15.04.2018 18:05 | Son Güncelleme:
AA

Bakan Demircan: Milletimiz bu mücadeleyi başarıyla neticelendirecek

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "İnşallah 2019  seçimlerinde milletimiz bu mücadeleyi bugüne kadar geçirdiği süreçleri de dikkate  alarak başarıyla neticelendirecek." dedi.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, partisinin Samsun 5. Olağan Kadın Kolları Kongresi'nde  yaptığı konuşmada, geçmişte bu toprakların bağımsızlığı için mücadele eden  kadınların bugün de ülkenin çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkması için  mücadele ettiğini belirtti.

Türkiye'de milletin iradesine yapılan darbelere işaret eden Demircan,  "Bütün milletin o devlete sahip olmasının adı cumhuriyettir. Demokrasi ne?  Devletin nasıl yönetildiğine milletin karar vermesi ise demokrasi... İşte  demokratik cumhuriyet...Ülkenin sahibi millet, nasıl yöneticiliğine yine millet  karar veriyor. İşte o rejimin adı demokratik cumhuriyet. Türkiye demokratik  cumhuriyet mücadelesini yaklaşık 70 yıldır sürdürüyor." diye konuştu.

Bu mücadele döneminde önemli aşamalar geçildiğine işaret eden  Demircan, en büyük aşamanın 2017'nin Nisan ayında atıldığına dikkati çekti.

"2019 SÜRECİ FEVKALADE ÖNEMLİ BİR SÜREÇ"

Türkiye'nin demokratik cumhuriyet modelinin parlamenter sistem  olduğunu ve söz konusu sistemle ancak bu kadar kalkınılabileceğini ifade eden  Demircan, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu araç bu kadar hız yapabiliyordu. İşte o modeli değiştirip  cumhurbaşkanlığı sistemine geçme kararını milletimiz daha hızlı kalkınmak, daha  güçlü kalkınmak, ilerlemiş çağdaş medeniyetler düzeyini daha iyi yakalamış bir  Türkiye oluşturmak için 16 Nisan 2017'de kabul etti. Şimdi 2019'a geldik. 2019'da  ne olacak? 2019'da milletimizin 16 Nisan 2017'de onaylamış olduğu sistemi  uygulamaya başlayacağız. O nedenle 2019 süreci fevkalade önemli bir süreç.  Cumhuriyet tarihi boyunca yani 100 yıl boyunca milletimizin demokratik cumhuriyet  mücadelesinin bir adım daha yükseğe taşınması, bir basamak daha yükseğe taşınması  mücadelesi. İnşallah 2019 seçimlerinde milletimiz bu mücadeleyi bugüne kadar  geçirdiği süreçleri de dikkate alarak başarıyla neticelendirecek. Onun için şu  anda sıradan bir kongre yapmıyoruz. Şimdi yapmakta olduğumuz kongreler bizi  2019'da bu demokratik cumhuriyetin en üst modeli olan cumhurbaşkanlığı sistemini  inşa etme imkanını verecek seçimlere taşıyacak."

Demircan, 1071'de bu toprakları vatan yaparken erkeğiyle mücadele eden  kadınların bugün de 2071 hedeflerini yakalamak için 2019 ve 2023 hedeflerini  mutlaka başaracağına inandığını vurguladı.

Vesayet modeli ve vesayete niyet edenlerin de sonlandırıldığı bir  seçim olacağını vurgulayan Bakan Demircan, şunları dile getirdi:

"Milletimiz 15 Temmuz'da son vesayet hamlesini 250 şehit vererek  durdurdu ve akamete uğrattı. İnşallah 2019 seçimleriyle vesayeti de böylece  tarihe gömmüş olacağız. Milletimizin bu vesayet mücadelesinde şehit olan  kardeşlerimizi rahmetle anıyorum. Sadece içeride hain çetelerin vesayet  gayretleriyle milletimiz mücadele etmedi. İşte kuzey Suriye'de ülkenin  sınırlarında bir terör devleti kurmak, Türkiye'yi bir terör kuşağıyla kuşatmak  için harekete geçmiş olanlara bu aziz millet gereken cevabını verdi ve o hareketi  akamete uğrattı. Bu mücadele esnasında da şehit olan bütün şehitlerimize rahmet  diliyorum. Gazilere acil şifalar diliyorum."

Demircan, ülkeye ve millete karşı içeriden ve dışarıdan gelecek  tehlikelere karşı birlik ve beraberliğin güçlendirilmesi ve bilgi toplumu olmak  gerektiğini de sözlerine ekledi.

"İÇİNDE KADIN OLMAYAN HİÇBİR YAPI VE HAREKET KADINLARIN SORUNLARINI  ÇÖZEMEZ"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ise geçmişte Nene  Hatun'lar ve Kara Fatma'lar gibi bugün de ülkesine ve milletine hizmet etmek için  mücadele eden kadınlar olduğunu belirtti.

İçinde kadın olmayan hiçbir yapı ve hareketin kadınların sorunlarını  çözemeyeceğini ifade eden Karaaslan, "Önce içinde kadın olacak, önce kadınlar  gerçekten karar alma mekanizmalarında var olacak ondan sonra biz Türkiye'deki  bütün dezavantajlı grupların sorununu çözeceğiz." dedi.

Kadınları AK Parti çatısı altında 2019 seçimlerinin sorumluluğunun  beklediğinin altını çizen Karaaslan, şöyle devam etti:

"2019, 1919'un başladığı ilk adımın atıldığı, milli mücadelenin  ateşinin yakıldığı bu şehirde Türkiye'nin her bir metre bölgesinden olduğundan  belki biraz daha farklı bir anlam ifade etmekte. O yüzden 2019'da 1919'un  mücadelesini veren kadınların emanetini daha yükseğe çıkartmalıyız. O yıllarda  hem cephede var olan hem eşini cepheye yollayan hem oğlunun saçlarına kına yakıp  kınalı kuzularından vazgeçen analar vardı. O analar bugün de var. O analar  hainlerin bu ülkeyi, bu vatanı ve bayrağı tehdit ettiğini duyduklarında  oğullarının saçlarına belki kına yakmadılar ama aynı o cesur fedakar anneler gibi  çocuklarını meydanlara, sokaklara, yollara, caddelere yolladılar."

Karaaslan, silahların, cephelerin, teknolojilerin ve yaşam  standartlarının değiştiğini ancak ne düşmanların ne de Türk milletinin inancının  ve değerlerine verdiği önemin değişmediğini ifade etti.

Türk milletinin her alanda mücadele ettiğini vurgulayan Karaaslan,  "Mücadele kimi zaman cephede, kimi zaman sınırlarımızın ötesinde bugün olduğu  gibi kimi zaman da burada bu kadrolar altında siyaset yapmakla mümkün. O yüzden  bugün buradaki varlığınızın sıradan herhangi bir varlık bir aidiyet olmadığını  bir kez daha size hatırlatmak isterim. Bugün buradaki varlığınız bizim ülkemizin,  geleceğimizin, çocuklarımızın göremeyeceğimiz torunlarımızın, torunlarının  torunlarının yani bu baki kalacak devletimizin inşallah aydınlık geleceği  olacak." diye konuştu.

Kongrede, tek aday olan mevcut başkan Rabia Bay Keser yeniden AK Parti  İl Kadın Kolları Başkanı seçildi.

Kongreye, AK Parti Samsun milletvekilleri Akif Çağatay Kılıç, Hasan  Basri Kurt, Orhan Kırcalı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  AK Parti Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Hasret Yavuz, AK Parti İl Başkanı  Hakan Karaduman, ilçe belediye başkanları ile partililer katıldı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0