışıklığı düzenleyici, antibakteriyel, antiviral, antifungal, antitümör ve antienflamatuvar etkilerinin olduğu, bunun bileşiminde yer alan kafeik asit fenetil ester, artepillin C, apigenin, krisin, galangin ve pinosembrin kafeik asit gibi fenolik flavonoid bileşenlerden kaynaklandığı ortaya konuldu. Propolisin bağışıklık güçlen-dirici etki mekanizması, bilimsel olarak incelendi ve vücutta B ile T len-fositleri aktive ederek antikor üretimini artırdığı, böylece doğrudan bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olduğu belirlendi. Bunun yanı sıra, el-ayak ve ağız hastalığı, çocuklarda sıklıkla görülür. Propolisi özellikle hastalık dönemlerinde daha yüksek miktarda tükettiğimizde, kolay iyileşme-mize yardımcı olmaktadır.

Her propolis aynı mıdır?

Hayır, değil. Doğru koşullarda üretilmiş ve işlenmiş olmalı. Bazı fenolik ve flavanoidler sadece Anadolu propolisinde bulunuyor. Bu da onu çok özel kılıyor.

Etiketler
Bilgi YarışmasıHangisi yazar Erdal Öz'ün 1986 yayınlanan anı-roman türündeki eseridir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.