Bağışıklık sistemi mikroplarla savaşabilmemiz için gerekli olan sistemdir. Bu sistem vücuda mikrop girmesini önler veya vücuda giren mikrobun yayılmasını engeller. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi, kişinin kendisini iyi hissetmesini ve enerjik olmasını sağlar. 
Sonbaharın gelmesi, havaların serinlemeye başlaması, güneşli günlerin yerini bulutlu ve yağmurlu günlere bırakmasıyla bağışıklık sistemi zayıf çoğu kişi bu dönemde hastalıkla karşı karşıya kalıyor. Hastalıklardan korunmanın yolu ise bağışıklık sisteminizi güçlendirmekten geçiyor.
 
ARI SÜTÜNDEN FAYDALANIN
Arı sütü 5-15 günlük işçi arıların yutak üstü bezlerinden salgıladıkları jel kıvamında, akışkan,  suda çözünebilir, kremsi renkte bir besindir. Arı sütünde, A, C, D ve E vitaminleri, B vitaminleri, bir çok amino asit, fosfor, selenyum, çinko, magnezyum gibi birçok mineral,  çeşitli hormon ve enzimler bulunmaktadır. Arı sütü içerdiği antioksidanlar sayesinde vücuttaki serbest  radikalleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olabilir. 
Yapılan birçok araştırmada, arı sütü kullanılan deneklerde arı sütü kullanılmayan deneklere göre savunma hücre sayısında belirgin bir artış gözlemlenmiştir. Yani arı sütünün bağışıklık güçlendirici özelliği çalışmalarla kanıtlanmıştır. Arı sütü, kişinin bağışıklık sistemini güçlendirici harika bir besindir. 
Arı sütü, performans ve zindeliği de arttırır. Kişinin daha enerjik hissetmesine yardımcı olur. Özellikle, spor öncesi kullanıldığında etkileri fark edilebilirdir. Arı sütünün metabolizmayı düzenleyici etkileri mevcuttur. İçerisinde başka bir besinde bulunmayan değerli bir yağ asidi olan 10-HDA ve royalaktin proteinini içerir.
İlaç ile zehir arasında ki tek fark dozdur. Arı sütünün de sağlıklı olabilmesi için kullanım dozu oldukça önemlidir. Aşırı dozda kullanımı alerjiye hatta zehirlenmelere bile neden olabilir. Bu nedenle doktor ve diyetisyene danışarak kullanılmalıdır. Arı sütü bala göre daha yoğun içerikli bir besindir. Kişinin arı ürünlerine alerjisi varsa bu besini asla tüketmemelidir.
Arı sütünün tüketiminde en önemli noktalardan biri de gerçek olup olmadığıdır. Fakat arı sütünün gerçek olup olmadığını anlamak mümkün değildir. Bu nedenle arı sütünün güvenilir bir satıcıdan alınması önemlidir.
 
PROPOLİSİ KULLANIN
Propolis arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları çok güçlü antioksidan ve anti-mikrobiyal etkilere sahip doğal arı ürünüdür. Arılar propolisi, kovandaki mikropları yok etmek ve kovanın sterilizasyonu için kullanılır. 

-Propolis, virüs ve bakterileri yok ederek vücudun hastalıklarla savaşmasına yardım etmektedir. 

-Propolis düzenli tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirir. Hastalanma sıklığının ve antibiyotik kullanımının azalmasını sağlar.
- Solunum sistemi rahatsızlıklarında, ağızda çıkan yaralarda, uçuklarda, mide bağırsak rahatsızlıklarında kullanım alanının bulunduğu, vücutta sağlıklı ve canlı hücre sayısını arttırdığı yapılan bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. 
 
Arı sütünde olduğu gibi propolisin de kullanım dozu ve şekli önemlidir. Damla şeklinde kullanılan propolisten yetişkinler günde 20 damla, çocuklar günde 10 damla kullanabilir. Suda çözünebilen propolis su, süt, meyve suyu gibi içeceklere damlatılarak tüketilebilir. Suda çözünmeyen propolis ise bal, yoğurt, ekmek, pekmez gibi gıdalara eklenerek tüketilebilir.
 
DİYETİSYEN DENİZ ZÜNBÜLCAN