Ege

20.10.2011 - 02:30 | Son Güncelleme: 20.10.2011-2:30

Barış, emanet kalple çarşıda

Nakil için sıra bekleyen, yapay kalple 22 aydır Ege Üniversitesi’nde yatan Barış Keklik, yapay mobil kalple iki saatliğine özgürlüğün tadını çıkardı

Sitene Ekle

NESRİN COŞKUN İzmir DHA

Barış Keklik, felekten iki saat çaldı. Kalp yetmezliği nedeniyle 4 Ocak 2010’da “nakil” için Ege Üniversitesi Hastanesi’ne yatırılan ve yapay kalp takılan 11 yaşındaki Barış, 22 ay sonra “emanet” mobil yapay kalple iki saat “özgür” kaldı.

Mutluluktan uçtu
Manisalı ev hanımı Kıymet Keklik ile işçi Yılmaz Keklik’in iki oğlunun büyüğü olan Barış, 2. sınıfta okurken rahatsızlandı. Kalp yetmezliği teşhisi konulan Barış, Ege Üniversitesi Hastanesi’ne yatırıldı. Kalp nakli yapılmasına karar verilen Barış‘ı, bağış kalp bulununcaya kadar yaşatabilmek için Prof. Mustafa Özbaran, Prof. Tahir Yağdı ve Doç. Çağatay Engin’den oluşan ekip, minik yavruyu yapay kalbe bağladı. Ancak çocuklar için sokağa çıkabileceği, taşınabilir kalp pompasının olmaması nedeniyle Barış, hayata bağlandığı 150 kiloluk yapay kalple hastane odasına mahkum oldu. Geride bir yıl 10 ayı bıraktı. 22 ay sonra Barış, özgürlük provasına alındı.

Güneş yüzü gördü
Doktorlar, yetişkinlerde kullanılan taşınabilir yapay kalp takılma noktasına gelen Barış’a, kısa süreliğine de olsa emanet yapay kalp taktı. Barış, aylar sonra yanında annesi Kıymet, Dr. Pelin Öztürk, Kalp Nakli Koordinatörü Hemşire Sultan Karakula ve Hemşire Özge Eraslan ile birlikte özlediği sokağa kavuştu, insanların arasına karıştı. Marketten oyuncak dükkanına pek çok yeri gezdi. Kalbini çanta gibi yanında taşıyın gönlünce dolaşan Barış, bağış kalp bulununcaya kadar yapay kalp takılmasınını arzuladığını söyledi. Prof. Özbaran, Barış Keklik’in artık büyüdüğünü, yetiştinlere takılan yapay kalp cihazının takılabileceğini açıkladı.


Bu gezi moralini düzeltti

Oğlu Barış’a iki kez test amaçlı takılan yapay kalple bir kez de Konak’a götürdüklerini ve Barış’ın metroyla yolculuk yaptığını belirten anne Kıymet Keklik, “Emaneten de olsa oğlum 22 ay sonra hastane dışına çıktı, morali düzeldi. İnşallah böyle bir makine bulunur, bağış kalbi evimizde bekleriz” diye konuştu.


Etiketler:
Hangisi bir basketbol terimi değildir?
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.