Ege

17.06.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 17.06.2012-2:30

Bahçeşehir Üniversitesi ‘kariyer’ yollarını açıyor

Bahçeşehir’in 2012 - 2013 öğretim döneminde başlatacağı yüksek lisans programlarında, alanında uzman akademisyenler ve sektör liderleriyle uygulayacağı eğitim sistemi yeni bir boyut kazanacak

Sitene Ekle

ŞEYMA KUVAN / rseymakuvan@gmail.com

Yüksek lisans, üniversitede lisans öğrenimini istediği okulda-bölümde yapamayanlar, okuduğu bölümden memnun kalmayanlar, memnun kalıpta akademik kariyer yapmak isteyenler için ikinci bir şans. Arzu ettiği bölümde okuyanlar şanslı. Bir de okurken fikir değiştiren, hatta başından beri sevmediği halde 4 yıl devam edenler var. Bu durumda öğrenim hayatını istediği bir bölümde devam ettirebilmek için yüksek lisans bölümleri devreye giriyor. İlkinin seçimini 18 - 19 gibi erken yaşlarda yapmak zorundayken, ikinci adımda öğrenci ne istediği konusunda bilinçli oluyor. Hem yaş hem de üniversite hayatını görüp tanımak, ne istediğimizle ilgili daha doğru kararlar almamızı sağlıyor.


Üniversite kenti oluyoruz
İzmir için kimi ‘üniversite kenti’ diyor, kimiyse bu isimle anılmaya henüz sadece aday olduğumuzu söylüyor. Tanıdığım İzmirli akademisyenlerinde tartışma konusudur bu. Daha iyi eğitim almak adına İzmir’den çoğunlukla İstanbul’a gerçekleşen beyin göçü yadsınamaz bir gerçek. Ama bu durum yavaş yavaş değişiyor. Hafta içi İzmir’de, önümüzde ki eğitim döneminde  Genel İşletmecilik (MBA), Reklamcılık - Marka İletişim Yönetimi ve Pazarlama İletişimi - Halkla İlişkiler yüksek lisans programlarını açmaya hazırlanan Bahçeşehir Üniversite’sinin 3 güzel Hoca’sıyla bir araya geldim. 3’ü de İzmirli olan Aslıhan Öztezel, İdil Karademirlidağ Süher, Çisil Sohodol Bir hem memleketlerinde olmalarının verdiği mutluluğu hem de Bahçeşehir Üniversitesi’nin kalitesini İzmir’e taşımanın heyecanını anlattılar.


Daha 13. yılında
Bahçeşehir Üniversitesi henüz 13 yaşında genç bir okul olmasına rağmen, eğitim sektöründe çok başarılı. Çünkü onların istediği, öğrencilere bir üniversite eğitiminden fazlasını vermek. Türkiye’de en kapsamlı araştırmalara imza atan ve eğitim sektöründe en ilginç projeleri yapan onlar. Hepsi kendi alanında bilirkişi olarak görülen Hocaları bir araya gelmiş ve yüksek lisans yapmak istedikleri halde iş hayatlarından dolayı İstanbul’daki programlarına katılamayan öğrencilerine, kendileri gitmeye karar vermişler. İlk adım attıkları şehirlerden biride İzmir olmuş. Çünkü Bahçeşehir Üniversitesi’nin İstanbul dışından en fazla öğrenci aldığı şehirlerden biri İzmir.


Defolu ürün yok
2012 - 2013 öğrenim döneminde 60 öğrenciyle başlayıp, ileriki senelerde kontenjanı yükseltmek hatta birde doktora programı açmak istiyorlar. İstedikleri raddeye kısa zamanda gelmeleri kimse için sürpriz olmaz sanırım. Lisans mezunlarının akademik kariyer yapmak veya alanından en iyi olmak için devam ettikleri yüksek lisansın, ayrı bir önemi var Bahçeşehir Üniversitesi Hocaları için. Öğretim Görevlilerinden Prof. Dr. Atıf Bir’in kaliteli bir eğitim ve öğretim hayatı için her öğrenciyi bir proje olarak görmesi, zihninizde Bahçeşehir Üniversitesi’nin genel tavrıyla ilgili bir fikir uyandırabilir. “Kalitesini kanıtlamış hiçbir işletme veya kurum defolu ürününü piyasaya sürmez, bizde kendi öğrencilerimizi alanlarında uzman yapmadan mezun etmeyiz.”


Bu durumda Bahçeşehir Üniversitesi’ndeki Hocalardan ders alan öğrencilerin ‘biz konuyu atlamışız’ veya ‘bir konuyu öğrenmeden mezun oldum’ deme şansları yok.


Bahçeşehir Üniversitesi’nin İzmir yüksek öğrenimine büyük katkı sağlayacağı kanısındayım. Zira çeşitlilik arttıkça kalite artıyor. İstanbul’daki en büyük araştırma firmalarının dahi, onların laboratuvarlarında araştırma yaptıklarını düşününce kaliteden ne demek istendiği daha net anlaşılıyor. ™Şimdiden çok değerli Hocalarına ve öğrencilerine başarılar diliyorum.”

Liderler tecrübelerini anlatıyor

Bahçeşehir Üniversitesi’nin tartışmasız en ilgi çekici projesi de CO-OP. Yani Cooperative Education. Üniversite - İş dünyası işbirliğine dayalı bir eğitim modeli olan CO-OP’ta öğrenciler, eğitimleri devam ederken üniversitenin anlaştığı firmalarda iş bulma, mezun olmadan tecrübe kazanma şansı yakalıyorlar. Amacın eğitim ile çalışma hayatını bütünleştirmek olduğu sistemde öğrenciler, her şeyi yerinde görüp öğrenme şansı yakalıyor. CO-OP’un bir diğer güzel tarafı da, derslerin bazılarını Bahçeşehir Üniversitesi’nin anlaşmalı olduğu 700 şirketle ortaklaşa yürütüyor olması. Sektör liderleriyle çalışılan bu projede, örneğin Ülker’in yöneticilerinden biri gelip marklarını nasıl büyüttüklerini anlatırken, Banvit’in üst düzey yöneticilerinden biriyse gelip kuş gribi döneminde atlattıkları krizi nasıl yönettiklerini ifade edyor. Dersin yanında yaşadıkları tecrübeleri aktaran firma yöneticilerine istediğiniz kadar soru yöneltebiliyor ve hatta onların anlattıklarıyla ilgili kendi fikirlerinizi aktarabiliyorsunuz. Bahçeşehir Üniversitesi’nin 4-5 yıl önce başlattığı bu proje başka üniversitelerde uygulanmıyor. Bu sebeple sektörlerinin lideri olan tüm markalar kendi isimleriyle anılacak bu derslere dahil olup Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileriyle bir araya gelmek için sırada bekliyorlar. İzmir’de de katılımcılar, birçok firma yöneticisiyle bir araya gelecek ve sektör hakkında söyleşilerde bulunacaklar.

Programın
amacı


2012  2013 öğrenim döneminde daha önce açılan Bursa’yla beraber, Giresun, Ankara, Antalya ve İzmir’le beş ilde eğitime devam edecek olan Bahçeşehir Üniversitesi’nin amacı, İstanbul’da olduğu gibi gittikleri her yerde çıtayı yükseltmek, eğitim sektörüne orijinal projeleri ve denenmemiş öğrenim teknikleriyle standartların üzerine çıkmak olacak.

60 katılımcıya sayısız hoca

 Bahçeşehir Üniversitesi kampüsü, İstanbul’un bana göre en güzel semti olan Beşiktaş’ta deniz kenarına kurulu. Şehrin tam ortasında herkesin kara ve deniz yoluyla kolayca ulaşabileceği yerleri seçen Üniversite yönetimi, İzmir’de ki yüksek lisans programları içinde, Çankaya Gazi Bulvarı 50 numarada  eğitim vereceklerini açıkladı.


Eski bir dersane olan binada şimdilik 60 katılımcı eğitim görecek. 20 Öğretim görevlisinin yanında hem ders anlatıp hem de sektörel tecrübelerini paylaşmaları için birçok firmadan misafir hoca kabul edilecek.


Bahçeşehir Üniversitesi’nin uyguladığı bu marka sponsorlu derslere adını yazdırmak için birçok firma sırada beklerken, şimdiden ismi belli olanlar arasında, Yıldız Holding Dijital Pazarlama Direktörü F. Meliha Nevgül , Ambarlılar ve Sesli Harfler Ajans  - Özgür K araçak gibi isimler bulunuyor.


Yıldız Hoca transferleriyle adından söz ettiren Üniversite’nin İzmirli öğrencilerine ders vermek için gelecek Öğretim Görevlileri arasında Genel İşletmecilik  (MBA) programında adı geçen akademisyenler;


* İktisadi ve İdari Bilimler Fakültes i Dekanı Prof. Dr. Necip Çakır
* Prof. Dr. Ümit Erol,
* İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İşletmecilik Bölüm  Başkanı Prof. Dr. Ekrem Tatoğlu
* Doç. Dr. Aslı Yüksel
* Doç. Dr. Figen Öker
* Yard. Doç. Dr. Hakkı Öztürk
* Yard. Doç. Dr. Ela Ünler Öz
Reklamcılık ve Marka İletişim Yönetimi ve Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler programında
* Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi  Dekanı Prof. Dr. Haluk Gürgen
* İletişim Fakültesi Reklamcılık Anabilim Dalı Bölüm  Başkanı Prof. Dr. Ali Atıf Bir
* İletişim Fakültesi Halka İlişkiler Bölüm başkanı Doç. Dr. İdil Süher
* Doç. Dr. Kemal Süher
* Yard. Doç Dr. Çisil Sohodol Bir gibi akademik kökenli eğitimci ler var.


"Taçsız Kral" lakabı ile anılan Galatasaraylı ünlü futbolcu kimdir ?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.