09.03.2018 01:30 | Son Güncelleme:
BAHAR ATAKAN-Ankara

Bakan Bak: Spor terörün panzehiri

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, terör ve uyuşturucuyla mücadele için 2018’de yoğun şekilde sahada olacaklarını açıklayarak, “Terörün ve uyuşturucunun panzehiri, ilacı spor. Sporu, terörün yoğun yaşandığı bölgelerimizde, gençlerimizi ve çocuklarımızı rehabilite edecek, topluma entegre edecek başlıca güç olarak görüyoruz” dedi.

Bakan Bak, uyuşturucuyla mücadelede yapacakları çalışmaları TBMM’de Milliyet’e anlattı. Bak, özetle şunları kaydetti:

‘Köle yapıyorlar’

“2018’de yoğun şekilde uyuşturucuyla mücadele sahada olacağız. Terörün ve uyuşturucunun panzehiri, ilacı spor. Terör örgütleri, gençleri hedef alıyor. Kendilerine militan devşirmek için uyuşturucuyu kullanıyorlar. Önce çocukları uyuşturucuya alıştırıyorlar sonra uyuşturucu sattırıyorlar. Sonra da uyuşturucu bağımlısı haline getirerek onları istedikleri gibi kullanıyorlar. Uyuşturucu ile kendilerinin kölesi yapıyorlar. Uyuşturucuyu istediği zaman da çocuğa, ‘şunu yap, bunu yap’ diyorlar. Bu, terör örgütlerinin eleman devşirmeleri için kullandıkları bir metot. Özellikle terör örgütü PKK en büyük gelirini uyuşturucu ticaretinden elde ediyor. Terör operasyonlarında ortadan kaldırılan uyuşturucu tarlalarını görüyorsunuz. Gelir elde ediyorlar. Bu geliri de silah alımı ve eleman devşirmek için kullanıyorlar. Sporu, terörün yoğun yaşandığı bölgelerimizde, gençlerimizi ve çocuklarımızı rehabilite edecek, topluma entegre edecek başlıca güç olarak görüyoruz. Sporun gücünü hem terörü yenmek hem de uyuşturucuyu ortadan kaldırmak için kullanacağız. Sokaklarda olacağız. Amatör spor kulüplerine, STK’lara, uyuşturucuyla mücadele eden bütün kesimlerle yanyana omuz omuzayız.”

“Sık sık Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine gidiyoruz. Gençlerle bir arada oluyoruz. Onlarla spor yapıyoruz. Sporla ne kadar mutlular, ne kadar özgüvenleri artmış. Sporun gücünü ve etkin dilini görüyorlar. Çocuklar taş atıyor. O taş atan çocukların biz top atmasını, spor yapmasını istiyoruz.

Terörle mücadele etkin şekilde devam ediyor. 12 bakanlıktan oluşan Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu var. Her bakanlığımız kendi alanında mücadeleyi büyük hassasiyetle sürdürüyor. 

‘Toplumsal görev’

Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak bunun önleyici görevini üstleniyoruz. Çocuk uyuşturucuya bulaşmasın, ulaşmasın. Ne yapıyoruz? Tesislere götürüyoruz. Orada sosyalleşiyorlar. Potansiyelini keşfediyor, güçlü olduklarının farkına varıyorlar. Başarı elde ediyorlar. Toplumda değer görüyorlar. İl müdürlüklerimiz çalışıyor, amatör spor kulüpleri mahallelerde çok etkin çalışıyor. Dolayısıyla toplumsal da bir görev.”

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5