07.03.2018 21:22 | Son Güncelleme:
AA

Bakan Kurtulmuş: Bu yıl ülkemiz ev sahipliği yapacak

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin nisan ayının sonunda Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) İpek Yolu Görev Gücü Toplantısı'na ev sahipliği yapacağını bildirdi

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kurtulmuş, 52. Berlin  Uluslararası Turizm Borsası’nda düzenlenen Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü 8. İpek Yolu Bakanlar Toplantısı'na katıldı.

Kurtulmuş, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2019-2022 dönemi  için BMDTÖ Yürütme Konseyi'ne aday olduğunu vurguladı.

Türk Konseyi tarafından yürütülen "Modern İpek Yolu Tur Paketi"  projesiyle ilgili bilgi veren Kurtulmuş, "Bu yıl, Nisan ayının sonunda Birleşmiş  Milletler Dünya Turizm Örgütü İpek Yolu Görev Gücü toplantısına ülkemiz ev  sahipliği yapacak." ifadelerini kullandı

Bakan Kurtulmuş, Türkiye'nin 2025 yılına kadar İpek Yolu turizm  potansiyeline ilişkin önceliklerini anlattı.

ITB Berlin’de İkili Görüşmeler

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş'un 52. ITB Berlin Uluslararası  Turizm Borsası'nda ikili görüşmeler de gerçekleştirdiği belirtildi.

Bu kapsamda Kurtulmuş, Alman Seyahat Acentaları Birliği Başkanı  Norbert Fiebig ile Avrupa’nın en büyük tur operatörleri arasında yer alan Thomas  Cook, Öger Tours, FTI, Ben Tour Reisen, Schauinsland Reisen ve Der Touristik  temsilcileriyle bir araya geldi.

Kurtulmuş, ayrıca KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile  görüştü.

Açıklamada  BMDTÖ'de Türkiye'nin rolüne ilişkin de bilgiler aktarıldı.

Buna göre, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü üyesi olan Türkiye,  1975 yılından günümüze örgüt aracılığıyla dünya turizm ajandası, trendler,  uluslararası iş birliği olanakları, turizm sektörü ile bağlantılı teknolojik  gelişmeler, araştırmalar, istatistikler, projeler ve bilgi transferine ilişkin  güncel bilgi akışını sağlıyor.

Üye ülkelerin siyasi çıkarlarının da gündeme geldiği bir platform olan  örgüt toplantılarını takip eden Türkiye, bu toplantılarda ülke çıkarlarının  korunması yönünde adımlar da atabiliyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütünde bugüne kadar çok sayıda  görev üstlenen Türkiye, örgütün Çevre Komitesi, İstatistik Komitesi, Tüzük  Değişikliği Çalışma Komitesi, Kalite Destekleme Komitesi, Avrupa Komisyonu Başkan  Yardımcılığı, ve İcra Komitesi Üyeliği görevlerini de yürüttü.     

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy6