08.03.2018 10:18 | Son Güncelleme:
AA

Bakan Gül: Kadına karşı her türlü ayrımcılığa karşıyız

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, cinsiyet temelli her türlü ayrımcılığa karşı mücadelede kararlı olduklarını belirterek, "Kadına karşı şiddetin, bu ayrımcılığın en kaba tezahürü olduğunun farkındayız. Kadınlarımız siyasetten ekonomiye, bilimden kültür hayatına dek çok geniş bir alanda başarılarıyla var olurken onların yanında, her türlü ayrımcılığın da karşısındayız" ifadesini kullandı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla sosyal paylaşım sitesi  Twitter'dan yayınladığı mesajında, kadının elindeki hamurun, varlığın, varoluşun  hamuru olduğunu vurguladı. Kadınların 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine direndiğini hatırlatan  Gül, bu direnişle kadınların bir kez daha tarihin hafızalarına kazındığını  bildirdi.  Gül, Suriye'den Arakan'a, Somali'den Filistin'e kadar bütün bir dünya  coğrafyasında varoluş mücadelesi veren kadınları selamladığını ifade etti. "Dünyanın neresinde olursa olsun, şiddetin işgali altındaki ruhların  eşitlik ve adalet duygularıyla ıslahını diliyorum." değerlendirmesinde bulunan  Gül, şunları kaydetti:

  "Bir Çin atasözü, 'Gökyüzünün yarısı kadınlarındır.' der. Gökyüzü  altında barışçı bir dünya kurabilmek, kadının ve erkeğin insan olma onurunda  birleşmesinden, ortak değerler üzerinde ittifakından geçer. Cinsiyet temelli her  türlü ayrımcılığa karşı mücadelede kararlıyız. Kadına karşı şiddetin, bu  ayrımcılığın en kaba tezahürü olduğunun farkındayız. Kadınlarımız siyasetten  ekonomiye, bilimden kültür hayatına dek çok geniş bir alanda başarılarıyla var  olurken onların yanında, her türlü ayrımcılığın da karşısındayız."  Gül, Dünya Kadınlar Günü'nü kutladığı mesajında, Filistinli bir  ailenin evinin yıkılmasını önlemek isterken İsrail buldozeri tarafından 2003  yılında ezilerek öldürülen Amerikalı barış aktivisti Rachel Corrie, Nene Hatun,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın annesi Tenzile Erdoğan ile darbe girişimi  sırasında sırtındaki Türk bayrağı ile sembol haline gelen bir kadının da  fotoğraflarına yer verdi.

  
 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5