1- The Hot Crazy Scale - Manyaklık Çekicilik Skalası

Barney Stinson'ın bu en çok bilinen teorisi bir bayanın çılgınlığı ve çekiciliği arasındaki dengeyi anlatan bir skaladır. 3.sezon 5. bölüm olan "How i Met Everyone Else" bölümünde ortaya atılmıştır bu teori.   x'in y'ye eşit olduğu noktalara "vicky mendoza diagonal"ı adı verilmektedir. Vicky Mendoza Barney'nin eski kız arkadaşlarından biridir ve çılgınlığı ile sınırları zorlayan bir bayan olmasına rağmen genellikle dengeyi tutturmuştur. Şöyle ki, bir kadın ne kadar seksi ise çılgınlıklarına o derecede katlanılabilir!

2 - The Cheerleader Effect - Amigo Kız Etkisi

Kısaca tek tek güzel bulunmayacak kızların ancak bir arkadaş grubu ile birlikteyken güzel olabildiklerini savunan teoridir.  4.sezon 7.bölüm olan "Not a Father's Day" isimli bölümde ortaya atılmıştır.

3 - The Oh Moment - "Ooo" Anı

Bir kadınla/erkekle ilgili ondan ayrılmaya karar vereceğiniz gizli kalmış gerçeği öğrendiğiniz an. 2.sezon 9. bölüm olan "Slap Bet" te karşımıza çıktı bu teori. Teorinin ortaya atılma sebebi, Robin',in alışveriş merkezine gitmek istememesiydi. Bu sırrı öğrenmek isteyen Ted'e Barney'nin verdiği tavsiye, "bir kadınla ilgili ne kadar az sır bilirsin o kadar iyi" olmuştu.

Ve nihayetinde Robin'in sırrının büyük "hit"i "Lets go to mall" olduğunu öğrenmiştik.

4 - Date Time Continuum - Çıkma Zaman Sürekliliği 

İlişkilerde ileriye dönük planlar yaparken asla birlikte olduğun zamandan daha ileri bir tarihe plan yapmama zorunluluğuna dayanan teori. Örneğin, birisiyle 2 haftadır birlikteyseniz, en fazla 2 hafta sonrası için plan yapın, 3 değil!

5 - Lemon Law - Limon Yasası

"Lemon Law" aslında Amerika'da satın alınan bir aracın hatalı çıkması durumunda iade edilip tüm paranın geri alınması olarak işleyen bir yasa.  Ama Barney bu yasayı kendine göre şu şekilde yorumluyor ; bir buluşmayı bitireceğine yada devam edeceğine ik beş dakikada karar verme. 1. sezon 8. bölüm olan "The Duel"da ortaya çıkmıştır.

6 - The Chain Of Screaming - The Circle Of Screaming - Bağırma Döngüsü

3. sezon 15. bölümde ortaya çıkmıştır. Bölümün adı: The Chain of Screaming'di. Eğer birsine bağırsanız o da bir başkasına bağırır, onun bağırdığı da başkasına.. ta ki biri gelip size bağırana kadar bu döngü devam eder. Birinin size bağırmamasına aldırmamanın tek yolu bir başkasına bağırmaktır.

7 - The Platinum Rule - Platin Kural

Aynı isimli 3.sezon 11. bölümde ortaya çıkmıştır. Esasında çok yakınınızda bulunan yada sıklıkla karşılaşabileceğiniz birisi ile ilişki kurmamanız yönünde olan bu kuralın sloganı "Asla ama asla katiyen komşunu sevme!" şeklindedir.

Bu durumun aşamaları aşağıdaki gibidir;

1- Attraction - Etkilenme

2- Bargaining - Pazarlik, bir sorun çıkmayacağına kendi kendini ikna aşaması

3- Submission - Teslimiyet, yakınlaşmaya başlama

4- Perks - Ödüller, ilişkinin iyi taraflarıyla, getirileriyle övünme aşaması

5- The Tipping Point - Kritik Nokta, hatanın farkına varma

6- Purgatory - Araf, ben ne halt ettim süreci

7- Confrontation - Karşı karşıya gelme, karşı tarafla görüşüp işleri eski haline çevirme talebi

8- Fallout - Dağılma, karşı tafaın gururun incilmesi ve size kötü davranmaya başlaması

9- Co-existence - Tekrar birlikte yaşayabilme, karşı tarafın olanları unutması ve işlerin eski haline dönmesi.

Barney'nin teorileri arasında gerçeğe en yakın duranı budur ve pek çok kişi tarafından test edilip onaylanmıştır.

Kaynak:  http://widfara-badbaht.blogspot.com/2010/03/barney-stinson-teorileri.html