Bakın ne oluyor? Telefonunuzun kamerasını silgiyle silince...

22 Mayıs 2017 - 18:14'de eklendi22.05.2017 - 18:32'de güncellendi
Gündelik hayatımızda veya acil bir durumda işinize yarayacak önemli bilgileri sizler için derledik. Mutlaka bilmeniz gereken bilgiler şu şekilde...

1-

Kopup yere düşen bir yüksek gerilim hattında yeteri çok yüksek elektrik varsa bastığınız yerden elektrik çarpılabilirsiniz. Eğer kopmuş, yere düşmüş bir yüksek gerilim hattı görürseniz mutlaka yolunuzu değiştirin ve hemen yetkililere haber verin. Eğer kablo yanınıza düşerse ayaklarınızı birleştirin ve zıplayarak oradan uzaklaşın. Normal adımlar atarsanız elektrik sizi iki bacağınızdan da ayrı ayrı çarpabilir.

2-


Kapalı alan yangınlarında ölümler yanmaktan değil dumandan boğulmaktan kaynaklanır. Bu tip yangın durumlarında yere yakın kalarak soluduğunuz duman seviyesini en aza indirin.

3-

Uçuş güvenliği +3/-8 kuralını takip eder yani kalkarken ve inerken yolcular dikkatli olmalıdırlar. Uçak kazalarının %80'i kalkış ve iniş sırasında meydana geldiği için bu zaman zarfı içinde müzik dinlemek ya da film izlemek yerine daha dikkatli olmak faydalı olacaktır.

4-

Yanan yağı asla su kullanarak söndürmeyin. Yağ molekülleri sıcak bir tavanın ya da tencerenin hemen dibine çöker ve alevlerin çok daha yükseğe çıkmasına sebep olur. Bunun yerine ocağı kapatıp, alevin üzerini kapatarak oksijen almasını önlemelisiniz.

5-

Hayatta kalma uzmanları '3ler Kuralı'nı daima hatırlar. İnsanlar genellikle oksijen solumadan 3 dakika, ekstrem hava koşullarında barınak olmadan 3 saat, su içmeden 3 gün ve yemek yemeden 3 hafta hayatta kalabilir.

6-


Birisine uzun bir sopayla vurarak hayatını kurtarabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu tür bir durumda yapılması gereken en doğru hareket elektriğin kaynağını kapatmak olsa da bunun mümkün olmadığı durumlarda yapılabilecek bir şey var. Uzun, sert ve iletken olmayan bir cisimle elektrik çarpılan kişiye sertçe vurup onun elektrikten kopmasını sağlayabilirsiniz.

7-


Heimlich manevrasını kendi kendinize yaparak yemek borunuza takılmış bir şeyi çıkartmak mümkün. Daha güçlü olan elinizle yumruk yapın ve karnınızın üst kısmına kaburganızın bittiği yere koyun. Diğer elinizin avuç içini ise yumruğun üzerine koyun.Yumruk olan elinizi içeri ve yukarı yani diyaframa doğru güçlü bir şekilde ve ani bir hareketle bastırın; bunu birkaç kez yani boğazınıza kaçan şey çıkana kadar tekrar edebilirsiniz.

8-

Uçakta size verilen can yeleğini aniden şişirme içgüdüsüne mutlaka hakim olun. Uçak suya ani iniş yapacaksa veya bir başka suyla temas edecekseniz can yeleğinizi inmeden önce şişirmeniz demek kabin içinde zor hareket edeceksiniz anlamına gelir. Önce bir çıkış kapısına gidin ya da yüzün ve daha sonra su üzerinde kalmak için can yeleğinizi şişirin.

9-

Size yaklaşan bir saldırganı çok parlak ışığı olan bir el feneri ile de etkisiz hale getirebilirsiniz. Agresif birinin size yaklaştığını fark ettiğinizde 300'den fazla ansi-lümen gücünde bir el fenerinin ışığını gözlerine tutmak size kaçmak için bir fırsat tanıyabilir. Üstelik gereksiz panik yapmış olsanız bile karşı tarafa biber gazı ya da elektrik şok cihazı kullanarak zarar vermiş olmazsınız.

10-

Araç aynalarında kör noktalar olması kaçınılmaz ama riski azaltmanız için yapabileceğiniz bir şey var. Aracınızın yan aynalarını aracınızın kenarını çok az görebilecek şekilde ayarlarsanız yanlarda oluşabilecek kör noktaları ortadan kaldırabilirsiniz. Dikiz aynanız ise arkanızdaki aracı görmenizi sağlamalıdır. Yani sürücü koltuğuna otruduğunu zaman önce mutlaka aynalarınızı kontrol edin ve ayarlayın.

11-


Güvenlik danışmanı Murali Krishnan yürürken akıllı telefon kullanmanın çok fazla bilişsel efor gerektirdiği için tehlikeli olduğunu söylüyor.

12-

Islak olmak ve üşümek, kuru olmak ve sıcak kalmak arasında bağlar vardır. Soğuk ortamlarda vücut ısınızın kolayca düşmemesi için pamuk yerine yün giysiler tercih edebilirsiniz. Bu giysiler daha çok nem emerek vücudunuzun kuru kalmasını sağlayacaktır. Yani aslında kuru kalmak için elinizden geleni yapmanız gerekiyor!

13-

Çok mecbur kalmadığınız takdirde asla kar yemeyin. Vücudunuz karı eritmek için oldukça fazla enerji harcar. Susuz kaldığınız zaman sadece son çare olarak kar yiyin çünkü vücudunuz kardan su elde etmek için fazlasıyla ısı vermek zorunda kalacaktır.

14-

Vücudunuza saplanmış bir nesneyi olduğu yerden çıkarmak kan kaybını arttıracaktır. Bunun yerine yarayı kapatıp kan kaybını yavaşlatarak profesyonel yardım alana kadar beklemelisiniz.

15-

Prezervatifler oldukça elastiktir. Yüklü miktarda su saklamanız gerektiği zaman yanınızda kondom varsa onu kullanabilirsiniz. Kondomlar ayrıca suya oldukça dayanıklıdır da, yani ıslanmamasını istediğiniz kibrit, saat, pusula, telsiz gibi gereçleri içine koyarak koruyabilirsiniz.

16-


Bitter çikolata tüketiyorsanız aslında dişlerinize bakın neler oluyor?Güneş görmediği sürece yüz yıllar boyu bozulmayan şey ne? Türkiye gündemini şimdilik bir kenara bırakın. İşte pek çoğumuzun hiç bilmediği şaşırtan gerçekler...

17-

Su samurları el ele tutuşarak uyuyorlar.

18-

Leonardo Da Vinci aynı anda bir eliyle yazı yazıp diğer eliyle resim yapabiliyordu.

19-

Taklitçi ahtapot isimli ahtapot, sadece renk değiştirmekle kalmıyor, aynı zamanda dil balığı, aslan balığı ve deniz yılanı gibi hayvanların şekline de bürünebiliyor.

20-

Peynir ve bitter çikolata, diş çürümesini önler.

21-

Dünyada yaşayan tüm insanları oluşturan atomlardaki boşluklar çıkarılırsa tüm dünya nüfusu bir elmaya sığabilir.

22-


Dünyanın en zengin 3 ailesi, en fakir 48 ülkenin toplam servetinden daha fazla servete sahip.

23-

Sadece dilinin büyüklüğü bir file ulaşan canlı hangisi? Gözyaşınızı isteseniz de akıtamayacağınız tek yer neresi? Aradan yıllar geçse de bozulmayan tek gıdanın ne olduğunu biliyor musunuz?  Türkiye gündemini şimdilik bir kenara bırakın. İşte pek çoğumuzun hiç bilmediği bilimsel gerçekler...

24-

Dünyanın en uzun süren trafik sıkışıklığı 12 gün sürdü, 100 km kuyruk oluştu ve araçlar günde 1 kilometre ilerleyebildiler.

25-

Everest Dağı'nda 200'den fazla dağcı cesedi bulunmakta.

26-

Artık nesli tükenmiş olan 'Yünlü mamut' isimli mamut türünün canlıları Mısır Piramitleri inşa edilirken varlardı.

27-

Cep telefonu kameralarınız bulanık fotoğraf çekmeye başladıysa ıslak bezle silmekle uğraşmayın; en kesin çözüm inanılmaz ama basit bir silgi, o kadar!

28-

Ortalama bir insan, ömrü boyunca dünyanın çevresini yaklaşık üç defa dolaşacak kadar yürür.

29-

Bir denizanasının %95'i sudan oluşmaktadır.

30-

Çok sert hapşırırsanız kaburga kemiklerinizden biri kırılabilir.

31-

Karda gizlenmeye çalışan bir kutup ayısı, siyah burnunu pençesiyle kapatır.

32-

Uyurken, TV izlerken olduğundan iki kat daha fazla kalori harcarız.

33-

İnsan uzun süre bir böbrek ve bir akciğerle, midesiz, dalaksız yaşayabilir, ama karaciğersiz bir dakika bile yaşayamaz.

34-

Birinci Dünya Savaşında Fransa ülkedeki tüm taksileri devraldı ve askerler cepheye bu taksilerle taşındı.

35-

Kahve sarhoş bir insanın ayılmasına yardımcı olmaz. Hatta çoğu zaman alkolün etkisinin artmasına yol açar.

36-

İnsan yılda en az 1460 rüya görür.

37-

Timsahlar daha derine batabilmek için taş yutarlar.

38-

'Duck Hunt' aslında iki kişilik bir oyundur.İkinci oyuncu ördeği kontrol eder.

39-

İnsan uyandığı andan itibaren beyin küçük bir ampulü yakacak kadar elektrik üretir.

40-

İnanması güç ama Helicoprion isimli bu köpek balığının 270 milyon yıl önce yaşadığı sanılıyor. Bu hayvanların ilginç yanı ise testere şeklinde yuvarlak çene yapılarıydı.

41-


Çin’ de İngilizce konuşanların sayısı Amerika’ dan daha fazladır!

İlginizi Çekebilir