01.10.2012 02:30 | Son Güncelleme: 30.09.2012-20:44

Başbakan ağladı, ağlattı

Başbakan Erdoğan’ın okuduğu şiirler partilileri duygulandırdı. Ak Parlililer bir zamanlar Dev-Genç’lilerin marşıyla coştu. Erdoğan’ın cezaevine girerken yaptığı konuşma büyük alkış aldı

-  Salonda, 1970’li yıllarda solun üniversitedeki en büyük örgütü Dev-Genç’in marşında kullandığı ezginin de sözsüz biçimde kullanılması ve salonda bu sırada yaşanan coşku da dikkat çekiciydi.
-  Başbakan Erdoğan, AK Parti kongresindeki konuşmasına Sezai Karakoç’un “Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine” şiiri ile başladı. Bazı partililer şiir okunurken ağladı.
-  Erdoğan, konuşmasının bir bölümünde durdu ve Aşık Veysel’in “Uzun ince bir yoldayız” türküsünün sözlerinin tamamını okudu. Erdoğan’ın sözleri bitirmesinin ardından Aşık Veysel’in türküsü çalınmaya başlandı. Bu sırada salonda duygulu anlar yaşandı. Erdoğan’ın da duygulandığı gözlendi.
-  Erdoğan, Arif Nihat Asya’nın ‘Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın’ dizeleriyle gençleri de selamdı. Gençler zaman zaman Erdoğan’ın şiirlerine eşlik etti.
-  Erdoğan, 2.5 saatlik uzun konuşmasında kadın partililere özel teşekkür etti. Gençlere de “sizi unutmak mümkün olur mu?” diye seslendi.

MHP, CHP katılmadı
-  Kongreye, CHP akreditasyon krizi, MHP ise Barzani’nin gelişi nedeniyle temsilci göndermedi. BDP’ye ise davetiye gönderilmedi. Buna rağmen CHP ve MHP temsilcilerinin de salonda bulunduğu anons edildi. Bu durum, CHP ve MHP’nin tepkilerine yol açtı.
 

ÇOCUKLARI DA KATILDI
Başbakan Erdoğan’ın çocukları Bilal, Sümeyye Erdoğan ve Esra Albayrak da kongreye katıldı. Bilal Erdoğan twitter’dan, “Tarihi  günde tarihi bir konuşma” diye yazdı.
 

Delegeler özel alanda
-  Delege koltukları saha ortasına yerleştirildi. Kongreye 1.267 delege katıldı. Dışarıdan bu alana partili girmesine izin verilmedi. Erdoğan’ın katılımcıları selamlaması için yerden 1,5 metre yükseklikte ve salonu çevreleyen kırmızı halılı özel platform kuruldu.
-  Kongre için özel hazırlanan  “Ak Parti işte burada” şarkısı çalındı. Şarkının ilk çalınması sırasında bayrakların sallanması istendi. Ancak genel seçimler için hazırlanan “Haydi bir daha” şarkısının daha büyük ilgi görmesi dikkati çekti.
-  Kongrenin ana sloganı, “Büyük millet, büyük güç, hedef 2023” oldu. Kongrede sadece Türk bayrağı ile Ak Parti bayrağının kullanılmasına izin verildi.

 

‘Gadanı alayım’
-  Erdoğan’ın konuşma yapacağı kürsünün arkasına, “dünyanın partisiyiz” mesajı vermek için dev bir dünya haritası konuldu. Erdoğan’ın, konuşma yapacağı sahne Türk ve AK Parti bayraklarıyla süslendi.
-  Tribünlerde, il teşkilatlarının ilginç pankartları da dikkati çekti. Kayseri il teşkilatının, “Koca bir dünya sana hasta, ne yiğittin sen Davos’ta, gadanı alayım büyük usta” pankartı dikkati çekti. Bunun yanında “Türkiye’nin onuru, Nene Hatunluların gururusun”, “Kökü 1453 olanın hedefi 2023 olur”, “Türkiye’nin Partisi, Türkiye’nin lideri”, “Herşey Türkiye için, bu ışık sönmeyecek”, “Hayallerimiz var, sevdamız var”,  “Bir olduk, birlik olduk, birlikte Türkiye olduk”, “Biz birlikte Türkiye’yiz” pankartları da asıldı.
 

 

Ertaş’tan ‘Yalan Dünya’ 
-  Kongre salonu sabah 07.30 kapıların açılmasıyla kısa bir sürede doldu. Dışarıda da iki büyük çadır kuruldu. Bu çadırlar da sabah erkenden doldu. Salon içinde 11 bin, salon dışında da 15 bin kişi olmak üzere toplamda 40 bine yakın kişinin kongreye katıldığı belirtildi. Salon dışında kalanlara, sandviç, kek, kuru üzüm ve meyve suyu ikram edildi. 
-  Neşet Erta’ın türküleri çalındı ve ekranda resmi gösterildi. İlk olarak “Yalan Dünya” türküsü çalındı.
-  11 yılın icraatlarından oluşan sinevizyon gösterisi yapıldı.
-  İlk defa bir siyasi parti kongresinde full HD canlı yayın gerçekleştirildi. 12 kamerayla yapılan canlı yayın, yurtiçi ve yurtdışındaki televizyonlara ücretsiz verildi.
-  Salonun içine ve dışına barkovizyon ekranlar kuruldu. Dışaradakiler için 100 seyyar tuvalet oluşturuldu.

 

İzin alıp ceketini çıkardı
-  Erdoğan kongreye saat 10.45 sıralarında geldi. Erdoğan, ilk olarak dışarıda kalan partilileri selamladı ve kısa bir konuşma yaptı. Kravatsız olduğu gözlenen Erdoğan konuşmasının başında, “Müsaadenizle ceketimi de çıkartayım” diyerek, ceketini de çıkardı.
-  Erdoğan’ın salona girdiği sırada, yanında yürüyen eşi Emine Erdoğan’la çok kısa bir süre el ele tutuşması dikkati çekti.
-  Erdoğan salona “birlikte yürümekten gurur duyduğumuz lider geliyor” anonslarıyla girdi. Eşi Emine Erdoğan ile özel platformda partilileri selamlayan Erdoğan, karanfil attı.
-  Kongre için bestelenen yeni şarkı, Erdoğan’ın platformda bulunduğu sırada sürekli olarak çalındı.

 

Medyadan yoğun ilgi
-  Kongreyi, çok sayıda yerli ve yabancı basın kuruluşu izledi. Bir çok TV de kongreyi canlı aktardı.
-  Engelliler kongreyi kendilerine ayrılan özel bölümden izledi.
-  Divan Başkanlığı’nı TBMM eski Başkanı Mehmet Ali Şahin’in yaptığı kongrede katip üye olarak teşkilatlardan isimlerin seçilmesi dikkati çekti.
-  Salondakilerin örneğine pek rastlanmayan biçimde geçmişte Necmettin Erbakan için kullanılan “Mücahit” sıfatını kullanarak, ‘Mücahit Erdoğan’ sloganları atması dikkati çekti.

 

 

Meşal’a sevgi 
-  Katılımcıların görüntüleri de sinevizyona yansıtıldı. Katılımcılar arasında en büyük ilgiyi ise Hamas Lideri Halid Meşal gördü. Meşal, dakikalarca alkışlandı. Erdoğan gelen davetlilerin adını okurken sıra Meşal’e gelince solanda büyük çoşku yaşandı. Meşal de bu esnada ayağa kalkarak salonu selamladı.
-  Kongrenin yapılacağı spor salonuna açılan yollar, sabah saatlerinden itibaren araç trafiğine kapatıldı.
-  Yoğun güvenlik önleminin alındığı kongre salonuna partililer yoğun aramadan sonra girebildi.
-  AK Partililer salona girişte davul ve zurna ekipleri tarafından karşılandı.
-  Sahne kenarındaki ekranlardan Erdoğan’ın, ilk olarak Siirt Milletvekili seçilmesi ve TBMM Genel Kurulu’nda ilk kez katıldığı yemin töreni yansıtıldı. Salondaki ekranlardan Erdoğan’ın, cezaevine girerken yaptığı konuşmanın yayınlanması seyircilerden büyük alkış aldı.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0