Dünya

12.09.2009 - 10:27 | Son Güncelleme: 12.09.2009-10:28

Barcelona'da Katalonya için bağımsızlık gösterisi...

Sitene Ekle

 İspanya’nın doğusundaki Barcelona kentinde bu akşam "Katalonya için bağımsızlık" gösterisi düzenlendi.

Barcelona kentinin Arenys de Munt ilçesinde belediyenin ayrılıkçılığı savunan bir referandum yapma girişiminin mahkeme kararıyla durdurulmasını protesto etmek için kalabalık bir grup Barcelona sokaklarında yürüdü.

Bazı Katalan siyasetçilerin ve işadamlarının da destek verdiği göstericilerin arasında, Katalan milliyetçiliğinin sembollerinden olan FC Barcelona kulübünün başkanı Joan Laporta da bulunuyordu. Laporta, basına yaptığı açıklamada "Vatandaş olarak buradayım. Bir kurumun başkanı olsam da bağımsızlıkla ilgili benim de kişisel fikirlerim var" dedi.

Bu arada Arenys de Munt Belediye Başkanı Carles Moya da,"Kendi geleceğine karar vermek için Arenys Hareketi" adlı grubun inisiyatifiyle başlayan ve belediye olarak destek verdikleri referandumun, mahkemenin karşı kararına rağmen yapılacağını söyledi.

Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) partisinin başkanı Joan Puigceros ise konuşmasında, İspanya merkez hükümetini "dolandırıcılar çetesi" olarak tanımlayıp, "Madrid’in bakanlarına artık bir şey ödememek için bir devlet istiyoruz" dedi.

Arenys de Munt’ta 13 Eylül’de yapılması öngörülen fakat durdurulan referandumda, halka "Katalonya’nın sosyal, demokratik, egemen bir devlet olmasından yana mısınız?" şeklinde bir soru yöneltilmesi planlanıyordu.


Yeni yıl öncesi bu 4 klişeyi atlamayın!


Etiketler:
Türkiye Cumhuriyetinin 2. Cumhurbaşkanı Kimdir ?
©Copyright 2009 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.