16.02.2017 23:47 | Son Güncelleme:
AA

Başbakan Binali Yıldırım Malta'ya gitti

Başbakan Binali Yıldırım, Malta'nın, eskiden beri  Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyeliği konusunda olumlu yaklaşım gösterdiğini  belirterek, "Malta'nın bu tutumunu, Türkiye-AB ilişkileri açısından kritik bir  döneme yansıyan dönem başkanlığında da devam ettireceğine ve ilişkilerin yapıcı  bir diyalogla sürdürülmesi için gayret göstereceğine inanıyoruz, bundan eminiz."  dedi.

Yıldırım, resmi ziyarette bulunacağı Malta'ya hareketinden önce  Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, ziyaretinin, Türkiye'den  Malta'ya başbakan düzeyinde gerçekleştirilecek ilk ziyaret olacağını belirtti.

Osmanlı döneminde, Akdeniz'de önemli denizcilik merkezi olan  Malta'nın, bugün de denizciliğin merkezi konumundaki bir ada ülkesi olduğunu  ifade eden Yıldırım, iki Akdeniz ülkesi Türkiye ve Malta'nın, bölgenin ve  uluslararası sistemin karşı karşıya kaldığı birtakım zorluklardan etkilendiğini  dile getirdi.

İki ülkenin, Akdeniz havzasında güvenliği, istikrarı, barışı,  demokrasiyi, kültürlerarası diyaloğu, iş birliğini en güçlü savunan ülkeler  arasında olduğunu söyleyen Yıldırım, bu anlayışla Malta ile ikili ve çok taraflı  platformlarda iş birliğini, mümkün olan her alanda geliştirmeyi hedeflediklerini  vurguladı.

Yıldırım, ziyaret kapsamında, Malta Cumhurbaşkanı Marie Louise Coleiro  Preca ve Malta Başbakanı Joseph Muscat ile görüşmeler gerçekleştireceğini  belirtti. Görüşmelerde, ikili ilişkilerin tüm boyutlarıyla ele alınacağını,  terörizmle ortak mücadele, düzensiz göç, Suriye, Irak ve Libya'daki  istikrarsızlıktan kaynaklanan, iki ülkenin ortak sorunlarının kapsamlı olarak ele  alınacağını dile getiren Yıldırım, küresel konulara da temas etme fırsatı  yakalayacaklarını ifade etti.

Malta'nın, Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığı çerçevesinde  Türkiye-AB ilişkilerini ve son gelişmeleri ele alacaklarına işaret eden Yıldırım,  "Malta, eskiden beri Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda hep olumlu yaklaşım  göstermiş ve desteklemiştir. Malta'nın, bu tutumunu Türkiye-AB ilişkileri  açısından kritik bir döneme yansıyan dönem başkanlığında da devam ettireceğine ve  ilişkilerin yapıcı bir diyalogla sürdürülmesi için gayret göstereceğine  inanıyoruz, bundan eminiz." ifadesini kullandı.

Ziyaret kapsamında, Türk-Malta iş çevrelerini bir araya  getireceklerini belirten Yıldırım, düzenlenecek iş forumuna Malta Başbakanı ile  katılacağını ve iş adamlarına hitap edeceğini ifade etti.

"İlişkiler geliştirilmesine büyük katkısı olacak"

Başbakan Yıldırım, Malta-Türkiye ilişkilerine yönelik şunları  kaydetti:

"Malta ile coğrafi yakınlığımız, siyasi ilişkilerimizin sorunsuz  olması, iki ülke arasında eğitim, ulaştırma, denizcilik bağlarının mevcudiyeti,  ekonomilerimizin birbirini tamamlayıcı mahiyette olması, ikili ticaret hacmi,  karşılıklı yatırımların bugünden daha ileriye taşınması için sağlam zeminler  sunuyor. Türk müteşebbislerinin Malta'da, liman işletmeciliği başta olmak üzere  birçok alanda yatırımları var. İş forumunun, ikili ticaret hacmini daha da  artıracak, mevcut fırsatların tespitine ve iş adamlarımız arasında uzun vadeli,  istikrarlı ilişkiler geliştirilmesine büyük katkısı olacağını düşünüyoruz."

Malta programı çerçevesinde Türk şehitliğini ziyaret edeceğini dile  getiren Yıldırım, 1565'te Turgut Reis'in Malta kuşatması ile Birinci Dünya  Savaşı'nda esir düşen ve Malta'da vefat eden Türk askerlerinin defnedildiği bir  şehitlik bulunduğunu belirtti.

Yıldırım, ziyaretlerinin dost ülke Malta ile ilişkileri yeni bir  boyuta taşıyacağını vurguladı.

Münih Güvenlik Konferansı

Günübirlik Malta ziyaretinin ardından 53'üncüsü düzenlenen Münih  Güvenlik Konferansı'na katılmak üzere Almanya'ya gideceğini dile getiren  Yıldırım, konferansta uluslararası güvenlik, savunma politikalarının çok boyutlu  olarak ele alınacağını belirtti.

Konferansın çok bilinen ve güvenlik alanında marka haline gelmiş  uluslararası bir toplantı olduğunu vurgulayan Başbakan Yıldırım, toplantıya üst  düzey devlet adamlarının, siyasetçilerin, uzmanların akademisyenlerin katılarak,  görüş ve fikirlerini ifade ettiğini, tecrübelerini paylaştığını aktardı.

Ziyareti kapsamında Almanya Başbakanı Angela Merkel ve ABD Başkan  Yardımcısı Mike Pence'nin yanı sıra bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla bir  araya geleceğini ifade eden Yıldırım, "Ülkelerimiz arasındaki konuları  değerlendireceğiz, bölgesel ve küresel güvenlik konularını da ele alacağız."  dedi.

Başbakan Yıldırım, ziyareti sırasında Almanya'daki vatandaşlarla bir  araya geleceğini, hasret gidereceğini belirterek, "Düsseldorf'ta düzenlenecek bir  salon toplantısında binlerce gurbetçimizle bir araya geleceğiz, onlarla sohbet  edeceğiz ve onların önerilerini alacağız, sorunlarını dinleyeceğiz, burada  toplanacak çok sayıdaki vatandaşımıza önümüzdeki süreci de halk oylaması sürecini  de değerlendirme fırsatımız olacak." diye konuştu.

Yıldırım, üç günlük ziyaretinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı  Fatma Betül Sayan Kaya, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik,  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Milli  Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın yanı sıra AK Parti Grup  Başkanvekili İlknur İnceöz, AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye - Malta  Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Azmi Ekinci, AK Parti İstanbul  Milletvekili ve Türkiye - Almanya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Şirin  Ünal, AK Parti Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan'ın kendisine eşlik edeceğini,  bazı bakanların ziyaretin Almanya'daki bölümüne katılacağını da kaydetti.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0