Ankara

Yerel Haber
12 Ağustos 2017 - 15:46

Bandırma Yumurta Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Aytekin:

"Katar'ın ambargodan dolayı Türkiye ile ticaretini güçlendirmesinden yumurta da payını aldı. Türkiye'den sadece Katar'a her hata 50 tır yumurta ihraç ediliyor" "Haftanın son iki gününde Irak ve Suriye'ye iki tır dolusu, 1 milyon 800 bin adet yumurta gönderildi"

BALIKESİR (AA) - Bandırma Yumurta Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Mehmet Aytekin, Katar'ın ambargodan dolayı Türkiye ile ticaretini güçlendirmesinden yumurtanın da payını aldığını belirterek, bu ülkeye her hafta 50 tır yumurta ihraç edildiğini söyledi.

Aytekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak, Suriye ve Katar'a, Bandırma'dan her hafta 300 tır yumurta gönderdiklerini ifade etti.

Dönem dönem Afganistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne de yumurta ihracatı yaptıklarını aktaran Aytekin, "Günlük 2 milyon 600 bin yumurta üreten Bandırma'nın ihracatında canlılık görülüyor. Haftanın son iki gününde Irak ve Suriye'ye iki tır dolusu 1 milyon 800 bin adet yumurta gönderildi." diye konuştu.

Aytekin, Türkiye'deki yumurta üretiminin normal dönemde 7'de 1'inin ihracat pazarında değerlendirildiğini, yaz aylarında ise sıcaklıklardan dolayı düşen tüketimin bu oranı azalttığını anlattı.

Türkiye'den Suriye'ye 5-6 yıl önce haftada 100-150 tıra yakın yumurta giderken, bu günlerde aylık ortalama 20 tır ancak gönderildiğine dikkati çeken Aytekin, şöyle konuştu:

"Arz talep dengesinde bir koli yumurta 21-23 dolar arasında satılıyor. Oradaki savaş dolaylı da olsa bizi de burada etkiliyor. Katar'ın ambargodan dolayı Türkiye ile ticaretini güçlendirmesinden yumurta da payını aldı. Türkiye'den sadece Katar'a her hata 50 tır yumurta ihraç ediliyor. Bizim bölgemizden de gönderenler oldu. Üretim planlamasının yapılmaması bizim dönemsel olarak sıkıntılara girmemize yol açıyor. Dönem dönem de çok iyi fiyatlarla iyi mal satıyoruz. Ama bir üretim planlamasının yapılması gerektiğini düşünüyorum."

- Avrupa'daki zehirli yumurtalar

Aytekin, Avrupa'daki zehirli yumurta söylentileriyle ilgili kendi bölgelerinde gerekli denetimleri sürekli yaptıklarını da belirterek, şunları kaydetti:

"Bu olayın tavuk bitini önlemek amacıyla atılan bir ilaçtan çıktığı söyleniyorsa da Türkiye'de böyle bir şey yok. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü sürekli denetimler yapıyor. Numuneler alınıp laboratuvarlarda değerlendiriliyor. Bir problem yok. Merkez Başkanımız Hasan Konya da açıklamasında, 'İsterlerse Belçika ve Hollanda'ya, daha doğrusu Avrupa'ya, ihracat yapabiliriz.' demişti. Gönül rahatlığı ile Türk yumurtası alabilirler."

AnkaraYerel Seçim Sonuçları

Ankara Hava Durumu

18°CŞİMDİCUMA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.