Bakteri DNA'sına hareketli görüntü kaydedildi

14.07.2017'de eklendi14.07.2017-9:43 'de güncellendi
ABD'nin Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinden bilim adamları, "CRISPR" adı verilen gen kurgulama yöntemini kullanarak bakteri DNA'sına GIF formatında hareketli bir imaj kodladı, ardından DNA'nın nakledildiği bakterinin  genetik kodunu çözerek görüntüyü yeniden oluşturdu.

Bilim adamları, canlı DNA'sına hareketli görüntü  kaydedip yeniden oynatmayı başardı. Araştırmacılar, bunun canlı hücrelerinin kendi gelişim ve  değişimlerini zamansal akışı içine kayda alabilecekleri "moleküler kayıt"  metotlarının geliştirilmesi yönünde atılmış önemli bir adım olduğunu vurguladı.

ABD Ulusal sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından finanse edilen  araştırmada, sinema tarihinin ilk hareketli görüntüsüne de ilham evren bir atın  dört nala gidişi hareketli imaj olarak kullanıldı.

Hareketli görüntünün sekans bilgisini DNA'ya kodlayan bilim adamları,  böylece zamansal bir bilgiyi sonradan kullanmak üzere canlı DNA'sında muhafaza  etmiş oldu.

"Hücreleri tarihçilere dönüştürmek istiyoruz." diyen araştırmanın  yazarlarından Seth Shipman, "Günümüzde kullanılan tıbbi kayıt teknolojilerinden  çok daha küçük ve işlevsel yapıda, birden fazla olayı zaman içinde, müdahalede  bulunmadan kayıt altına alabilecek bir biyolojik hafıza sistemi yaratmayı hayal  ediyoruz." ifadesini kullandı.

Shipman, beyin araştırmalarında kullanmayı amaçladıkları yöntemle  beynin gelişim sürecinde kayda alınmış moleküler tarihini çıkarmayı umduklarını  kaydetti.