19.06.2013 02:30 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet
Fotoğraf: MUSTAFA İstemi

Barış süreci tıkanmak üzere

BDP Eşbaşkanı Demirtaş, hükümetin çözüm sürecini tıkadığını söyleyerek Başbakan’a ‘Gelecek ay veya yıl değil. Biz bu hafta tavrınız nedir görmek istiyoruz’ diye seslendi

Hükümetin icraatlerini eleştiren BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, çözüm sürecinin tıkanmak üzere olduğu sinyalini verdi ve kırmızı çizgilerini açıkladı. 
Partisinin Meclis grup toplantısındaki konuşmasında Demirtaş, KCK davalarını, Roboskili mağdur ailelere kesilen cezaları ve Gezi Parkı eylemlerine hükümetin sert tepkisi ile polisin orantısız müdühalesini eleştirdi. Savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 insanın öldüğü Roboski soruşturmasına Diyarbakır Başsavcılığı’nın verdiği görevsizlik kararını eleştiren Demirtaş, Başbakan’dan komutanına kadar herkesin katliamda sorumluluğu olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:

‘Peki sen neyin başısın?’
“Adaletiniz, hukukunuz, vicdanınız batsın. Çocuklarının parçalandığı yere karanfil koyan ailelere sınırı ihlal ettiler diye,  3 bin lira para cezası kesmişler. Roboski bizim namus meselemizdir. Hesabını sormadan süreç işlemez, ilerlemez. Katlettiğin çocuğun ana babasına ceza keseceksin öyle mi? Bu halk size öyle bir ceza kesecek ki feleğiniz şaşacak.”
Başbakan Erdoğan’ın, Kazlıçeşme mitinginde Öcalan’a, “terörist elebaşı” dedeğini anımsatan Demirtaş, “Öcalan ile açıkça müzakere yapacaksın çıkıp televizyona bölücü başı diyeceksin. Sormazlar mı sen neyin başısın o zaman? Bu dil, bu üslup barış getirebilir mi?” diye sordu.

‘KCK turnusol kâğıdı’
Demirtaş, Erdoğan’a, “Bu kadar kasıntı yapma. Sana anlattıkları kadar büyük değilsin. Nimet değilsin, kendini fasulyeden sayma. Zorla, copla, panzerle ayakta kalmaya çalışan bir lider görüntüsü içindesin” diye seslendi.
Hükümetin ‘çözüm sürecini’ tıkamayla karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Demirtaş, şöyle konuştu:
“Hükümet süreci tıkamayla karşı karşıyadır. Tabanımızın sürece güveni azalıyor. Cezaevindeki partililer bırakılmazsa, demokratik adımlar yoksa biz de yokuz. KCK ana davası turnusol kağıdı oldu. Demokrasiye nefes aldırmayan yaklaşımla yol yürünmez. Bu insanlar infazını bitirmiş. Hâlâ tahliye edilmiyor. Kanunu uygulayın. Bu da bizim kırmızı çizgimizdir. Demokratik siyaset mi istiyorsunuz? Gelecek ay, yıl değil. Biz bu hafta tavrınız nedir görmek istiyoruz.”
Erdoğan’ın “sandıkta görüşelim” sözlerini yanıtlayan Demirtaş, “Kaldır barajı görüşelim. Partimiz üzerinde baskı yapıyor, hazine yardımı alıyorsun. Çocuk mu kandırıyorsun?” dedi.
Gezi Parkı eylemleri yapanlara karşı başlatılan gözaltı operasyonlarına da tepki gösteren Demirtaş, “Gözaltına aldıklarınız içinde faiz lobicisi yoktur. Halk otobüsüne binecek parası yok. Ne faiz lobisi” dedi.

MECLİS’TE ‘DURAN ADAM’ EYLEMİ
TBMM Genel Kurulu’da BDP’liler İdris Baluken, Pervin Buldan, Sabahat Tuncel, Nursel Aydoğan, Sırrı Sakık, Gezi eylemlerine destek vermek için ‘duran adam’ ismiyle başlayan pasif direnişe destek verdi. BDP’liler Genel Kurul Salonu’nda 5 dakika durdu. Bu arada CHP ve Ak Parti milletvekilleri arasında “adam mısın?” tartışması çıktı. Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam oturuma ara verdi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0