Gündem
29.11.2013 - 10:02 | Son Güncelleme: 29.11.2013-12:29

Balıkesir'de kaçakları taşıyan Zodyak bot battı: 5 ölü

Sitene Ekle

Sefer Talay, Turaç TOP, BURHANİYE (Balıkesir) (DHA)

BALIKESİR’in Burhaniye ilçesi Pelitköy sahilinden Midilli’ye ulaşmak için açılan mülteci dolu zodyak bot battı. Biri iki aylık bebek, beş kişi boğularak ölürken sekiz kişi kurtarıldı. Bölgede arama, kurtarma çalışması sürüyor.

İŞTE İLK GÖRÜNTÜLER

Burhaniye Pelitköy 91 Sahil Sitesi yakınlarında kaçakların olduğu yolunda güvenlik güçlerine ihbar gidince bölgede jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı çalışma başlattı. Bu arada Alo 158 Sahil Güvenlik hattını arayan bir kaçak içinde bulundukları botun batmak üzere olduğunu bildirdi. Telefon çağrısının geldiği noktayı tespit eden Sahil Güvenlik Komutanlığı bölgedeki botları buraya yönlendirdi. Arama çalışmaları sürersen saat 06.30 sıralarında da üç kişinin kıyıya yüzerek çıktığı görüldü. Bu kişilerin verdiği bilgiyle zodiak botun battığı, ölen ve halen denizde yüzenler olduğu anlaşıldı. Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı botlar denizden altı kişiyi sağ, biri iki aylık bebek dört kişiyi de boğulmuş olarak denizden çıkardı. Kıyıya getirilen bir kişi de ilk müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Kurtarılan mülteciler Burhaniye Devlet Hastanesi’ne götürülüp tedaviye alındı. Böylece operasyonda sekiz kişi sağ kurtarılırken, beş kişinin cesetleri de kimlik tespiti için morga konuldu.

Tamamı Suriye uyruklu olan kaçakların verdiği bilgiye göre botta 14-15 kişi olduğu tespit edildi. Denizde bir veya iki kişinin daha olabileceği ihtimali üzerine arama kurtarma çalışmalarına devam edildi. Sahil Güvenlik Konutanlığı’na ait üç bot ve bir helikopterin bölgede arama kurtarma çalışması yaptığı açıklandı. Bu arada kaçakların Yunanistan’ın Midilli adası üzerinden Avrupa ülkelerine geçmeyi planladıkları da öğrenildi.
 

 

 


Modaya yön veren markalarda fırsat!


Etiketler: kaçak, balıkesir
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.