06.10.2017 13:06 | Son Güncelleme:
AA

Bakan Eroğlu: Her türlü teknolojiyi yakalayacak gücümüz var

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyon Kocatepe Üniversitesinin (AKÜ) Atatürk Kongre  Merkezi'ndeki 2017-2018 akademik yılı açılış törenine katılarak, ilk dersi verdi, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Eroğlu, "yerli  otomobil üretiminde üniversitlere, öğretim üyelerine bir çağrınız olacak mı?"  şeklindeki soru üzerine, Türkiye'nin ileri teknolojiyi yakalaması gerektiğini, bu  potansiyelinini de olduğunu bildirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyon Kocatepe Üniversitesinin (AKÜ) Atatürk Kongre  Merkezi'ndeki 2017-2018 akademik yılı açılış törenine katılarak, ilk dersi verdi.

Gençlere seslenen Eroğlu, gençliğine önem vermeyen ülkelerin tarihten  silinmeye mahkum olduğunu söyledi.

Buna karşın gençliğine büyük önem veren, onları geleceğe iyi  hazırlayan ülkelerin mutlaka kalkınacağını ifade eden Eroğlu, "Biz büyük bir  milletiz. Mutlaka geleceğe mührü vurmamız gerekir." dedi.

Eroğlu, Türkiye'nin stratejik coğrafya üzerinde olduğunu, bu vatanı  ele geçirmek için büyük gayretler sarf edildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Tarih boyunca, 200 yıldır böyle ama bu gayretleri boşa çıkarmanın  yegane yol güçlü olmaktan geçiyor. Biz çok güçlü olmak durumundayız. Bu  topraklarda ayakta kalabileceksek, şanlı bayrağımız ilelebet dalgalanacaksa  mutlaka sizlerden çok şey bekliyoruz sevgili gençler. Dolayısıyla geleceğe mührü  vurmanız gerekir."

YERLİ OTOMOBİL ÇAĞRISI

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Eroğlu, "yerli  otomobil üretiminde üniversitlere, öğretim üyelerine bir çağrınız olacak mı?"  şeklindeki soru üzerine, Türkiye'nin ileri teknolojiyi yakalaması gerektiğini, bu  potansiyelinini de olduğunu bildirdi.

Eroğlu, "Hocalarımızın bilhassa hibrid dediğimiz elektrik ve aynı zamanda akaryakıt ile çalışan otomobiller geliştirmelerinde fayda var diye düşünüyorum" dedi.

Türkiye'nin otomobil dışında uzay teknolojisinde de yerini alması  gerektiğini anlatan Eroğlu, şunları söyledi:

"Savunma teknolojisinde önemli mesafeler katettik ama daha da  katedeceğimiz mesafeler var. Mesela uzun menzilli füzeler, Türkiye'ye yönelen  füzelerin havada tahrip edilmesine varıncaya kadar, savunma sanayinde, otomotiv sanayinde, tıp alanında her türlü teknolojiyi yakalayacak gücümüz var. Bunu da  yapmamız gerekir. 

"YENİLENEBİLİR ENERJİDE ÜNİVERSİTEMİZDEN BÜYÜK BEKLENTİMİZ VAR"

Eroğlu, Türkiye'nin yazılım başta olmak üzere çeşitli sektörlerdeki  dışa bağımlılığını azaltmak için her kesimin gayret göstermesi gerektiğini dile  getirerek, "Afyonkarahisar'a has tıbbi ve aromatik bitkiler var. Bunları bir  paketleyip bunu satışa sunabilirsek ticari olarak çok faydalı olur. Bu konuda da  iş birliği yapıyoruz. Beklentimiz bunlar. Yenilenebilir enerji konusunda  üniversitemizden büyük beklentimiz var." ifadelerini kullandı.

Törene, Bakan Eroğlu'nun yanı sıra, Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye  Başkanı Burhanettin Çoban, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Dudu  Özkal, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Orhan Sırma, İl Emniyet Müdürü Fahrettin  Şen ve akademik personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0