09.08.2017 12:47 | Son Güncelleme:
DHA

Bakan Kurtulmuş'tan CHP'ye eleştri

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, ''Ana muhalefet demek hükümete söz söyleyeceğim diye Türkiye'nin beline kazma vurmak demek değildir'' dedi.

Kırgızistan Başbakanı Soroonbay Ceenbekov il Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Sütlüce Parkı'na yapılan Manas Heyleki'nin açılışını gerçekleştirdi. Programın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir Alman dergisine  açıklamalarının sorulması üzerine, Ana muhalefet demek hükümete söz söyleyeceğim diye Türkiye'nin beline kazma vurmak demek değildir" dedi. 

Taksim'de bulunan Atatürk Kültür Merkezi projesinin sorulması üzerine ise Kurtulmuş, Bütün detaylar ortaya çıktıkça kamuoyu ile paylaşılacak" dedi. 

Proje detayıyla tamamlandıktan, yapılacak işler planlandıktan sonra  bunları en ufak bir noktasını gizlemeden kamuoyuyla paylaşacaklarını belirten  Kurtulmuş, "Dolayısıyla çalışmaların devam ettiği bir süreçteyiz. Şu anda Atatürk  Kültür Merkezindeki çalışmayla ilgili bir şey söyleme noktasında değiliz. Süreçle  ilgili adımlarımız netleştiğinde bunu kamuoyuyla paylaşacağız." açıklamasında  bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ayder yaylası ziyaretinde,  yaylalardaki yapılaşmalara yönelik sözlerinin aktarılmasının ardından, yayla  turizminin yeniden canlanması konusunda yapılabileceklerin neler olduğu sorusuna  karşılık Kurtulmuş, şunları kaydetti:  

"Yeni dönemde turizmle ilgili iki temel hedefimiz var. Bunlardan  birisi pazarı büyütmek, yani pazarı çeşitlendirmek. Sadece Alman, Rus turistler  gibi belli ülkelerden değil Çin, Hindistan, Japonya gibi dünyanın her yerinden  gelecek turistlere de Türkiye'nin kapılarını sonuna kadar açmaktır. Bununla  ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bir başka önemli alan da ürün  çeşitlendirmesidir. Yani sadece deniz kum turizmi değil aynı zamanda yayla  turizmi, dağ, kış turizmi, sağlık turizmi gibi farklı alanlarda turizmdeki  ürünlerimizi çeşitlendireceğiz. Çok şükür Türkiye’nin böyle bir imkanı var."

Numan Kurtulmuş, hem ürün çeşitlendirmesine hem de pazar  çeşitlendirmesine ağırlık vereceklerini belirterek, "Türkiye’nin hedefi çok  açıktır. İnşallah Türkiye, 2023'e kadar 50 milyon turist sayısına ulaşmayı ve 50  milyar dolar turizm geliri elde etmeyi hedefliyor. Bu hedeflerimizi  gerçekleştirmek için de canla başla çalışıyoruz." diye konuştu.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ

Kurban Bayramı tatili süresine ilişkin bir soru üzerine de henüz bu  konunun Bakanlar Kurulu'na gelmediğini belirten Kurtulmuş, "Bayram süresi konusu,  Bakanlar Kurulu gündemine geldikten sonra Türkiye için en hayırlısı neyse ona  karar verilir." dedi.

Türk Konseyi Zirvesi toplantısının Kırgızistan’da yapılıp  yapılamayacağı konusunda soruya karşılık da Kurtulmuş, Başbakan Binali Yıldırım  ile Kırgızistan Başbakanı Ceenbekov'un resmi görüşmelerini hatırlatarak, "Dünkü  resmi görüşmede  bunlar ele alındı. İnşallah Türk Konseyi en kısa zamanda  Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yapılacak." şeklinde konuştu.

Kurtulmuş, Türkiye'ye gelen Rus turist sayısında geçen sene bir azalma  olduğunun ifade edilmesinin ardından, bu seneki duruma ilişkin bir soruya cevap  verirken de Antalya'da bir süre önce turizm sektörü temsilcileriyle yapılan  toplantıda bu konunun ele alındığını anlattı.

"Geçen yılla kıyasladığımızda bu yıl Rus turist sayısında yüzde 571  artış var." diyen Kurtulmuş, "Rus turistler bakımından mesele inşallah eski  seviyesine gelmese de düzeliyor. Turizm sektöründe bu sene belli bir düzelme  olacaktır. İnşallah yolumuza hızlı bir şekilde devam edeceğiz." ifadesini  kullandı.

"BUNU KİM SÖYLEDİYSE HALT ETMİŞ"

 Almanya'daki bir gazetede Türkiye aleyhinde çıkan haberlerin  aktarılması üzerine Kurtulmuş, "Halt etmişler. Çok açık söylüyorum. Berlin ne  kadar güvenliyse İstanbul o kadar güvenlidir. Viyana, Londra, New York ne kadar  güvenliyse İzmir, Antalya o kadar güvenlidir. Türkiye’nin her şehri, dünyanın  diğer bütün şehirleri kadar güvenlidir. (Türkiye’nin güvenli olmadığı) Bunu kim  söylediyse halt etmiş." ifadelerini kullandı.

 Bakan Kurtulmuş, birilerinin Türkiye'ye karşı bir algı operasyonu  yapıp Türkiye'ye karşı bu negatif operasyonu sürdürürken maalesef Türkiye'de  anamuhalefet partisi başkanının bu algı operasyonunu yapanların değirmenine su  taşımasının insanın ağırına gittiğini söyledi.

Bunun kabul edilemeyeceğini, doğru olmadığını, Türkiye'ye karşı bir  haksızlık olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

 "Zaten biz terörle boğuşuyoruz, mücadele ediyoruz. Bütün dünyada  küresel olarak teröre karşı bir mücadele var. Diğer tarafta 2015-2016'da cereyan  eden olaylar dolayısıyla turizm sektöründe durumu iyileştirmek için resmen  mücadele ediyoruz, gayret sarf ediyoruz. Tam biz bunları söylerken Almanya'da bir  beyefendi kalkıp, 'Türkiye güvenli değildir' diyor, bir bakıyorsunuz bizim  anamuhalefet partisinin lideri de bunların ekmeğine yağ sürüyor, değirmenine su  taşıyor. Kabul edilemez, Türkiye’ye karşı bir haksızlıktır. Türkiye, en az  batıdaki ülkelerin başkentleri, büyükşehirleri kadar güvenli şehirlere sahiptir,  güvenli turizm alanlarına sahiptir. Ama kusura bakmayın terör küresel ölçekte de  dünyanın bütün şehirlerini tehdit altında bulunduran küresel bir beladır. Böyle  algı operasyonlarıyla Türkiye'ye çamur atmak ya da atılan bu çamurların Türkiye'de iz tutması için gayret sarf etmek yerine herkes adam gibi bu küresel terör belasıyla nasıl mücadele edecek otursun bunu konuşsun. Bu operasyonu  yapanları şiddetle kınadığımı ifade etmek istiyorum. Bunların ekmeğine yağ sürenlere de Allah uyanıklık versin, basiret versin demekten başka çaremiz yok.  İçeride siyaset yaparsın, hükümeti yerden yere vurur, eleştirirsin. Ama  Türkiye'yi eleştirme, Türkiye'nin ayağına çelme takma, Türkiye'ye karşı birtakım algı operasyonlarına destek olacak sözleri söyleyemezsin. Muhalefet olmak demek  hükümete laf söyleyeceğim diye Türkiye’nin ayağına çelme takmak, Türkiye'ye karşı  birtakım algı operasyonlarına destek olacak sözler söylemek değildir. Muhalefet olmak demek, hükümete laf söyleyeceğim diye Türkiye’nin beline kazma vurmak demek  değildir. Anamuhalefet partisi liderinin bu sözlerine açıklık getirmesini bir  kere daha talep ediyoruz."

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0