12.02.2011 13:39 | Son Güncelleme:

Balyoz tutuklamalarına iki farklı yorum

Türkiye, aralarında emekli kuvvet komutanları Örnek ve Fırtına’nın da bulunduğu 163 askerin tutuklanması kararını konuşuyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tutuklamalar için "Kaygıyla izliyoruz" dedi.

AK Parti Grup Baskanvekili Suat Kılıç ise 2000'li yılların Türkiye'sinde darbe planlarınındesifre edilmis olmasından Cumhuriyet'in bir yurttaşı olarak elbetteki utanıyorum" diye konuştu.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Balyoz Planı'' davasında mahkemenin verdiği tutuklama ve yakalama kararlarına ilişkin ''Önemli bir süreç, herkes olayı büyük bir dikkatle izlemeye çalışıyor. Biz de hem dikkatle hem kaygıyla izliyoruz'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Adana'ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

''Balyoz Planı'' davasında mahkemenin verdiği ara kararlara ilişkin bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, referandum sürecinde, anayasa oylaması sırasında yargının siyasallaşmasının doğuracağı tehlikeleri bütün ayrıntılarıyla anlatmaya çalıştığını ve kararların çoğu kez siyasi mekanizmalar tarafından alınacağını, yargının da alınan bu kararları yargı kararıymış gibi onaylayacağını, ortaya çıkacak böyle bir durumunun Türkiye'de demokrasi ve özgürlükler açısından son derece büyük risk oluşturacağını ifade ettiğini kaydetti.

''İşin gerçeği şu: Yargı siyasallaştığı ölçüde Türkiye bedel ödeyecektir, insanlar bedel ödeyecektir'' diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: ''Biz isteriz ki yargı siyasallaşmasın, insanlar oraya kendileri geldiler. Deliller toplandıysa tutuklanmalarına gerek yok. Ama deliller toplanmadı ve gerçekten ciddi bulgular varsa o zaman bu konuda kamuoyunu tatmin edici açıklama yapmaları gerekiyor. Yargının siyasallaşmasından duyduğumuz endişe şu: Bu davanın siyasallaştığı ta başından beri belliydi. Sayın Başbakan (Bu davanın savcısı olduğunu) daha önce defalarca ifade etmişti. Bakınız bir 'Deniz Feneri' davası var. Daha dava bile açılmadı. 2 yıldan fazla süre geçti. Ne oldu bu Deniz Feneri'ne hala sorarız. Sonuçlandı mı? Sonuçlanmadı mı? Ne oldu? Almanya'da yargılandılar, Almanya'da mahkum oldular. Faillerin Türkiye'de olduğu söylendi. Ama hiç kimse bir şey yapmıyor. Herkes yine elini kolunu sallayarak geziyor. O nedenle davanın siyasallaşması Türkiye'de demokrasinin önüne çıkacak en büyük engel olarak kendisini gösteriyor.'' ''Bu süreçte ilk kez kuvvet komutanları tutuklanıyor. Bu anlamda neler söyleyeceksiniz?'' şeklindeki soru üzerine de Kemal Kılıçdaroğlu, ''Önemli bir süreç. Herkes olayı büyük bir dikkatle izlemeye çalışıyor. Biz de hem dikkatle hem kaygıyla izliyoruz'' yanıtını verdi Ortada nelerin olup olmadığını bilmediklerini belirten Kılıçdaroğlu, ancak medyaya yansıdığı kadarıyla tutarsız bazı delillerin olduğu, belli kişilerin toplantıya katıldığı ve iddia edilen tarihte yurt dışında görevde olduklarının söylendiğinin yazıldığını ifade etti.

Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: ''Tabii işin ilginç tarafı şu: Bir davada kendinizin beklentilerine uygun olarak karar verecek yargıçları atamaya kalkarsanız, kamuoyuna böyle bir imaj verirseniz, çıkan karar ne olursa olsun her zaman tartışmalı olur. Yargıçların değiştirilmesi gerçekten kamuoyunu tatmin etmiş değil. En azından bizi tatmin etmiş değil. Hangi gerekçe ile niçin yargıçları değiştiriyorsunuz? Bu konuda kaygılarımız var.'' Bundan sonraki sürece ilişkin bir soru üzerine de CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: ''Bizler de takip edeceğiz. Haksızlık, hukuksuzluk var mıdır diye. Zaten onları yakından takip ediyoruz. Arkadaşlarımız gidiyorlar, bakıyorlar nerede bir insan hakları ihlali varsa o ihlallere ilgi gösteriyorlar onları kamuoyuyla paylaşmaya çalışıyoruz. Bu bizim görevlerimizden birisi. Çünkü biz sonuçta bu ülkede demokrasi istiyoruz. Bu ülkede özgürlükleri istiyoruz. Bu ülkede hukukun üstünlüğünü istiyoruz. Hukukun üstünlüğünü halka götürüp, (Biz hukukun üstünlüğünü sağlayacağız) diye meydanlarda bağıracaksınız sonra kendi hukukunuzu oluşturacaksınız. Bu olmaz. Üstünlerin hukuku oluşturuluyor şu anda. Güçlülerin hukuku oluşturuluyor. Şu anda aileler perişan ediliyor. Dolayısıyla biz yargılama süreci objektif olduğu sürece buna saygımız var, ama yargılama süreci siyasallaştığı sürece bundan kaygımız var.''

AK Parti'den Balyoz tutuklamalarına ilk yorum Suat Kılıç: Utanıyorum 12 Şubat 2011 Cumartesi, 10:31:35 ..AK Parti Grup Baskanvekili Suat Kılıç, Balyoz davasında 163 kişi hakkında alınan tutuklama kararını değerlendirdi. Samanyolu Haber Televizyonu'nda Mübarek'in istifasını degerlendirirken, Silivri'den gelen tutuklama kararına ilişkin de açıklama yapan Kılıç, Türk halkının demokrasi bilincinin Mısır'ın çok daha ilerisinde oldugunu söyleyerek, "Üzülerek ifade edeyim. 2000'li yılların Türkiye'sinde darbe planlarının desifre edilmis olmasından Cumhuriyet'in bir yurttaşı olarak elbetteki utanıyorum. Elbetteki büyük bir rahatsızlık duyuyorum" dedi.

"Kabahati olmayanlar aklansın buna kimsenin bir itirazı olamaz" diyen Kılıç, "Türkiye'nin demokrasisine kasteden, Türkiye'nin hükümetini ortadan kaldırmaya çalışan, TBMM'yi çalışamaz hale getirmenin hayallerini kuranlar da elbette yargılanacak, delillerle birlikte suçlulukları ispat edildigi takdirde elbetteki ceza yasalarindaki karşılığı ne ise o karşılığa maruz kalacaklar" dedi.

İŞTE TAM LİSTE

 

''Balyoz Planı'' davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tutuklama ve yakalama kararı verdiği isimler şöyle

 Tutuklanan emekli askerler:

 

 Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral İbrahim Fırtına Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Emekli Oramiral Özden Örnek Emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık Emekli Korgeneral Doğan Temel Emekli Korgeneral M. Yavuz Yalçın Emekli Korgeneral Engin Alan Emekli Koramiral A. Feyyaz Öğütçü Emekli Koramiral Lütfü Sancar Emekli Tümgeneral Hayri Güner Emekli Tümgeneral Behzat Balta Emekli Tümgeneral Tuncay Çakan Emekli Tümgeneral Taner Balkış Emekli Tümamiral Ali Deniz Kutlu Emekli Tümamiral Özer karabulut Emekli Tümamiral M. Aydın Gürül Emekli Tuğgenaral. F. Oktay Memioğlu Emekli Tuğgeneral İzzet Ocak Emekli Tuğgeneral M. Kemal Tutkun Emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri Emekli Tuğgeneral Halil Kalkanlı Emekli Tuğgeneral M. Kaya Varol Emekli Tuğamiral Engin Baykal Emekli Tuğamiral Hasan Hoşgit Emekli Kurmay Albay Ümit Özcan Emekli Albay Erdal Akyazan Emekli Albay H. Basri Aslan Emekli Albay Bülent Tunçay Emekli Albay Mustafa Çalış Emekli Albay Mümtaz Can Emekli Albay A. İhsan Çuhadaroğlu Emekli Albay Yusuf Ziya Toker Emekli Albay Emin Küçükkılıç Emekli Albay Mehmet Fikri Kafradağ Emekli Albay Fuat Pakdil Emekli Albay Suat Aytın Emekli Albay Kubilay Aktaş Emekli Yüzbaşı Mehmet Ulutaş

Tutuklanan muvazzaf askerler Harp Akademileri Komutan Yardımcısı Korgeneral Yurdaer Olcan Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu Korgeneral M. Korkut Özarslan Korgeneral Ayhan Taş Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç Tümgeneral Abdullah Dalay Tümgeneral Gürbüz Kaya Tümgeneral Hasan Fehmi Canan Tümgeneral Salim Erkal Bektaş Kara Harp Akademisi Komutanı Tümgeneral Ahmet Yavuz Tümgeneral Halil Helvacıoğlu Tümgeneral Bekir Memiş Tümgeneral İhsan Balabanlı Tümamiral Ramazan Cem Gürdeniz Tümamiral Ali Semih Çetin Tuğgeneral Nurettin Işık Tuğgeneral Kasım Erdem Tuğgeneral Gökhan Gökay Tokat Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bulut Ömer Mimiroğlu Kastamonu Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Aydın Tuğamiral Turgay Erdağ Tuğamiral Ayhan Gedik Tuğamiral Ahmet Türkmen Tuğamiral Mehmet Fatih Ilgar Tuğamiral Cem Aziz Çakmak Tuğamiral Levent Erkek Tuğamiral Mustafa Karasabun Tuğamiral Levent Görgeç Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu Albay Cengiz Köylü Albay Cemal Temizöz Kurmay Albay Murat Özçelik Albay Ali Rıza Sözen Albay İlkay Nerat Albay Veli Murat Tulga Albay Memiş Yüksel Yalçın Albay Yüksel Gürcan Albay Recep Yıldız Albay Mehmet Yoleri Albay Namık Koç Albay İkrami Özturan Albay Ahmet Küçükşahin Albay Recai Elmaz Albay Ahmet Topdağı Albay Burhan Göğce Albay Zafer Karataş Albay İsmet Kışla Albay Taylan Çakır Albay Muharrem Nuri Alacalı Albay Ali Semih Çetin Albay Nihat Özkan Albay Levent Erkek Albay Ali Türkşen Albay Tayfun Duman Albay Dora Sungunay Albay Hasan Gülkaya Albay Faruk Doğan Albay Mücahit Erakyol Albay Ergün Balaban Albay Hakan Sargın Albay Hüseyin Özçoban Albay Mustafa Koç Yarbay Mehmet Ferhat Çolpan Yarbay Levent Çehreli Yarbay Ertuğrul Uçar Yarbay Ercan İrençin Yarbay Yusuf Kelleli Binbaşı Gökhan Çiloğlu Binbaşı Ahmet Yanaral Binbaşı Fatih Altun Binbaşı Erdal Hamzaoğulları Yüzbaşı Hüseyin Polatsoy Yüzbaşı Hüseyin Topuz Üsteğmen Ahmet Şentürk Doğan Fatih Küçük Dursun Tolga Kaplama Fatih Uluç Yeğin Hakan İsmail Çelikcan Ahmet Necdet Doluel Hasan Hakan Dereli Fatih Musa Çınar Aytekin Candemir Kemal Dinçer Barbaros Kasar Soydan Görgülü Şafak Duruer Utku Arslan Cemalettin Bozdağ Kıvanç Kırmacı Kahraman Dikmen Ahmet Tuncer Hakan İsmail Çelikcan Yaşar Barbaros Büyüksağnak Cemal Candan Taner Gül Mehmet Kemal Gönüldaş Orkun Gökalp Bora Serdar Behçet Alper Güney Sırrı Yılmaz

Mahkemede, Albay Dursun Çiçek'in tutuklama kararının yüzüne okunmasına karar verildi Haklarında yakalama kararı çıkartılan emekli ve muvazzaf askerler Eski 1. Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan Eski 1. Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Ergin Saygun Korgeneral Nejat Bek Tuğgeneral Hakan Akkoç Emekli Tümgeneral Recep Rıfkı Durusoy Emekli Tümgeneral Nuri Ali Karababa Albay Mustafa Önsel Albay Nihat Altınbulak Albay Hanifi Yıldırım Albay Hasan Nurgören Albay İbrahim Koray Özyurt Albay Soner Polat Emekli Albay Hamdi Poyraz Yarbay Yunus Nadi Erkut Yarbay Meftun Hıraca Yarbay Mehmet Ferhat Çolpan Yarbay Bahtiyar Ersay Binbaşı Refik Hakan Tufan Binbaşı Mustafa Yuvanç Binbaşı Gökhan Murat Üstündağ Üsteğmen Erdinç Atik Astsubay Halil Yıldız Astsubbay Erhan Kuraner Astsubay Abdurrahman Başbuğ Astsubay Harun Özdemir Astsubay Mehmet Alpar Şengezer Astsubay Murat Ataç Astsubay Nedim Ulusan Astsubay Ali Demir

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0