Banu Güven

 • İsim
  : Banu
 • Soyad
  : Güven
 • Mesleği
  : Gazeteci,sunucu
 • Doğum Tarihi
  : 1969
  1969-01-01
 • Uyruğu
  : Türkiye
BİYOGRAFİSİ

Türk gazeteci ve sunucu.
Yaşamı
 
1987'de İstanbul Erkek Lisesi'nden, 1991'de ise İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu. Gazetecilikle üniversite yıllarında ilgilenmeye başladı. Cumhuriyet gazetesinin bünyesindeki Çağdaş Yayınları'nın çıkardığı Almanca-Türkçe Bizim Almanca dergisinde çalıştıktan sonra İsviçreli bir gazeteciyle çalışmaya başladı. Bir İsviçre gazetesinin Türkiye bürosu sorumluluğunu yürüttü.
Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nde üç ay staj yaptı. Kısa süre araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1994 yılında Milliyet gazetesinde dış haberler servisinde tam kadrolu olarak gazeteciliğe başladı. Bu sırada çeşitli yerleri gezdi, özellikle Orta Doğu’yla ilgilendi.
Milliyet'ten sonra geçtiği NTV'de 1997 yılından 2011 yılına kadar 14 yıl çalıştı. Burada ilk zamanlar muhabirlik yaptıktan sonra Geçen Hafta - Bu Hafta ve 24 Saat programlarını hazırladı ve sundu. NTV'nin gece haber kuşağında yer alan 24 Saat'i önce Mirgün Cabas'la, daha sonra tek başına hazırladı ve sundu. 2009-10 arasında aynı kanalın akşam haberlerini, 2010-11 arasında "Banu Güven'le artı" adlı söyleşi programını sundu.
2 Haziran 2011 tarihinde Vedat Türkali ile yaptığı röportaj ve Leyla Zana ile yapacağı röportajın engellenmesi sonrası 14 yıldır çalıştığı NTV'deki işinden ayrılmak zorunda kaldı.
2013 yılında kısa bir süre Artı Bir Tv'de Hafta Başı adlı bir programı sundu. 2007 yılından bu yana Radikal gazetesinin cumartesi ekinde köşe yazıları yayımlanmaktadır.
2008 yılında Galatasaray Üniversitesi'nde ders vermeye başlamış, şu an İzmir Ekonomi Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.
2011 yılında mimar Aykut Dokur ile evlendi.


Banu Güven biyografisi

Banu Güven kimdir?

Banu Güven 1969 tarihinde doğmuş olup Gazeteci,sunucu olarak görev yapmaktadır.

Banu Güven kaç yaşındadır?

Banu Güven 1969 tarihinde doğmuş olup 49 yaşındadır.

Banu Güven ne iş yapar?

Banu Güven Gazeteci,sunucu olarak görev yapmaktadır.

Banu Güven nerelidir?

Banu Güven Türkiye vatandaşıdır.

En Çok Konuşulan Haberler
  ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.