Balyoz’un duruşma salonu genişletildi

“Balyoz Planı” davasında 163 sanığın tutuklanmasının ardından davanın görüldüğü Silivri Cezaevi’ndeki duruşma salonu yarınki duruşma için hazır. İki hafta önce başlatılan genişletme çalışmalarının tamamlandığı öğrenildi.


İSTANBUL DHA

Birinci ve ikinci Ergenekon davaları ile “İrticayla mücadele eylem planı” davasının da görüldüğü salondaki genişletme çalışmasının, duruşma salonunun arkasındaki tutuklu sanıkların bekleme ve yemek salonu bölümünde gerçekleştirildi ve bu bölümde yaklaşık 100 metrekare bir prefabrik yapı kuruldu. Duruşma salonun spor salonu olarak inşa edilmesi nedeniyle duş kabini olarak yapılan bölümlerin ise tuvalete dönüştürüldü.
Duruşma salonunda ise tutuklu ve tutuksuz sanıkların oturma yerleri de yeniden düzenlendi. Tutuklu sanıkların olduğü bölüm tutuksuz sanıkların oturduğu bölüme doğru genişletilirken tutuksuz sanıkların olduğu bölüm izleyici sıralarına doğru geri çekildi. Ayrıca Hasdal Askeri Cezaevi’nden gelecek tutuklu sanıkların duruşma salonuna girişlerini kolaylatmak duruşma salonuna bir girişi daha açıldı.

Duruşma bugün
“Balyoz Planı” Davası’nın 11 Şubat’ta görülen duruşmasında davaya bakan İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ve eski Özel Kuvvetler Komutanı emekli Korgeneral Engin Alan’ın da aralarında bulunduğu 163 sanık hakkında tutuklama kararı vermişti. 50 generalin de aralarında bulunduğu 163 muvazzaf ve emekli askerin hakkında verilen tutuklama kararının gerekçesi olarak ise, “kuvvetli suç şüphesi”,  “delillerin henüz tam olarak toplanamamış olması”, “sanıkların konumları itibariyle delillere etki yapma ihtimali”, “adli kontrol hükümlerinin suç şüphesi olmayacağı” gösterilmişlti. Verilen 1 ay aranın ardından davanın görülmesine bugün devam edilecek. Sanıklar için 10 ile 20’şer yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyor.


Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: