Kişisel BakımRSS
06.07.2012 - 14:43 | Son Güncelleme: 26.06.2013-16:51

Bal ve eşek arısı sokması nasıl tedavi edilir?

Bir arı tarafından sokulduğumuzda acı aynıdır, ancak arının türü tedavinin şekli için önemlidir. Bu nedenle ilk yardımı arının cinsine göre yapmak gerekmektedir.

Sitene Ekle
Bal ve eşek arısı sokması nasıl tedavi edilir?

İlk adımda her iki sokmada da iğne çıkarılmalıdır. Bal arısının iğnesi her zaman vücutta kalmaktadır ancak eşek arısı sokmasında nadiren iğne vücuda sağlı kalır. Eğer sokulan bölgede acı, yanma ve kaşıntı hissediyorsanız, yarayı sıkarak zehri dışarı çıkarmayı deneyin. Arı sokulan alanı sabun ve soğuk su ile yıkayın, ardından buz torbası uygulayın. Bu sayede acısı ve şişkinliği geçecektir.Arı veya eşek arısı sokması genellikle hayati tehlike yaratmaz. Ancak alerjiniz varsa durum çok ciddi olabilir. Alerjik reaksiyonlar arasında mide bulantısı, ateş, şişme, nefes almada zorluk, yüz ve dudakların morarması, boğuluyormuş gibi hissetmek, şok ve bilinç kaybı bulunur. Bu durumlar söz konusu olduğunda hemen acil sağlık ekiplerini çağırmak gerekmektedir.


Uzmanından güzellik ve makyaj önerileri için tıklayın!

Yorum Yazın
Gönder
Karadeniz Türkiye'nin neresindedir?
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX