08.03.2018 16:00 | Son Güncelleme:
AA

Bakan Canikli: Mücadelemiz teröristler temizleninceye kadar devam edecek

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, "Şu anda Türk  Silahlı Kuvvetleri (TSK) bölgede teröristlere karşı çok yoğun bir mücadele içerisinde ve bu mücadelemiz teröristler tamamen temizleninceye kadar kesintisiz, kararlı bir şekilde devam edecek." dedi.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, resmi ziyaret kapsamında bulunduğu başkent Budapeşte'de  Macaristan Savunma Bakanlığını ziyaret etti. Bakanlığa gelişinde Savunma Bakanı  Istvan Simicsko tarafından karşılanan Bakan Canikli için askeri tören düzenlendi.

Canikli'nin tören kıtasını Macarca selamlamasıyla başlayan törende iki  ülkenin ulusal marşları askeri bando tarafından çalındı. Geçit töreninin ardından  Canikli ve Simicsko önce ikili görüşme gerçekleştirdi, sonrasında heyetler arası  görüşmelere başkanlık yaptı.

Görüşmelerin ardından Bakanlık binasında düzenlenen ortak basın  toplantısında konuşan Milli Savunma Bakanı Canikli, sözlerine gösterilen  misafirperverlikten dolayı teşekkür ederek başladı. Dünyanın en güzel  şehirlerinden biri olarak nitelendirdiği Budapeşte'de bulunmaktan duyduğu  memnuniyeti belirten Canikli, kendisine ve heyetine gösterilen ilgiden dolayı  teşekkür etti.

Türkiye ve Macaristan'ı hem NATO içinde güçlü dost, kardeş, müttefik   hem de tarihi bağları itibarıyla yakın dostluk, kardeşlik ilişkileri bulunan iki  ülke olarak nitelendiren Canikli, "Macar halkı, Türk halkının dostu olan bir  halk. Aramızda hiçbir siyasi ya da başka bir problem yok ve olmayacak da." diye  konuştu.

Canikli, mevkidaşıyla görüşmelerinde iki ülke arasındaki bütün  alanlardaki ilişkilerin geliştirilmesi konularını ele aldıklarını belirterek,  bunlarla ilgili ortak çözüm önerilerini paylaştıklarını görmekten duyduğu  memnuniyeti ifade etti.

TERÖRLE MÜCADELE

Kaçak göçmen ve terörizmle mücadele konularında güçlü bir iradenin  kesintisiz sürdürülmesi gerektiğine yönelik ortak görüşün dile getirildiğini dile  getiren Bakan Canikli, şöyle devam etti:

"Macaristan'ın kaçak göçmen konusundaki kaygısını, hassasiyetini  paylaşıyor ve destekliyoruz. Bu noktada Macaristan'ın özelikle kaçak göçmen  akımıyla ilgili olarak olumsuz etkilenmemesi konusunda Türkiye olarak gereken hür  türlü çabayı gösteriyor, tedbiri alıyoruz. Bundan sonra da bu konuda yakın ve  birlikte çalışmaya devam edeceğiz."

Bakan Canikli, terörle mücadelenin görüşmelerinde önemli bir gündem  maddesini oluşturduğuna işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye maalesef terör saldırılarıyla en yoğun karşı karşı kalan ve  hedef olan bir ülke durumunda. Terörün o bölgeden dünyaya yayılmasını engellemek  için Türkiye çok büyük mücadele veriyor, 40 yıldan beri bu mücadeleyi veriyor. Şu  anda da TSK bölgede teröristlere karşı çok yoğun bir mücadele içerisinde ve bu  mücadelemiz teröristler tamamen temizleninceye kadar kesintisiz, kararlı bir  şekilde devam edecek. Burada altının çizilmesi gereken önemli bir nokta,  insanlığı, ülkeleri tehdit eden bütün terör örgütleri ve unsurlarına karşı bu  mücadelenin ayrım yapılmaksızın kararlılıkla sürdürülmesidir."

SAVUNMA SANAYİ ALANINDA İŞBİRLİĞİ

Canikli,  görüşmede savunma alanında iş birliğinin geliştirilmesinin  de gündeme geldiğini belirterek, Türkiye olarak savunma sanayi alanındaki imkan,  kapasite ve birikimlerini Macaristan'la paylaşmaya hazır olduklarını söyledi.  Macaristan'ın da bu konudaki imkan ve kabiliyetlerinden faydalanmak istediklerine  işaret eden Canikli, hem Macaristan Silahlı Kuvvetleri hem de Türk Silahlı  Kuvvetlerinin güçlendirilmesine katkı sağlayacak ortak projelerin iki ülke  tarafından eşit şartlar altında birlikte geliştirme ve üretme konusundaki  iradenin görüşmelerde dile getirildiğini aktardı.

Canikli, Macaristan Savunma Bakanı Simicsko'nun Gelibolu'da savaşan  Macarların anısına bir anıtın yapılmasına yönelik talebine ilişkin, "İnşallah  Gelibolu'yla ilgili güzel sonucu en kısa zamanda alacağımızı tahmin ediyoruz."  ifadesini kullandı.

 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5