13.07.2013 02:30 | Son Güncelleme:
ABDULLAH KARAKUŞ

Barış ‘Elçi’si Havaalanı

Başbakan Erdoğan, Şırnak’ta yapımı tamamlanan havalimanına, 2012’de vefat eden, BDP’nin desteği ile Meclis’e giren bağımsız milletvekili Şerafettin Elçi’nin isminin verileceğini söyledi. Erdoğan, Gezi eylemleriyle ilgili ise ‘Mısır’daki darbe senaryosunu bizde de uygulamak istediler’ dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bingöl’de yaptığı konuşmada bölge halkının çözüm sürecine sımsıkı sarılmasını ve sürece sahip çıkmasını isteyerek, “Sahip çıkarsanız tüm tuzaklar bozulacaktır, süreç hedefine ulaşacaktır” dedi. Erdoğan, dün Bingöl Havaalanı’nın açılışında yaptığı konuşmada şu mesajları verdi:

SÜREÇ BAŞARILI:
Çözüm süreci sizlerin destekleriyle, dualarıyla başarılı şekilde ilerliyor. Allah hamdolsun bu bölgeden acı haberler değil güzel haberler alıyoruz. Umutların çoğaldığı bir süreçten geçiyoruz.

RAHATSIZ OLANLAR VAR:
Bizim gündemimizde millet var. Biz yapay sanal gündemlere aldanmıyoruz. Bundan rahatsız olanlar var. Türkiye’nin bu kararlığından rahatsız olanlar var. Türkiye’nin büyümesinden güçlenmesinden rahatsız olanlar var. Biz asla geri atmayız ve atmayacağız. Türkiye üzerine oynana oyunlara ve tuzaklara asla eyvallah etmeyiz. Tüm tuzakları aşacağız oyunları bozacağız. Asla ümitsiz olmayacaksınız.

MISIR BU OYUNU BOZDU:
Mısır’da bir çok meydanda Mısırlı kardeşlerimiz onurlu başları dik olarak darbeye karşı çıkıyorlar. Şiddete başvurmadan kardeşliği zedeleyecek harekete girişmeden darbeye itiraz ediyorlar. ‘Benim oyum nerede, ne oldu oyuma’ diyorlar. Bu coğrafyanın insanını koyun zannedenler şaşkınlık şaşıyorlar. Büyük hayal kırıklığı yaşıyorlar. ‘Mısır’da darbeyi yaparız işimize bakarız’ diye düşündüler. Mısır halkı bu oyunu bozdu, senaryoyu yırtıp attı. Benzer senaryoyu Türkiye’de uygulamak istediler. Ağaç, çevre diyerek insanları sokağa döktüler.

HALKI KOYUN GÖRDÜLER:
76 milyonun tamamını koyun gördüler. Göbeğini kaşıyan adam, bidon kafa dediler. Kutsal değerlerimize hakaret ettiler. Camilerimize, başörtülü kızlarımıza hakaret ettiler. Ama millet sandığına, demokrasiye sahip çıktı. Artık meydan boş değil. En büyük meydana gidiyoruz. Nedir o? Sandık. Halkın iradesine saygı duymayanları orada hep birlikte sorgulayacağız.

KÜRT DE BİRİNCİ SINIFTIR:
Birileri iki yüzlü davranabilir. O bizi ilgilendirmez, omurgalı olacağız. Onların hesabı varsa unutmayın Allah’ın da milletin de hesabı, tuzağı var. Siz bu oyunları bozacaksınız. Biz ayrımcılık yapmadık. Türk de Kürt de Zaza da bu milletin ferdidir. Bu ülkenin sahibidir. Birinci sınıf vatandaştır.

TUZAKLARA DİKKATLI OLUN:
Kurulan tuzaklara karşı çok dikkatli olunmasını rica ediyorum. Tahriklere karşı herkesin sabırlı sağduyulu olmasını rica ediyorum. Bugünlere sabırla ulaştık. Yarınlara da beraber birlikte ve kardeşçe kucaklayacağız. Çözüm süreci son derece kararlı şekilde ilerliyor. Akil insanlarla çalışma yaptık. Biz sorumluluğumuzun idrarındayız. Biz bu süreçte sabotajların, provokasyonların, oyunların oynanacağını ifade ettik. İstanbul’da başlatılan olaylar çözüm sürecini ve Türkiye’nin büyümesine hedef alan olaylardır. Tencere tava çalanlara aldanmayın. Halkını rahatsız eden bu insanlar demokratik arayış içinde değiller. Gürültü kirliliği yaparak çevreyi katlediyorlar. Bu yaptıkları suçtur.

GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ:
Çözüm sürecinden asla geri adım atmayacağız. Sabırla, sebatla yolumuza devam edeceğiz. Bu süreci sabote eden, kesintiye uğratmak isteyen kim olursa olsun bunun vebalinden kimse kurtulamaz. Şark kurnazlığı içine girenler bunun hesabını veremezler. Bu sürece sımsıkıya sahip çıkmanızı bekliyorum. Sahip çıkarsanız tüm tuzaklar bozulacaktır, süreç hedefine ulaşacaktır. Türkiye’nin ayağındaki bu prangaları çözecek aydınlığa ilerleyeceğiz.

KİTABIMIZDA AYRIMCILIK YOK:
(Şırnak’taki havalimanının yapımının  tamamlandığını belirterek) Bu ülkenin eski siyasetçilerinden, eski  bakanlarından, Şırnak’ın evladı, Şerafettin Elçi Havalimanı’nı açacağız. Zira  bizim kitabımızda ayrımcılık yok. Biz farklıyız. Bu noktada halkımızın tümünü  kucaklıyoruz.

OĞLU: ŞEREF DUYDUK
Bu arada Şerafettin Elçi’nin oğlu Heja Elçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  kararın Elçi ailesine onur verdiğini söyledi. “Çok yerinde ve doğru bir karar. Hepimiz onurlandık, şeref duyduk”  diyen Elçi, babasının tüm bölge için önemli bir isim olduğunu vurguladı. 

 

Şerafettin Elçi

‘Türkiye’de Kürtler vardır’ diyen bakan
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Şırnak Havaalanı’na adını vereceğini açıkladığı Şerafettin Elçi Kürt siyasetinin en önemli isimlerinden biri ve “Türkiye’de Kürtler vardır, ben de kürdüm” diyen ilk bakandı.
Elçi, 14 Mart 1938’de Şırnak’ın Cizre ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokulu Cizre’de, liseyi Mardin’de okudu. Yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladıktan sonra, Diyarbakır’da avukatlık stajı yaptı. Öğrenciliği döneminde 49’lar Davası diye bilinen “Kürtçülük Davası”ndan yargılandı. 12 Mart 1971 Muhtırası döneminde, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi sanıkları arasında Diyarbakır Askeri Mahkemesi’nde yargılandı. Sekiz ay kadar Askeri Cezaevi’nde tutuklu kaldı. Elçi, 1977’de Mardin milletvekili olarak parlamentoya girdi. Elçi kurulan hükümette 1978-1979 yılları arasında, Bayındırlık Bakanı olarak görev yaptı. Bakanlığı döneminde “Türkiye’de Kürtler var, ben de Kürdüm” şeklindeki açıklamalarından dolayı, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi’nce 2 yıl 3 ay cezaya çarptırıldı.
Elçi, 12 Haziran 2011 seçimlerinde Diyarbakır’dan BDP destekli bağımsız milletvekili seçildi.  Mustafa Denizli’nin de kayınpederi olan Elçi, 25 Aralık 2012’de kanser tedavisi gördüğü Ankara Medicana International Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 2Şaşkınım
  • 2Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 2Üzgünüm
Toplam Oy10