13.11.2012 02:30 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

Başbakan’a Taraf’ı sordu

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Bilgi Edinme Kanunu uyarınca Başbakan Erdoğan’a, Taraf gazetesi yazarları Ahmet Altan, Yasemin Çongar, Markar Eseyan, Amberin Zaman ve Mehmet Altan’ı dinlediğini öne sürdüğü MİT’in bu talimatı kimden aldığını sordu.

Kart, Meclis’te yaptığı açıklamada  MİT’in, İstanbul 11 ve 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararlarını dayanak alarak söz konusu Taraf gazetesi yazarlarını 30 Ekim 2008 ile 4 Kasım 2009 tarihleri arasında 1 yıl boyunca dinlediğinin ortaya çıktığını ileri sürdü.  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, MİT yetkilileri hakkında soruşturma izni verilmesi talebiyle, ilgili yasa gereği Başbakanlık’tan talepte bulunduğunu ifade eden Kart, Bilgi Edinme Kanunu uyarınca Başbakan’a şu soruları yöneltti:
“Bu eylemler, MİT Müsteşarı’nın bilgisi ve onayı dahilinde mi gerçekleşmiştir? Basın özgürlüğünü, temel hak ve özgürlükleri yok eden adli mercileri iğfal eden MİT’in bu tür eylemlerine karşı Başbakan olarak idari ve adli süreci neden re’sen işletmiyorsunuz?”
Kart, BDP milletvekillerinin Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplantılarına katılmaması ile ilgili ise “BDP’li arkadaşlarımızın Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplantılarına katılamaması çalışmaların sona ermesine yol açmaz, açmamalı. BDP’li arkadaşlarımızın katılamaması bence meşru, makul ve insani bir gerekçedir” diye konuştu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0