Antalya

Yerel Haber
18 Kasım 2015 - 11:26

BAİB’İN MADEN URGE PROJESİ KATILIMCILARI ÇİN’DE

IHA

Batı Akdenizli doğaltaş ihracatçıları, dünyanın en büyük doğaltaş alıcısı olan Çin’de düzenlenen Shuitou Doğaltaş Fuarı’na katıldı.
Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), Ekonomi Bakanlığı desteğiyle yürütülen ‘Batı Akdeniz Maden İhracatının Geliştirilmesi’ URGE Projesi çerçevesinde Çin’in Shuitou kentinde düzenlenen Doğaltaş Fuarı’na katıldı. Batı Akdeniz’in doğaltaş ihracatını artırmak, Çin’e olan doğaltaş ihracatını daha da geliştirmek, sektörde yaşanan gelişmeleri yakından takip etmek ve piyasa araştırmaları yapmak için Shuito’ya giden Batı Akdeniz heyeti, kentte doğaltaş ithalatçısı ve bu alanda üretim yapan sanayi kuruluşlarına da programlı ziyaretler gerçekleştirdi.
Shuitou Doğaltaş Fuarı’nda Batı Akdeniz’i BAİB Maden Komitesi Başkanı Ercan Akın temsil ederken, BAİB Genel Sekreteri Fisun Evrensevdi Pektaş ve bölgeden, firmanın temsilcisi de Türkiye standında ki yerini aldı. Fuara katılan Batı Akdeniz firmaları, bölgenin doğaltaş ürünlerini katılımcılara daha yakından tanıtma imkanı buldu. Çin’in doğaltaş endüstrisindeki en önemli kenti olarak öne çıkan Shuitou, limanının yanı sıra doğaltaş alanında faaliyet gösteren bin 200 firma ve yaklaşık 10 bin taş işleme fabrikası ile dikkat çekiyor.
Fuarda ikili iş görüşmeleri yapan ihracatçılar, ziyaret ettikleri fabrikalarda doğaltaş alanında yaşanan gelişmeleri yakından takip etme imkanı buldu. Yeni uygulamaya koyulan farklı teknikleri yerinde gören ve bu konuda detaylı bilgi alan heyet, mermer bloklarını mamule dönüştüren otomasyon sistemlerini daha yakından tanıma imkanı buldu. Fuarda Batı Akdenizli ihracatçıları Guangzhou Başkonsolosu Batu Kesmen, Guangzhou Ticaret Ataşesi Hasan Köse, İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Jülide Çermikli, Uzman Ümit Ateşağaoğlu ve Uzman Yardımcısı Selçuk Oktay da ziyaret etti.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.