10.07.2018 15:50 | Son Güncelleme:
AA

Bahçeli'den yeni kabine hakkında ilk açıklama!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Yeni hükümetin başarılı olacağına inanıyorum.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kabineye ilişkin, "Şu an  için Türkiye'nin beklenti ve taleplerine ve 2023 yılı hedeflerine yönelik bir  uygulama kabinesi olarak dikkati çekmektedir. O bakımdan ben başarılı  olacaklarını düşünüyorum." dedi. 

TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kabinesini  açıklamasının ardından bugün de kabine üyelerinin yemin töreninin  gerçekleştirildiğini belirterek, "Milletimize, demokrasimize hayırlı uğurlu  olmasını Cenabı Allah'tan niyaz ediyoruz." ifadesini kullandı.

Bugün için 16 bakanlık ve bir cumhurbaşkanı yardımcılığı ile kabinenin  oluştuğunu vurgulayan Bahçeli, şöyle devam etti:

"Henüz daha hepsini tanıma imkanını bulmuş değiliz. Ancak dağıtılan  özgeçmişlere baktığımız vakit siyasi var, bürokrat var, bir de serbest hayatta  bulunan şahıslardan oluşan bir kabine olduğu görülüyor. Demek ki bugünkü  kabinenin yapısı bütün birikim ve tecrübeleri uygulamaya dökebilecek, bunu  uygulayarak hayata geçirebilecek bir misyonu yüklenmiş olacaklar. Başlarında da  Sayın Cumhurbaşkanı bulunacak. Allah hayırlı uğurlu etsin."

Bahçeli, kabinenin yapısını nasıl bulduğu yönündeki soru üzerine,  "Özgeçmişlerine bakarak bunları ifade ediyoruz. Şu an için Türkiye'nin beklenti  ve taleplerine ve 2023 yılı hedeflerine yönelik bir uygulama kabinesi olarak  dikkat çekmektedir. O bakımdan ben başarılı olacaklarını düşünüyorum. MHP olarak  da yasamada üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz. Denetim ve denge  sorumluluğunu millet bize vermiştir. O sebepten dolayı bu sorumluluğu en iyi  şekilde taşımayı düşünmekteyiz. İnşallah başarılı olacağız." dedi.

Bahçeli, "Denetim ve dengeden kastınız, AK Parti'nin çıkartmış olduğu  Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine dönük bir denge-denetim mi yoksa parlamento  işleyişiyle ilgili mi?" sorusunu da şöyle yanıtladı:

"Efendim bunu bu şekliyle kısırlaştırmayın. Özellikle kavramların ne  olduğunu zatıaliniz çok iyi bilirsiniz. Denge ve denetimden murat;  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin iki sütunundan biri olarak yasamayı öngörür  ve yasama faaliyetleriyle hükümetin, cumhurbaşkanlığı ve bakanlar kurulunun  faaliyetlerini denetleme ve dengeleme görevini üstlenmiş oluyor. Daha sağlıklı  bir yönetim, daha istikrarlı, demokratik bir Türkiye için Meclisin bu kavramlarla  ifade edilebilecek bir hizmeti sunması lazım. Bizim anlayışımız budur. Fakat tabi  kararnameye çok takanlar var, OHAL'e çok takanlar var. İşte OHAL kalktı. Yarın  kararnameler de kalkarsa ne yapacaksınız? Soracak sorunuz kalmaz."

"Neden Hükümette yer almadınız, bunu tercih etmediniz?" sorusu üzerine  Bahçeli, şunları kaydetti:

"Bu bir prensip meselesi. MHP, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin  oluşumu sırasında herhangi bir pazarlığı esas almamıştır, bir beklenti içerisinde  olmamıştır. Tamamen bir sistemin en etkin ve verimli şekilde uygulanması  noktasında gayret gösterilmiştir. Dün akşam, menkul kıymetler borsasından yetişen  bir zat, Abdurrahman Yıldırım isimli bir zat 'Çok gizli bir pazarlık vardır  burada' diyor. Hala buna kafayı takmış ve kamuoyunu bu şekliyle yönlendirmeye  çalışıyor. TBMM'yi, MHP'yi menkul kıymetler borsasında hissedar olan herhangi bir  anonim şirkete dönüştürmesin. Kendisi alınıp satılmayı çok yakından biliyorsa,  biz henüz daha öğrenemedik."
 

Bu habere ifade bırak
  • 18Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 17Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy37