11.08.2017 11:51 | Son Güncelleme:
DHA

Bakan Demircan: Sağlık turizminde hedef 25 milyar dolar

Erzincan'a gelen Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Türkiyenin sağlık turizmindeki hedefinin yıllık 25 milyar dolar olduğunu açıkladı. Demircan, "Pakistan ile yaptığımız protokol gereği oradaki kardeşlerimiz Türkiye'de karaciğer ameliyatlarını olmak üzere geliyor. Donörleri yanında hasta buraya geliyor, biz burada karşılıyoruz, ameliyatı yapılıyor, geri gönderiyoruz" dedi.

Hava yolu ile Erzincana gelen Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Vali Ali Arslantaşı makamında ziyaret etti. Bakan Demircan burada yaptığı açıklamada Türkiyede sağlık alanında önemli gelişmeler olduğunu söyledi. Türkiye'nin 2003ten beri bütün alanlarda olduğu gibi sağlıkta da önemli gelişmelere ve dönüşümlere sahne olduğunu hatırlatan Demircan, önce sosyal güvenlik sisteminin tek çatı altına toplandığını, ardından hastanelerin birleştirildiğini belirtti. Sağlık hizmeti standartının giderek arttığına işaret eden Ahmet Demircan, şunları söyledi:

"Şimdi sağlıkta gelişim ve kalite dönemi başlamış oluyor. Biz gelişen canlı ve dinamik bir ülkeyiz. Ellbette ki sağlık alanındaki hizmetler de bulunduğu yerde kalmayacak, yerinde saymayacak, daha yukarıya devam edecek. Tıpkı diğer alanlarda olduğu gibi. Şehir hastaneleri modelini daha da geliştireceğiz. İkinci, üçüncü basamak hastanelerimizin de hizmetini o standarda getiriyoruz. Bu bize şunu sağlayacak. Türkiye sadece 80 milyon kendi vatandaşına ve 3,5 milyon sığınmacı kardeşlerine hizmet veren bir ülke değil. Çevresinde ve uzaklardan gelen, bu hizmeti almak isteyenlere de hizmet veren bir ülke konumuna hızla gidiyor. Buna biz sağlık turizmi diyebiliriz. Türkiye sağlık turizminde rakam yukarıya doğru tırmanıyor ve önümüzdeki hedef 25 milyar dolar. Son gelişmelerden bahsedeyim. Pakistan ile yaptığımız protokol gereği oradaki kardeşlerimiz Türkiyede karaciğer ameliyatlarını olmak üzere buraya geliyorlar. Donörleri yanında hasta buraya geliyor, biz burada karşılıyoruz, ameliyatı yapılıyor, geri gönderiyoruz. Bunun gibi pek çok alanda  Türkiye sağlık hizmeti veriyor. Sağlık hizmetinde vatandaşımızın memnuniyet oranı yüzde 35-40lardan yüzde 70-75lere çıktı. Tabi burada kalmayacak bunu daha yukarı taşımak zorundayız. Bu hizmetin kalitesinin sürdürülebilir olması, hizmeti alanla birlikte verenin de memnuniyeti üzerine oturur. Bunu da ilke olarak benimsedik. Sağlık hizmeti bir bütündür, sağlık hizmetinde çalışanla, sağlık hizmeti alan birlikte memnun olacaklar."

Bakan Demircan valilikten sonra 3'üncü Ordu Komutanlığı ve belediyeyi de ziyaret etti.

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0