08.11.2018 10:47 | Son Güncelleme:
TBMM (AA)

Bakan Selçuk: 2 yıl boyunca en az 300 TL yardım verilecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt  Selçuk, "Çoklu Doğum Yardım Programı ile ikiz, üçüz gibi çoklu doğumla karşılaşan  ihtiyaç sahibi ailelerimize yönelik 0-2 yaş aralığında çocuk başına aylık 150  lira ödeme yapacağız." dedi.

Selçuk, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Aile, Çalışma ve Sosyal  Hizmetler Bakanlığının 2019 yılı bütçesinin sunumunda yaptığı konuşmada,  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte sosyal yardım icraatlarına büyük  bir hızla devam edildiğini belirtti.

Bu kapsamda 2018 yılında gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin bilgi  veren Selçuk, sosyal yardımlardan haksız ve mükerrer yararlanmayı engellemek  adına yerel yönetimler ile entegrasyon çalışmalarını tamamladıklarını ifade etti.

İki yeni sosyal yardım programı başlatacaklarını bildiren Selçuk,  şunları kaydetti:

"Bunlardan ilki Çoklu Doğum Yardım Programımız. Bu program ile ikiz,  üçüz gibi çoklu doğumla karşılaşan ihtiyaç sahibi ailelerimize yönelik 0-2 yaş  aralığında çocuk başına aylık  150 lira ödeme yapacağız.

İkinci yardım programımız ise ağır kronik hastalıklarla mücadele eden  ihtiyaç sahibi ailelerimize yönelik olup, bu yardım programı kapsamında ağır  kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan hastaların bulunduğu hanelerin  elektrik bedellerinin 200 liraya kadar olan kısmına yönelik destekte  bulunacağız."

Bu yardımın, 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik  Kanunu kapsamında yer alan ihtiyaç sahibi hanelerin çoklu doğum sonucu olan ve  hayatta kalan 0-24 aylık her bir çocuğuna, Sağlık Bakanlığının Çocukluk Dönemi  Aşı Takviminde yer alan aşıların süresi içinde yaptırılması kaydıyla, aylık 150  lira olmak üzere yapılacağı öğrenildi.

Dereceye giren öğrencilere nakit desteği

Başarıyla uyguladıkları Şartlı Eğitim Yardımını geliştirmeye devam  edeceklerini belirten Selçuk, "Bu doğrultuda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından  düzenlenen sınavlarda, illerinde ilk 10'a giren veya Türkiye genelinde ilk 20  bine giren Şartlı Eğitim Yardımı faydalanıcısı çocuklarımıza aylık 500 lira,  üniversiteye giriş sınavında ilk bine girme başarısı gösteren Şartlı Eğitim  Yardımı faydalanıcısı evlatlarımıza ise bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira  nakdi destek sağlayacağız." diye konuştu.

Bu habere ifade bırak
  • 22Mutluyum
  • 2Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 13Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy38