12.02.2018 18:14 | Son Güncelleme:

Bakan Çavuşoğlu Kuveyt'te

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, terör örgütü DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Dışişleri Bakanları Toplantısı ve Irak’ın Yeniden İmarı Uluslararası Konferansı katılmak üzere gitti.

Bakan Çavuşoğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Dışişleri Bakanları Toplantısı ve #Irak’ın Yeniden İmarı Uluslararası Konferansı katılmak üzere #Kuveyt’teyiz." ifadelerine yer verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuveyt’te Limak Holding’in yapımını üstlendiği yeni havalimanı terminalinin inşaatını gezdi. 

Çavuşoğlu, "DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu (DMUK) Dışişleri  Bakanları Toplantısı" ve "Irak’ın Yeniden İmarı Uluslararası Konferansı"na  katılmak üzere geldiği Kuveyt’te Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat  Özdemir ve beraberindeki heyetle yeni havalimanı terminalinin inşaatını gezerek,  yetkililerden bilgi aldı.

İŞÇİLERLE YEMEK YEDİ

Bakan Çavuşoğlu, daha sonra şantiyedeki işçilerle akşam yemeği yedi.

İşçilerle bir süre sohbet eden Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada,  "Türkiye’de dünya çapında birçok projeye imza atmış bir Türk firmasının Kuveyt’in  petrolden sonra en büyük projesini gerçekleştirdiğini görmekten gurur duyuyoruz.  Esasen çok zor bir proje ama Türk insanının, inandığı zaman başaramayacağı bir  şey yoktur ve inşallah sizler bunu da başaracaksınız." diye konuştu.

Türkiye'nin artık siyaset de dahil olmak üzere tüm alanlarda dünyada  söz sahibi olduğunu vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, Kuveyt'in bu projeye ne kadar  önem verdiğini bildiklerini kaydetti.

İşçilere özverili çalışmalarından dolayı teşekkür eden Çavuşoğlu'na  Türkiye'nin Kuveyt Büyükelçisi Ayşe Sayan, Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız ve  Büyükelçi Fazlı Çorman da eşlik etti.

25 MİLYON YOLCU İÇİN TASARLANDI

Limak’ın "Kuveyt Uluslararası Havalimanı Terminal 2" projesi, Türk  müteahhitlik sektörünün yurt dışında tek sözleşmede kazandığı en büyük ihale olma  özelliği taşıyor.

Kuveyt tarihinin en büyük üstyapı projelerinden biri gösterilen  projenin 2022'de teslim edilmesi öngörülüyor.Yaklaşık 25 milyon yolcu için  tasarlanmış terminalde cepheler bombaya dayanıklı olacak. Projede 3 bin kişinin  çalıştığı ve bunların bine yakınını Türklerin oluşturduğu ifade ediliyor.

Projenin mayıs ayındaki temel atma törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan da katılmıştı.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5