21.11.2013 18:35 | Son Güncelleme:

Başbakan Erdoğan'dan dershanelerle ilgili son açıklama

Rusya yolculuğu öncesi havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dershaneler konusunda Fethullah Gülen ile bir görüşme yapmadığını söyledi. Dershaneler konusunda "olması gereken bir dönüşüm" diyen Başbakan, "şimdi gelin dershaneler yerine okullar kurun teşvik verelim diyoruz. Devlet ile hükümet ile kavga niye?" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

* Eğer kendine güveniyorsan bağımsız milletvekili olursun. Ama bu arkadaşımızın yaptığı olacak bir iş değil. Bu arkadaşımızın yaptığı bir değil iki değil üç değil.

* Benim hoca efendi ile dershane konusu hakkında konuşmam olmadı. Medya içinde olan arkadaşlarımızın dışında olan arkadaşlarımızla görüşmelerim oldu ve kendilerine düşüncelerimizi söyledim.

* Dershanelerle ilgili kasıtlı olarak kapatmakla ilgili konuşuluyor.

* Dershanecilikten okullaşmaya dönüşelim diyoruz. Özel okullardan vakıf okullarından hizmet alalım dedik.

* Bazıları hükümete şamar atmak istiyorlar. Başarının arkasında dershaneler var ifadesini asla kabul etmiyorum. Bu şu anlama gelir bütün okulları kapatın dershanelerle işi görütün. 800 bine yakın öğretmenimize hakaret olarak algılarım ben bunu.

* Biz diyoruz ki gelin dershaneler yerine okullar açın.

 Biz ne suç işledik ki kapatılıyoruz gibi bir yaklaşımla bakıyorlar. Burada suç aramak suçla aramak gibi bir durum yok. Biz bir dönüşümden söz ediyoruz. Biz sağlıkta bir dönüşüm yaptık. Şehirlerde şehircilik anlayışında bir dönüşüm yaptık.

Biz bu değişimi yapmasaydık hala gecekonduların yoğunlukta olduğu yerlerde yaşıyor olacaktır.

Biz sistemde değişiklik yaptık. 35 bakanlıktan oluşan bir yöntem vardı bunların 25 bakanlığa indirdik. Bunlar hep dönüşüm. Biz 80'li ya da 90'lı yıllardaki zihniyetle mi devam ettireceğiz.

Biz bunu programlarımızda duyurmuşuz ve dershanecilikten okulculuğa geçelim dedik.

Biz dönüşüm yapıyoruz. Kapatma olayı değildir. Bunun 10 yıllık bir geçmişi vardır. Dershanecilik yapan herkese söylüyorum. Bu belli bir gruba yönelik değildir. Başarının ardında dershaneler var anlayışını asla kabul etmiyorum. Bunu kabul edersek bütün okulları kapatın dershanelerle devam edin demek.

Öğretmenlerimize saygısızlık olarak görüyorum bunu. Öğretmenlerimiz yavrularımıza hiçbir şey vermiyorlar mı.

Gelin dershaneler yerine okullar kur un ve biz size her türlü teşvik verelim diyoruz. Öğretmen fazlası varsa yazılı sınava sokmadan mülakatla devletin okullarına yerleştirelim. Daha ne diyeceğiz. Bunu devletle hükümetle böyle bir kavgaya dönüştürmek mi. Biz bunu bu şekilde ortaya koyduk. Çözümü ortaya koyduk. Eksik yerlerdeki çalışmalar tamamlandıktan sonra adımlarımı atmış olacağız.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0