Pazar

18.11.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 18.11.2012-2:30

Balık kültürünün simge lokantası: İskele

21 yıldır Rumelihisarı Vapur İskelesi’nin yerinde hizmet veren İskele’de eşsiz Boğaz manzarasına karşı rakı-balık keyfi...

Sitene Ekle

YUNUS EMRE ŞAHİNyemre.sahin@yahoo.com

Boğaziçi’nin en eski iskelelerinden Rumelihisarı Vapur İskelesi’nin yerinde 1991’de açılan İskele restoranı zamanla İstanbul’un en önemli balık lokantalarından biri haline geldi. Bunda şüphesiz, Tarabya’da Rum lokantacılarının yanında yetişen rahmetli Haydar Aydın’ın sahip olduğu balık kültürünün devam ettirilmesinin büyük etkisi bulunuyor. Aydın, 1967’de Sivas’ın Suşehri ilçesinden İstanbul’a, Tarabya’ya göçüp Filiz’de Rum balıkçıların yanında çalışmaya başlıyor. 1974’te ise Nişantaşı Ziya Restoran’a geçiyor, ta ki 1991’de arkadaşı Turan Pekgöz ile Denizcilik İşletmeleri’nden bu eski atıl iskeleyi kiralayana kadar... 1994’e kadar kafe-lokanta tarzında hizmet veren İskele, sonra tamamen restoran olarak yola devam ediyor. Şimdi ise kurucuların çocukları işletiyor burayı: Dursun Kaya ve Aykut Aydın ile Ertuğrul ve Bulut Pekgöz kardeşler...

Tek katlı, yaklaşık 200 kişi kapasiteli restoranın menüsündeki hemen her şey, mezeler dahil, kendi üretimleri. Balık menüsünde ise mevsimin bütün balıklarını bulmak mümkün. Şu anda en çok lüfer var. Bir ay sonra havalar soğuduğunda ise kalkan çoğalacak. Bodrum’dan ahtapot, yerli dil ve barbunya getiriliyor. Lakerda torik olduğu için toplu bir alım yapılarak çok iyi hazırlayabilen bir balıkçıya teslim ediliyor ve balıkçı ihtiyaca göre restorana gönderiyor. Devamlı temin edilmesi gereken ahtapot ve kalamar gibi ürünler ise yurtdışından getiriliyor. Onun dışında Boğaz’da sandal balıkçılığı, olta balıkçılığı yapanların iskeleye getirdiklerinden çinakopun tazesi, istavritin ve gümüşün oltadan çıkmış hali temin ediliyor. Özellikle Boğaz’dan çıkan balıklar öncelikli. Tatlı menüsünde ise ayva ve kabak tatlısı ön planda. Ama restoranın iddialı olduğu tatlının çikolatalı sufle olduğunu öğreniyoruz. “Sırrı nedir?” diye sorduğumuzda ise yanıt alamıyoruz.

Müşterilerin favori yemeklerinden bahsedersek başlangıç olarak lakerda, patlıcan salatası ve levrek marine tercih ediliyor.
Yine deniz börülcesi, radika ve cibez rağbet gören diğer yemekler. Ara sıcaklarda ise kalamar ızgara... İddialı oldukları ana yemeklere gelince domates soslu ya da kremalı mantar soslu levrek buğulama özel bir tarifle pişirilip sunuluyor. Bir diğer iddialı yemeği ise tuzda levrek...

İçki konusunda da epey hassaslar. Restoranın işletmecilerinden Dursun Kaya Aydın, rakı ve şarapta muhafazakar davranıyor: “Buraya gelen Türk ve yabancı misafirler mutlaka Türk rakısı ve şarabı içmeli.”
İş, sanat ve medya dünyasından İskele’nin ziyaretçileri arasında Mustafa Koç, Bülent Eczacıbaşı, Cem Boyner, Cem Yılmaz, Ozan Güven gibi birçok ünlü isim var. Burası aynı zamanda turistlerin de balık restoranları içerisinde tercih ettiği ilk mekanlardan biri.
Son olarak, bir günbatımında ya da akşam vaktinde Boğaz’ın ışıklarıyla aydınlanan eşsiz güzellikte bir balıkçı lokantasında keyifli vakit geçirmek isteyenler için oldukça özel bir yer İskele...

İskele, tek katta iç ve teras bölümü olmak üzere yaklaşık 200 kişilik kapasiteye sahip. Restoran her gün öğle 12.00 ile gece 02.00 arası 35 çalışanıyla hizmet veriyor.

“Babamın müşterilerinin çocukları benim müşterim oldu”

Dursun Kaya Aydın  
“İskele, manzara ve konum olarak İstanbul’un en güzel yerlerinden birinde, Rumelihisarı’nda. İnsanlar buraya geldiği zaman kendilerini evinde gibi hissediyor. Açıkçası bunu her zaman hissettirmek için uğraşıyoruz, gerek sohbetiyle gerek lezzetiyle... Boğaz’ın tüm güzelliklerinin içindesiniz. Günbatımı, gemi sesleri, martıların sesleri, balıkçı tekneleri, şehir hatları vapuru... Bunlara bir de ilgimizi, sohbetimizi ve hizmetimizi birleştirince ortam daha da samimi hale geliyor. Öyle aileler vardır ki babam babasına hizmet etmiştir; ben de şu an o ailenin çocuğuna hizmet ediyorum.”

 


©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.