23.04.2019 19:25 | Son Güncelleme:
AA

Balıkesir'de keşfedildi! İşte o 3 böcekler...

Balıkesir'in Erdek ilçesinde Kapıdağ Yarımadası ve  Kazdağları'ndaki yaşlı meşe ağaçlarında keşfedilerek "karesiensis", "erdeki", "tezcani" adı verilen 3 yeni böcek türü basına tanıtıldı.

Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünden Dr.  Öğr. Üyesi Sakin Vural Varlı, Büyükşehir Belediyesinde düzenlenen etkinlikte  yaptığı konuşmada, böceklerin 2005 yılında başlayan doktora çalışmaları  kapsamında Kapıdağ Yarımadası ve Kazdağları'nda İki Kardeşler ve Ayı Deresi  bölgelerinde uzun yıllar süren gözlem ve incelemelerle pencere ve çukur tuzaklar  yöntemi ile tespit edildiğini söyledi.

Doktora çalışmalarının, literatürde "saproksilik" olarak adlandırılan  böcek kolonisinin tespitini kapsadığını belirten Varlı, "Bu çalışmalar kapsamında  3 doktora çalışması çıkmak üzere 3 böcek türü keşfettik. İsimlendirme yaparken de  yöresel isimler vermeye çalışıyoruz. Şehrin otoriteleriyle fikir teatisinde  bulunarak isim vermeye çalışıyoruz. Son ziyaretimizde Yücel Başkan'ım (Balıkesir  Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz), Karesi Belediye Başkanı'ydı. 'Yeni  böcek türü çıkarsa karesi adını vereceğiz' diye söz vermiştik ve sözümüzü tutuk."  dedi.

Varlı, Akdeniz ve Avrupa geçiş bölgesinde bulunan illerinin zengin  flora ve faunaya sahip olduğunu vurguladı. Floraya paralel yeni türler bulmaya  çalıştıklarını dile getiren Varlı, "Bu aslında 20 değişik ülkeden bilim  adamlarının katıldığı büyük bir çalışma. Biz yeni türler bulmaya devam edeceğiz.  Şüphelendiğimiz 3 yeni tür daha var, onları da bilim dünyasına sunacağız."  ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da Varlı'ya, "Karesi" ismini  bu tür bir alana kaydederek bilim dünyasında anılmasını sağladığı için teşekkür  etti.

"Çok büyük bir zenginlik"

Linköping Üniversitesinden Ekolog Dr. Nicklas Jansson ise İsveç'ten  geldiğini ve yaklaşık 15 yıldır Balıkesir'de saproksilik böcek türleri üzerine  çalıştığını aktardı. Buldukları böcek türlerinin heyecan verici olduğunu söyleyen  Jansson, şöyle konuştu:

"Geldiğim yerle karşılaştırdığım zaman oranın florası, örtüsü çok  zayıf ama burası heyecan verici. Böcek türlerini karşılaştırdığınız zaman biz  fakiriz, burası çok zengin, 18 ayrı tür var. İsveç'te sadece iki tür var.  Dünyadaki merkezlerden biri olarak kabul edebiliriz. Bu çok büyük bir zenginlik,  yaşlı meşe ağacı da çok önemli sayıda. Bu böceklerin ormana zararı yok. Sadece  ölmüş ağaç yapraklarını yiyerek yaşamlarını sürdürüyorlar. Hiçbir zarar  vermedikleri gibi varlıklarıyla bize zengin bir alan bırakıyorlar."

Etkinliğe, AK Parti Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, Balıkesir Orman  Bölge Müdürü Metin Kırcı ve daire müdürleri katıldı.

Bu habere ifade bırak
  • 8Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy10