Gündem
30.01.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 30.01.2014-2:30

Balyoz’da yeniden yargılanma umudu

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi Balyoz’da yeniden yargılama talebini reddeden kararı kaldırdı. Mahkeme “Yeniden yargılama talebini, yargılama sürecine katılan hâkimler değerlendiremez” dedi

Sitene Ekle

ESRA ALUS İstanbul

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Balyoz davasında 195 kişinin yeniden yargılanma talebini reddeden kararını kaldırdı. 11. Ağır Ceza Mahkemesi, yeniden yargılanma talebini reddeden mahkeme heyetinde yer alan  üye hakimler Aytekin Özanlı ve Savaş Çelik’in Balyoz davası duruşmalarına katıldığı vurgulayarak, “Yargılamanın yenilenmesi halinde, önceki yargılamada görev yapan hakim, aynı işte görev alamaz” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın Türk ordusuna kumpas kurulduğunu ileri süren yazısından sonra Balyoz davasında hüküm giyen, aralarında emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın da bulunduğu 195 emekli ve muvazzaf asker, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurarak yeniden yargılanmayı talep etmişti. Yeniden yargılanma talebi İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından oybirliğiyle reddedilmişti.
10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ret kararının ardından bazı Balyoz davası hükümlülerinin avukatı Hakan Tunçkol, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz etti. Tunçkol, CMK’nın 23/3. maddesinde “Yargılamanın yenilenmesi halinde, önceki yargılamada görev yapan hakim, aynı işte görev alamaz” hükmüne dikkat çekerek, “Yargılamanın yenilenmesi talebini inceleyen hakimler arasında Balyoz davasından dosyası ayrılan sanıklar Ahmet Gökhan Rahtuvan ve Levent Ersöz’ün dosya kapsamında görev yapan hakimler Aytekin Özanlı ve Savaş Çelik bulunmaktadır. Ayrıca bu kişiler bazı ara kararlara imza atmış ve yargılamanın aşamalarında görüş beyan etmişlerdir. Bu durum kanuna aykırılık teşkil etmektedir” dedi ve kararın kaldırılmasını talep etti.

Yeni heyet oluşturuldu
Talebi değerlendiren İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını kaldırdı. Üye hakimler Aytekin Özanlı ve Savaş Çelik’in tefrik edilen dosyada görev yaptıkları vurgulanarak, CMK 23/3. maddesinde “Yargılamanın yenilenmesi halinde, önceki yargılamada görev yapan hakim, aynı işte görev alamaz” hükmünü hatırlattı. Kararda, “Bu nedenle yargılanmanın yenilenmesine ilişkin yapılan talepler hakkında değerlendirme yapılan heyette bulunan ve daha önce davadan çekilmeyen hakimler Aytekin Özanlı ve Savaş Çelik’in yargılanmanın yenilenmesi taleplerinin değerlendirmesinde yer almaması gerektiği anlaşılmaktadır” denildi. Yeniden yargılama telebini değerlendirmek için yeni bir heyet belirleyen mahkeme, İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Gökmen Demircan, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimleri Nalan Can ve Abdullah Öztürk’ün görevlendirildiğini bildirdi.


Bilgi YarışmasıBülent Ersoy'la soyadı benzerliği olan sanatçı adı hangi seçenektedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.